Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

mazaczek 17:56, 03 maj 2021

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 6
Dzień dobry. Czy to zamieranie liści i pędów? Czym należy opryskać taka roślinę? Tylko Topsin przychodzi mi do głowy. Dziękuję za każdą radę.

mazilo 18:19, 06 maj 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Oj widzę , że temat bukszpanów leży , może jeszcze nie pora
Szmatę wywaliłem 22.04.2021, na wierzch podsypałem kompost .
04.05.2021 podałem nawóz FLOROVIT uniwersalny 25mln/10l wody .
Bukszpan mocno odżył po usunięciu szmaty , na efekt nawozu muszę jeszcze poczekać
Doczytałem w temacie, ze warto dokonać nawożenie wskazanym nawozem ( 25mln /10l wody / 1xtydzień) jak również nawożenie dolistne - opryskać podobnym roztworem .
Czy takie nawożenie + oprysk dokonywać każdorazowo ?

Poniżej foto bukszpanów
Jeden ma malutkie kwiatuszki , czy to normalne ?

Rakahanga 19:39, 30 maj 2021

Dołączył: 30 maj 2021
Posty: 1
Według mnie to fytoftoroza, ale mogę się mylić. Pomocy! Czy coś jeszcze będzie z tego żywopłotu? Rośnie sobie już dobre 15 lat albo dłużej. Dopiero w tym roku coś go trafiło. Jak go ratować? Proszę o poradę kogoś doświadczonego.
Pawo509 07:31, 02 cze 2021

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 9
Dzień dobry. Zauważyłem takie "coś" na bukszpanach na młodych pędach. Pojawiło się jakieś 2-3 dni temu. Czy to może być miodówka bukszpanowa (Psylla buxi)? Jeśli tak to czym to zwalczyć?
mazilo 06:58, 08 cze 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
uwaga : ćma bukszpanowa już żeruje , w sobotę opryskałem środkiem TARGET
beata_m 09:00, 08 cze 2021


Dołączył: 14 lis 2014
Posty: 4298
Pawo509 napisał(a)
Dzień dobry. Zauważyłem takie "coś" na bukszpanach na młodych pędach. Pojawiło się jakieś 2-3 dni temu. Czy to może być miodówka bukszpanowa (Psylla buxi)? Jeśli tak to czym to zwalczyć?



Witam,

wydaje mi się, ze to jak piszesz miodunka bukszpanowa (generalnie jak się pstryknie palcem powinien taki puszek biały się unosić sypać), możesz opryskać Mospilanem, generalnie bardzo szkodliwa nie jest. Zepsuje jedynie młode przyrosty, które można obciąć
____________________
Własny kawałek ziemi i początkująca ogrodniczka
wkw 11:20, 22 cze 2021

Dołączył: 22 cze 2021
Posty: 1
Dzień dobry.
Przed moim domem od 50 lat rośnie sobie 3,5 metrowy krzew (a może to już drzewo) bukszpanu. Przeżył budowę, remonty i kilka innych kataklizmów, ale w tym roku mam poważne obawy co do jego dalszych losów. Nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu, żal byłoby utracić taki okaz, dlatego też proszę o wskazówki. Pojawiło się kilka "ognisk" żółknących liści. W powiększeniu na łodygach i listkach jest coś w rodzaju mikroskopijnej mszycy - czy zwalczać to zwykłym środkiem na mszyce? A może to coś innego? Załączam fotografię. Liczę na szybką odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie. Wiesiek




Gardenarium 21:29, 22 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wygląda na mszycę, mospilan powinien pomóc, działa systemicznie (krąży z sokami).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:34, 19 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
beanova napisał(a)


Bardzo proszę o pomoc/ diagnozę, co od trzech lat dzieje się z moimi bukszpanami. Ich gałązki brązowieją i usychają miejscowo, punktowo. Obcinam, stąd te dziury. Poza miejscami zaatakowanymi krzewy rosną i mają prawidłowy przyrost. Zaczęło się od jednego miejsca w szpalerze, później zaatakowana została kula, ale tez tylko punktowo.
Co to jest? Na pewno nie ćma, sprawdzałam. Grzyb? Czym pryskać? W sklepach ogrodniczych dają mi różne rady, nie wiem co wybrać. Mieszkam w Szwecji, gdzie nie jest możliwe kupno czegokolwiek do pryskania; taka polityka ochrony środowiska, ale żal mi moich jus 10-cio letnich krzaków i korzystając z tego, ze jestem w Polsce chciałabym coś kupić. Ale co? Jakim środkiem można te miejsca spryskać, żeby zahamować rozprzestrzenianie się tej choroby?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:35, 19 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To wygląda na przędziorka, cokolwiek by nie było środek systemiczny może pomóc, który krąży z sokami w roślinie. Mospilan.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies