Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Słoneczny ogród safikey, czyli mega dużo pracy przed nami

Pokaż wątki Pokaż posty

Słoneczny ogród safikey, czyli mega dużo pracy przed nami

safikey 23:17, 05 cze 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Dzisiaj kupiłam:
- 2 rh Nova Zembla kwitnące już z masą pączków,
- 3 szt rozplenica Rubrum,
- 1 szt głogownik Red Robin,
- 1 szt Miskant Zebrinus,
- 1 szt Miskant Graziella,
- 8 szt Lawenda Hitcote,
- 12 szt żurawek Peach Flambe,
- 3 szt żurawki Electra,

tak je na szybko wieczorem ustawiłam, obrzeża tylko do przymiarki














czegoś mi rakuje na rabacie, jakoś tak pustawo...

rabata będzie wysypana korą

co moge dołożyć?
marzy mi się turzyca ice dance, Hakonechloa All Gold, albo turzyca kaga nishiki, nie wiem - prosze o pomoc!!!

dziś z tego przejęcia całą noc nie będę spała
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Toszka 23:29, 05 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Głogownik (niestety przemarza w polskim klimacie) lubi kwaśną glebę, tak jak rh.
Rozplenicę Rubrum należy traktować jako jednoroczną. Do +5C
Lawenda w takim towarzystwie nie da rady, bo preferuje ewidentnie zasadową glebę i dodatkowo suchą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
safikey 23:41, 05 cze 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Toszka napisał(a)
Głogownik (niestety przemarza w polskim klimacie) lubi kwaśną glebę, tak jak rh.
Rozplenicę Rubrum należy traktować jako jednoroczną. Do +5C
Lawenda w takim towarzystwie nie da rady, bo preferuje ewidentnie zasadową glebę i dodatkowo suchą.


Toszka, strasznie mi się głogownik podoba, chyba na niego zachorowałam - u znajomych mają co prawda na pniu, ale okrywaja porządnie na zimę i juz kilka sezonów mają, więc musze i ja spróbować...

co do rozplenicy Rubrum - to mnie załamałaś... liczyłam, że kilka sezonó u mnie pobędzie

A lawendę mam na innej rabacie już od dwóch sezonów przy żurawkach, rh i iglakach i świetnie daje radę, może ewentualnie posadzę to w innych konfiguracjach?

a co radzisz dosadzić?
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Toszka 00:39, 06 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
safikey napisał(a)
]




Żeby cokolwiek radzić to trzeba znać kierunki świata, albo chociaż gdzie Pn.
Przybliżony rejon Polski tez by się przydał, bo to mówi o strefie przemarzania.
Pod oknami radzę dać coś aromatycznego, pachnącego (np.łany lawendy, bo widzę, że ją lubisz.) a dalej od domu rabaty do podziwiania - rh, miskanty etc.
Na kwasolubną rabatę możesz dać kwitnące po rh lilie orientalne (cebulowe - nie trzeba wykopywać)i potem kwitnące hortensje. Utrzymasz ciągłość kwitnienia. Można podsadzić hostami, wrzosami, żurawkami, astilbe (tawułki w kolorach do wyboru od białych, różowych, amarantowych po czerwień np. fanal), mozna dosadzić wiosną kwitnące szczoteczkami fothergile major (mające swój drugi spektakl jesienią) i kiścieniami.
Można połączyć z kaliną japońską viburnum plicatum (no własnie, ale nie wiem w jakim rejonie mieszkasz)czy też kalinę japońską Watanabe... tylko, że takie spektakularne nasadzenia wymagają więcej miejsca niż rabata pod oknami. A ty miejsce masz, tylko... widzę, że braknie ci odwagi na rozmach
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MiraR 09:35, 06 cze 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
No tak zgadza się Rubrum należy w Polsce do jednorocznych,ja kupuję co rok do donic i traktuję jako jednosezonową.Napisałaś o trawie pampasowej,jest bardzo wrażliwa na mróz i wilgoć,nie każdemu się udaje ją przetrzymać przez zimę,to bardzo chimeryczna trawa w naszych warunkach.Odnośnie kaliny 'Watanabe'gdybyś chciała nabyć to do zacisznego miejsca,lubi sobie podmarznąć.
Pozdrawiam
____________________
safikey 09:45, 06 cze 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Toszka

masz zupełną rację miejsca sporo, odwagi trochę mniej, ale poza tym rodzina niechętna aby wszystko obsadzać, bo plac zabaw, bo granie w piłkę, trampolina itd...

tak naprawdę mam do obsadzenia cały przód przed domem (ta rabata pod oknem, rabata na trawniku i co tam jeszcze wymyślę), przed ogrodzeniem rosną wirzby na pniu i tu chciałabym też coś dołożyć, oraz rabata za oczyszczalnią i przy tarasie..
Trawnik za domem, jednak na razie pozostanie bez żadnych nasadzeń


Teraz chciałanbym się skupić na rabacie pod oknami ( bo czasu i kasy od razu na wszystko zabraknie )

Dorysowałam do projektu kierunki świata, a miejsce działki to Lubelszczyzna niedaleko Puław


Na rabacie rzeczywiście chciałabym dać lawendę - lawendę planuję jeszcze posadzić wzdłuż całego podjazdu - uwielbiam ją

tak to wygląda za dnia:










____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 09:49, 06 cze 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Mira napisał(a)
No tak zgadza się Rubrum należy w Polsce do jednorocznych,ja kupuję co rok do donic i traktuję jako jednosezonową.Napisałaś o trawie pampasowej,jest bardzo wrażliwa na mróz i wilgoć,nie każdemu się udaje ją przetrzymać przez zimę,to bardzo chimeryczna trawa w naszych warunkach.Odnośnie kaliny 'Watanabe'gdybyś chciała nabyć to do zacisznego miejsca,lubi sobie podmarznąć.
Pozdrawiam


Mira, niestety kupiłam już, bo bardzo mi się spodobała - będzie więc jednoroczna.
Trawa pampasowa raczej tu nie przetrzyma, bo tu czasami mocno wieje - tam gdzie myślę ją posadzić będzie zasłonięta przez szpaler tujek

a co do kaliny to wogóle nie mam z nią żadnego doświadczenia ale tez lubi podmarzać

pozdr
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 10:00, 06 cze 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
a tak wygląda planowana rabata w połączeniu z całym przedogródkiem





najbardziej spodobał mi się pomysł dosadzenia hortensji, o tawułkach myślałam nawet wczoraj w szkółce, bo były piękne czerwone, ale nie wiem czy na takim pełnym słońcu dałyby radę??

wrzosy - mam na wrzosowisku a funkie na innych rabatach tę chciałabym zrobić dosłownie tylko z kilku gatunków roślin, bo na innych rabatach mam taki misz masz

a może żółte berbeysy, bo trochę deficyt tego żółtego na rabacie?

i tak jak pisałam wczesniej - marzy mi się turzyca ice dance, Hakonechloa All Gold, albo turzyca kaga nishiki lub nawet kostrzewy w dużej ilości...

hmmm oto jest pytanie
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Toszka 11:17, 06 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
safikey napisał(a)

rabat biegnie przy wjeżdzie i przy chodniku i planowałam na poczatku lawendę i tylko tyle, a teraz myślę lawendę, żywotnik aurea nana, wysokie trawy i żurawki????


tak wygląda miejsce:

nie wiem czy lepiej, aby była to wąska rabata przy obrzeżu wjazdu czy lepiej ją w niektórych miejscach poszerzyć??
długość do zakrętu to ok 25 metrów i ok 13 metrów zwdłuż domu...

macie jakieś fajne pomysły?


Widzę na zdjęciu, że od sąsiada jakieś drzewo zasłania słońce. Dodatkowo od południa w tym wąskim pasie tuje też osłaniają. Tu lawenda będzie wegetować i słabo kwitnąć.
Na takich długich wjazdach dobrze tylko wyglądają jednolite nasadzenia.

Teraz powinnaś zadbać o tuje. One nie mogą tak wegetować w trawie i zielsku, bo mają zhamowany wzrost. Trzeba pod nimi wypielić pas i podsypać przekompostowaną korą. Spryskać Pinivitem (rozrabiasz w opryskiwacz i spryskujesz wszystkie tujki). Zobaczysz jak ruszą z kopyta po tych zabiegach.
Tuje u ciebie są ważne, bo dadzą twojemu ogrodowi osłonę przed wiatrami.
Na tym prostym wąskim pasie tujek, biegnącej do garażu aż prosi się, aby przy tym budynku posadzić drzewo (a może 3) - zamknie to oś widokową i złamie monotonie prostego szpaleru. Może coś bordowego? Dobrze będzie kontrastować z jasna elewacją i wkomponuje się w kolor dachów.

Wymarzone miejsce na lawendę masz pod domem wzdłuż wjazdu do garażu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
safikey 12:07, 06 cze 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Toszka napisał(a)


Widzę na zdjęciu, że od sąsiada jakieś drzewo zasłania słońce. Dodatkowo od południa w tym wąskim pasie tuje też osłaniają. Tu lawenda będzie wegetować i słabo kwitnąć.
Na takich długich wjazdach dobrze tylko wyglądają jednolite nasadzenia.

Teraz powinnaś zadbać o tuje. One nie mogą tak wegetować w trawie i zielsku, bo mają zhamowany wzrost. Trzeba pod nimi wypielić pas i podsypać przekompostowaną korą. Spryskać Pinivitem (rozrabiasz w opryskiwacz i spryskujesz wszystkie tujki). Zobaczysz jak ruszą z kopyta po tych zabiegach.
Tuje u ciebie są ważne, bo dadzą twojemu ogrodowi osłonę przed wiatrami.
Na tym prostym wąskim pasie tujek, biegnącej do garażu aż prosi się, aby przy tym budynku posadzić drzewo (a może 3) - zamknie to oś widokową i złamie monotonie prostego szpaleru. Może coś bordowego? Dobrze będzie kontrastować z jasna elewacją i wkomponuje się w kolor dachów.

Wymarzone miejsce na lawendę masz pod domem wzdłuż wjazdu do garażu.



Moja Toszko...
Tujki u mnie rosną aż za szybko - czasami wolałabym aby pozostały cały czas takie jakie są bo są naprawdę ładne
naprawdę mają spore przyrosty - tak wyglądały 3 lata temu przy sadzeniu na włokninie



teraz sa bez włókniny i niektóre są sporo ponad siatkę.

Regularnie je nawoże florovitem do iglaków i dwa razy w sezonie pryskam od grzyba. z posadzonych 380 wszytskie żyja i mają się dobrze. Ale masz rację, zauwazyłąm że dokarmiane rzeczywiście ładniej się wybarwiają
Te z przodu o których mówisz sa troche niższe niż pozostałe, bo nad nim do niedawna rosłu lipy i topole sąsiada - teraz udało się je mocno obciąć nad naszą działką i już mają słońce. Myślę, że niedługo dogonią te pozostałe - w przyszłym roku będziemy je lekko podcinać, aby się zrównały


Plewię je regularnie, a co do podsypania jest problem bo w więkzością rosną ciut wyżej niż działka i kora może spływać, a obrzeza chwilowo nie wchodza w gre, ale obiecuję wkrótce podspypać

całkiem niedawno wyglądało to tak



teraz jest lepiej, ale potrzeba czasu aby mniejsze tujki odbiły, bo przed dwa lata słońca nie widziały

Na tym pasku po prawej stronie przy tujkach będą nasadzenia, ale już po wakacjach - chwilowo skupiam się na innych rabatach Mąż powoli obsiewa nową trawką wszystkie trawniki i tu już częsciowo posiał i teraz chciałby być choć chwilę dumnym posiadaczem fajnej trawki i obiecałam że do wrzesnia nic tu nie posadzę (myślę berber albo leszczyny ozdobne, ale doslowinie 2,3 drzewka) - na tym trawniku dojdzie jeszcze 2 lampy.


A ten pas po lewej, gdzie marzę o wsadzeniu lawendy, jest w słońcu - zdjęcie o którym mówisz jest robione o 9 rano, przed samym południem zaczyna się tam słońce i tak do samiutkiego wieczora.
Niestety nie mogę posadzić lawendy obok domu, bo tu jest zrobiona rabata, na której między innymi rośnie również lawenda






tak wiele by się chciało zrobić od ręki, ale wszystko chyba się uda dopiero na emeryturze, gdzie od rana do wieczora będzie można siedzieć na ogrodzie - teraz praca nienormowana, czasami weeekndy poza domem, małe dzieciaki, duży dom, duzy ogród a doba ma tylko 24 godz.
Wyżaliłam się, że nie mam czasu i już mi lepiej , wracam do pracy

pa
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies