Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Piotr_K 14:59, 09 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
ElzbietaFranka napisał(a)



Możesz chodzić ale po co nic mu się nie stanie jedynie ślady zostawisz.
Ile masz tego trawnika, że aż tyle czasu to pochłonęło.

To co widać na focie u mnie to 1500 m2. Skoszenie suchego trawnika kosiarka i później wertykulacja. SIano po wertykulacja zbieramy też kosiarka.
Nawóz rozsiewamy z reki dzisiaj był wiatr nie dobrze siać więc jutro pod wieczór.
Nie dziurkuje nie piaskuje, jedynie nawozimy wapnem granulowanym w małej dawce i nawozy trawa jak malowana od 5 lat. Kosimy jak są sprzyjające warunki co tydzień.


Trawnika nie jest dużo - 150 m2. Ale wszystkie prace ręcznie wykonywane. Nawet zasypywanie dziurek po aeracji było zasypywane przy pomocy konewki hehe. Idealnie lejek konewki pasował do dziur, a piachu suchego i przesianego miałem mało więc ta metoda była oszczędna.
Piotr_K 15:05, 09 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Draco napisał(a)

Pochwal się zdjęciem tego Twojego sprzętu. Ile zajęło Ci dziurawienie tą metodą?


Aeracja 150 m2 zajęła mi 12 godzin (dwa dni po 6 godzin). Zdjęcie wrzucę jutro. Ale sprzęt był spawany na wzór tych dostępnych w sklepach. Tylko u mnie na początku było przyspawane 5 rurek do aeracji, ale zostały 3, poniewAż ziemia bardzo zbita i pięcioma nie dało rady się robić.

Sprzęt spawany z tego co znalazłam w garażu hehe. Wyglądem nie zachwyca ale działa. Zdjęcie będzie, ale jutro ponieważ dziś późno kończę pracę.

W telefonie mam zdjęcia po piaskowaniu.
anka8420 21:36, 09 kwi 2018

Dołączył: 04 kwi 2018
Posty: 12
Czy ktoś może mi powiedzieć co sie stało z moją trawą? W piątek przeprowadzona wertykulacja, posypaliśmy nawozem, trawnik został zlany wodą, a dziś zauważyłam ze trawa traci swój kolor i jest biała, takie białe kępki powstają. ( Nie jest to suche) W dotyku jak trawa ale biała, naliczyłam około 20 takich kępek.

Co to może być?

Trawa z rolki siana w sierpniu 2017
bartek_s1992 11:55, 10 kwi 2018

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
WItam, czy po wertykulacji posypujecie trawnik świeżą ziemią a przed tym nawozem ?
Piotr_K 12:24, 10 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Draco napisał(a)

Pochwal się zdjęciem tego Twojego sprzętu. Ile zajęło Ci dziurawienie tą metodą?


Obiecane zdjęcia. Zrobione z tego co znalazłem w garażu
Gardenarium 13:24, 10 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rurki od czego są?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 14:15, 10 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
To są zwykłe stalowe rurki o średnicy 20 mm.
Te nacięcia były robione szliwierką (gruba tarcza), a potem delikatnie były rozszerzane płaskim śrubokretem.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to jutro mogę zaznaczyć wymiary na zdjęciu.
beta 14:48, 10 kwi 2018


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Dzień dobry. Mam pytanie ☺
Jaki nawóz polecacie po wertykulacji trawnika ? Przed walowaniem czy po?
Pozdrawiam ☺
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Gardenarium 16:16, 10 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piotr, chwała ci za ten przyrząd. Witek nawet oglądał
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElzbietaFranka 16:22, 10 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13891
ricco1 napisał(a)
Widze ze sporo z was juz robi wertykulacje, wiec chyba i ja sie wezme za to na dniach....rozumiem ze skosic najpierw nisko i potem wertykulowac?


Tak,. Bo musisz ruszyć ziemię aby filc usunąć.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies