Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie wyczarować mi ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie wyczarować mi ogród

Agawita 22:14, 08 lis 2013


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 412
ja mam odkurzacz do liści, genialna sprawa, może zrób jeszcze liste narzędzi do ogrodu i będziesz mieć mniej stresów przy pielęgnacji
____________________
Pozdrawiam Aga Czas na ogród
Zielona 22:20, 08 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola - a tak?

Viola 00:24, 09 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Aga - odkurzacz genialna rzecz, ale u mnie te liście ganiają po całej powierzchni działki. Ktoś mi mówił, że brzozowe listki są wredne bo łatwo się przyklejają do powierzchni i nie chcą się "odkurzyć. Do tej pory nie myslałam, że te cudowne brzozy przysporzą mi tyle kłopotów. A może przesadzam. Zerknę kto ma w swoim ogrodzie brzozy i podpytam.
Marta -najpierw muszę poprawić ten plan bo był naprędce narysowany i w zasadzie uwzględniłam tylko jakieś zarysy. U mnie nie ma jeszcze ścieżki (tej po lewej stronie i do domu) więc mogę ją zaplanowac dowolnie i rabata wokół domu też w związku z tym może się inaczej układać.Mamy tylko wjazd go garażu zrobiony, bo były prace jeszcze przy domu parę miesięcy temu i nie moglismy zrobić kostki od początku do końca.
Bo wiesz, ja myslałam, że uda mi się jakoś sensownie rozplanować te najwyższe nasadzenia i tylko te na razie uwzględniać w moich planach. Na zasadzie muszę teraz posadzić bo długo rosną, trzeba się zakryc od sąsiadów, itd. W przyszłym roku mam ambitny plan zrobić ramę i może jakąś 1 rabatę np przy wykuszu, żeby było choć trochę kolorowo.Ale widzę, że chyba źle kombinuję, bo wszyscy mi radzą od razu mysleć kompleksowo. A na to chyba nie jestem jeszcze gotowa. Dzisiaj wrzuciłam ten problem narożnika po lewej, bo sądziłam, że tył działki miałabym już wstępnie zakończony. Postaram się przez weekend wrzucić dokładniejszy plan działki, chociaż mam chyba plan taki geodezyjny czy techniczny to go wklejam (może trochę będzie jaśniej).

____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Loosiuu 00:31, 09 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Na początek określ strony świata i stanowiska względem czasu operacji słońca. Zaznacz sobie gdzie masz miejsca bardziej cieniste, a gdzie słoneczne. Następnie poświeć tak z tydzień na zaobserwowanie najczęściej uczęszczanych miejsc i pomyśl czy nie byłoby warto zrobić tam zacisznego kącika lub wręcz odsłoniętego miejsca, otwartego na przestrzeń. Potem sobie zaznaczasz to mniej więcej na tym planie. Kolejno starasz się wyznaczyć zarys rabat, nie patrząc na to czy będą wielkie czy nie. I tak byś je powiększyła kiedyś. Dopiero jak to zrobisz dobierasz rośliny wg stanowiska jakie tam jest. Potem selekcja i wybierasz tylko te gatunki, które Ci odpowiadają. Inspiruj się zdjeciami ogrodów innych i tymi zapisanymi w folderze. Pamiętaj, że o każdą roślinę możesz zapytać tutaj lub w wątkach tematycznych, a ktoś na pewno odpowie.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Loosiuu 00:33, 09 lis 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
I jeszcze coś...nie rób planów "na razie". Zastanów się nad całością, bo inaczej wyjdzie misz masz. Dopiero jak będziesz wiedziała gdzie co chcesz, tak orientacyjnie, będziesz mogła rozplanowywać konkretne nasadzenia.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Viola 00:41, 09 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Filipie - Dekalog ogrodnika mi stworzyłeś. Jak by nie liczyc 10 przykazań w 10 zdaniach. Dzięki. Uwzględniam w swoich zapiskach, czasami podpytuję, ostatnio pytałam Łukasza w temacie żurawek, bo mam słoneczne miejsce, gdzie chciałabym je posadzić. Wiem, że to ważne. Jeszcze raz dzięki.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Zielona 00:49, 09 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Viola - głowa do góry. Widziałaś moją działkę? Jesteśmy na tym samym etapie. No, może jeden krok jestem przed Tobą. Minęłam już pierwsze załamanie pt "nie dam rady, wszyscy mają pięknie, a ja beznadziejnie". Tak nie można. Będzie dobrze!
paulina_ns 07:59, 09 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Zielona napisał(a)
Viola - a tak?



Spora część do nasadzeń, to wszystko, będzie złączone w jedną całość?
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Viola 10:50, 09 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Zielona napisał(a)
Viola - głowa do góry. Widziałaś moją działkę? Jesteśmy na tym samym etapie. No, może jeden krok jestem przed Tobą. Minęłam już pierwsze załamanie pt "nie dam rady, wszyscy mają pięknie, a ja beznadziejnie". Tak nie można. Będzie dobrze!


Jeden krok - chyba siedmiomilowy? Ja posadziłam pierwsze rośliny we wrześniu i parę w październiku (no nie licząc majowych nasadzeń do donic przed domem). I to już koniec. Wcześniej nie miałam totalnie nic, zero, nul. Na granicy rósł 20 centymetrowy dąbek - jak go wyrywałam to ryczałam jak bóbr, a uparty był i nie dawał się, chciał żyć.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Zielona 11:26, 09 lis 2013


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Matko z Córką, Dziewczyno! Jak tu Ciebie do pionu ustawić? Ja na dziko miałam na dzialce sumaka i klonów całą masę /wielkości 15cm/- siewki z drzewa przydrożnego. Też wszystko wyrwalam, zaorałam, a pierwsze zakupy w czerwcu zrobione i posadzone tak, że teraz wszystko przesadzam. Dlatego pownnaś się cieszyć, że nic nie masz. Wiesz ile osób na tym forum Ci zazdrości? Widziałaś ile jest wpisów "gdybym wcześniej tu trafił/trafiła". Jest dobrze i tego się trzymaj. Mamy dużo czasu - nie musisz znaleźć rozwiązania już dzisiaj, bo i tak posadzisz pierwsze dopiero w kwietniu Do tego czasu będziesz już miala plan. Zobaczysz - jeszcze wrócisz do tego wpisu i będziesz się śmiała.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies