Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Słoneczny ogród safikey, czyli mega dużo pracy przed nami

Pokaż wątki Pokaż posty

Słoneczny ogród safikey, czyli mega dużo pracy przed nami

safikey 09:23, 10 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
witajcie,

Ciężko poradzić sobie samemu z planowaniem ogrodu, więc postanowiłam skorzystać z Waszych rad, bo co wiele głów to nie biedna, jedna

Nasza działka ma 34 ar (34x100m), obecnie stoi na niej dom, garaż i jest już troche nasadzeń

Poza pracą zawodową, zjmuje się dwójka małych dzieciaków - co troche też określa przeznaczenie ogrodu, czy dużo trawy, bo rower, samochodzik, gra w piłkę itd. Nie moge obsadzić wszystkiego rabatami

(Zdjęcia z lata roku ubiegłego - pod tujami i rabatmi, połozona była czarna włóknina, ale pod wpływem forum - w ubiegłym roku została zdjęta )




ogród z tyłu

Dookoła działki posadzone są 380 szt tujek szmaragdów - obcenie to już ich 3 rok na działce


ok 15 metrów od końca działki posadzony jest żywopłot kolorowy z pęcherznic, z przejściem pod pergolą, który oddziela sadek i warzywnik od ogródu,


sadek za pęcherznicami:


warzywnik


widok z sadku


cdn.
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 09:40, 10 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
przed pęcherznicami z obu stron wykonalam rabaty, kiedyś były na włokninie, teraz to rabata ze żwirem i korą:

rabata I
było


jest






rabata II
było


jest





cdn.
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 09:52, 10 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
teraz wrzosowisko

położone jest przed pęcherznicami, pomiędzy dwoma rabatami


było tak


w trakcie ostatnich zmian


tak jest teraz, ale planuje tu zmiany - dosadzę więcej wrzosów, może usune trawy, choc turzyce pasują mi tu bo maja taki limonkowy rozjaśniający kolor a miskanty to hinjo - niska odmiana, więc nie zasłaniają, ale wrzosów dosadzę napewno i oczywiście dosypię kory




i kilka bażyn dosadzę, bo sa piekne


wiem, że zrobiłam błąd, bo nie sadziłam wrzosów kupami, tylko pojedynczo, ale postaram sie to zmienić
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 10:27, 10 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
rabata III

pierwotnie rabat wygladała tak (niestety na włókninie, ale we wrzesniu wywaliłam toto w diabły











i teraz zaczyna sie problem: po ostatnim lecie okazało się, że jedne z żurawek męczą się na pełnym słońcu - przypala je na maxa i musiałay rosnąć pod parasoelm, który co razo rozkładałam nad nimi i tararak trawiasty oborozuki też zupełnie tu nie pasuje ,
obecnie wykopałam je z tej rabaty i przeniosłam do rabaty obok domu, którą po ułożeniu kostki nareszcie mogłam zagospodarować.

tak to wyglada teraz i możecie cos polecic fajnego na patelnię słoneczną - niewysokiego, aby nie zagłuszyło roslin z tyłu?
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Anita1978 10:38, 10 kwi 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Hej! Przychodzę z rewizytą!
Widzę że pracowicie u ciebie! Rabaty bardzo ładne. Czy na tej rabacie ze żwirkiem zostawiłaś włókninę? Bo jeśli nie to błąd. Wiem po sobie! Wbrew temu co sie pisze na ogrodowisku, pod żwirkiem według mnie włókniną musi być! Inaczej chwasty cię wykończą! Ze żwirku bardzo ciężko je wyciągnąć! Wiem po sobie! Ja w tym roku zbieram żwirek, kładę włókninę, i oczywiście ten żwirek plukam. Na początku wygląda fajnie i czysto, ale potem- masakra! Jak wyciagasz chwasty, żwir miesza się z ziemią, brudzi sie i nie wygląda to fajnie..... Pod korą nie musi być włókniny, ale pod żwirkiem.....sama się przekonasz!
Poza tym bardzo ładnie zestawiono rabatki, będę zaglądać!
____________________
ogródek Anity
Anita1978 10:40, 10 kwi 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
A na patelnię na słońcu to polecam lawendę, macierzanki, może jakieś róże? Róże z lawendą to klasyka i zawsze sie sprawdza!
____________________
ogródek Anity
safikey 10:48, 10 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Rabata przed domem po malutku powstaje:







stan na dzisiaj:


ale zupełnie nie pasuja mi tu te białe kółka,
cóż z tym począć - 2 dni temu zrobiłam a teraz mnie denerwują. zapytacie to po co robiłaś? na białych kółkach rosna szafirki i konwalniki, których na brazowej korze nie byłoby widać; a może zdejme kółka i na korze dosadzę pomiedzy konwalnikami jakieś zielone trawki, np turzyce ice dane lub inne kalieś nie za duże, aby było widać czarne konwalniki???
a szafirki pozostaną jedynie na korze?

a może wyspać kółka dekoracyjnym pomarańczowym mulczem???

masakra - zupełnie nie wiem co począć!

a jeszcze pomiędzy dwoma różanecznikami w części środkowej marzy mi sie jakać wieksza trawa? mkoże miskant variegatus?

to dobiero sa pytania

pozdrawiam słonecznie

____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 10:57, 10 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Anita1978 napisał(a)
Hej! Przychodzę z rewizytą!
Widzę że pracowicie u ciebie! Rabaty bardzo ładne. Czy na tej rabacie ze żwirkiem zostawiłaś włókninę? Bo jeśli nie to błąd. Wiem po sobie! Wbrew temu co sie pisze na ogrodowisku, pod żwirkiem według mnie włókniną musi być! Inaczej chwasty cię wykończą! Ze żwirku bardzo ciężko je wyciągnąć! Wiem po sobie! Ja w tym roku zbieram żwirek, kładę włókninę, i oczywiście ten żwirek plukam. Na początku wygląda fajnie i czysto, ale potem- masakra! Jak wyciagasz chwasty, żwir miesza się z ziemią, brudzi sie i nie wygląda to fajnie..... Pod korą nie musi być włókniny, ale pod żwirkiem.....sama się przekonasz!
Poza tym bardzo ładnie zestawiono rabatki, będę zaglądać!


Anita,
niestety muszę sie przyznać, że juz nie daję rady z ta rabatą- 3 lata temu kładłam włokninę - rok temu ją zdjęłam, a teraz chyba znowy do niej wrócę, ale oczywiście tylko pod kamyki - masakra jest tyle chwastów - pryskanie nic nie daje!!!
pod kora nie mam i jest idealnie jesli chodzi o plewienie- szybko wyłażą a kamyczki to porazka!!!

masz rację całkowitą. położe nie pod roślinami, tylko bardziej na środku na wolnych powierzchniach, żwirek wypłukam i rozłożę -

pozdrawiam
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Juzia 11:51, 10 kwi 2014


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38239
Anita1978 napisał(a)
Hej! Przychodzę z rewizytą!
Widzę że pracowicie u ciebie! Rabaty bardzo ładne. Czy na tej rabacie ze żwirkiem zostawiłaś włókninę? Bo jeśli nie to błąd. Wiem po sobie! Wbrew temu co sie pisze na ogrodowisku, pod żwirkiem według mnie włókniną musi być! Inaczej chwasty cię wykończą! Ze żwirku bardzo ciężko je wyciągnąć! Wiem po sobie! Ja w tym roku zbieram żwirek, kładę włókninę, i oczywiście ten żwirek plukam. Na początku wygląda fajnie i czysto, ale potem- masakra! Jak wyciagasz chwasty, żwir miesza się z ziemią, brudzi sie i nie wygląda to fajnie..... Pod korą nie musi być włókniny, ale pod żwirkiem.....sama się przekonasz!
Poza tym bardzo ładnie zestawiono rabatki, będę zaglądać!


Jak masz perz pod żwirkiem to faktycznie ciężko. Ale jak masz wypielone to mata nie potrzebna.
Mniszki można spryskać octem i poczekać parę dni....uschną i się wykruszą, a resztę chwastów łatwo wyrwać.
Ja nie wiem co za moda na płukanie żwiru?? Przecież jak się zabrudzi to wystarczy zlać wodą i ziemia spływa.... no przynajmniej u mnie tak się dzieje

Pozdrawiam
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Juzia 11:57, 10 kwi 2014


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38239
A nie możesz konwalnika przenieść na rabatę żwirowa? A szafirki czemu w żwirku?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies