Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Fotorelacje - pielęgnacja roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Fotorelacje - pielęgnacja roślin

dorciabe 11:54, 08 maj 2014


Dołączył: 08 sie 2013
Posty: 2966
Madżen ja specjalnie kupiłam sobie szczotkę do włosów z przeznaczeniem do traw
____________________
Dorota - Mój nowy stary ogród
abiko 12:03, 08 maj 2014


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Marzenko super! pomysł Jeszcze jak zrobić piramidę z bukszpanu by się przydał Patent ze szczotką extra. Wątek zaznaczony, dzięki.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
AgaNet 12:10, 08 maj 2014

Dołączył: 29 lis 2012
Posty: 366
Świetny wątek
Zaznaczam żeby mieć jak wrócić do sprawdzonych pomysłów!
Dzięki !
____________________
Pozdrawiam :) Agata Isle of Skye, Zamek Dunvegan i ogrody; Gardening Scotland; Ogrody przy zamku Crathes; Pitmedden Garden; Ogród różany przy Drum Castle
iwka 12:34, 08 maj 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Ooooo coś dla mnie. Lubię takie ciekawostki.
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
aga_pe 14:09, 08 maj 2014


Dołączył: 13 wrz 2011
Posty: 2292
nareszcie wiem jak postępować z carexami. Wiedziałam, że wyczesać szczotką, ale na jaką wysokość ciąć, to już nie
____________________
Aga - Niewielki kawałek wsi pośrodku lasu
Madzenka 16:33, 11 maj 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998

Dzisiaj GRABY i zywoplot grabowy
Obiecałam relację nt żywopłotu grabowego. Lansuje graby od kilku lat i jak widzę z powodzeniem. Sporo pytań na ten temat się pojawia zatem aby te informacje uporządkować opisze króciutko moją wiedzę na ten temat. Rosna świetnie zarowno na podmoklym terenie jak i suchym, nie straszna jest im glina.

Mój żywopłot sadzony był w maju 2010 roku. Już po 3 latach osiągnął planowany rozmiar czyli wysokość ok 1,7 m sadzony był z doniczek, sadzonki były już chyba 2-4 letnie i pięknie rozgałezione o wysokości ponad 1,2 m. Po posadzeniu został jednak od razu przycięty o 1/3. Aura nie psrzyjała mu, najpierw ulewne opady wiosną a potem upalne lato i susza. Jeszcze wówczas nie mieszkaliśmy w nowym domu więc podlewany był od czadu do czau... Czyli jak z ziemi zrobiła się skorupa. Posadzony był w rodzimej ziemi, czyli w glinie. Ktora po ulewach jest grzaska a przy suszy tworzy się na powierzchni skorupa. I nic mu od tych 4 lat nie dolega. Na 80 sadzonek w pierwszym roku wypadly 4 sztuki.

Sadziliśmy żowopłot co 25 cm w odleglosci 1 m od ogrodzenia w jednym rzędzie.
W pierwszym roku był cięty dwa razy o 1/3 :
- wiosną zaraz po posadzeniu
- pod koniec lata gdy już sie przyjął i wypuścił długie gałazki.

W drugim roku cięłam go radykalnie o 1/2 trzy razy w roku aby się zagęszczał.

Aktulnie utrzymuję mu już wysokość i szerokość i tnę trzy razy w sezonie:
- pod koniec zimy, gdy nie ma juz dużych mrozów ale jeszcze nie rusza wegetacja (chyba wyznacznikiem jest pojawienie sie przebiśniegów ale przed krokusami . To cięcie uważam za najważniejsze, bo wówczas koryguję mu kształt i szerokośc.
- drugie cięcie pod koniec maja lub w czerwcu. Wszystko zależy kiedy rusza liscie i jak długie sa przyrosty. Gdy liście sa juz duże a przyrosty długie i zywopłot traci kształt tnę go. Niektorzy ostrzegają że ptaki zakladają gnizada w zyopłocie i dlatego należy jak najpóżniej dokonać cięcia żywoplotu aby nie zaszkodzić ptakom. Cięcie o 1/2 do 1/3 dosyć radykalne
- trzecie ciecie pod koniec lipca, nie pózniej niż w pierwszej polowie sierpnia. Zwykle nie jest potzrebne juz tak radyklane ciecie jak wiosną, gdyż zywopłot juz tak mocno nie przyrasta.

Nawożenie:
Zaraz po posadzeniu anwozilam dwukrotnie - wiosną np. Azofoską a potem w czerwcu/lipcu. Gdy żywopłot rosnie juz bardzo inetnsywnie wystarczy nawozenie jednokrotne. Im mocniej tniemy tym bardziej zywoplot wymaga nawozenie. Nie należy jednakorzesadzać i dwukrotne nawożenie w ciągu sezonu wystarczy aby zyopłot miał piekne ciemnozielone liscie.

Ochrona przed szkodnikami i grzybami:
- graby lubią wiosną podjadać gąsienice. Warto wowczas zrobić oprysk środakmi typu. mospilan, decis, fastac, calypso, itp dla ssących i gryzących szkodnikow. NIgdy na moim żywopłocie nie zaobserowalam mszycy. Jesli graby zamieraja, liscie szarzeją a nie widac szkodnikow to mogą być szpeciele , wowczas skuteczny jest ORTUS (dobry również na orzędziorki dla innych roslin)
- grzyby własciewie mojego zywoplotu nie atakuja. Gdyby jednak cos im doelgalo to polecam: Topsin?


Do ciecia uzywam nożyc do zywoplotu akumuloatorowych 50 cm. Wygodne, lekkie i szybciutko tnę 30 m żyopłot.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 16:38, 11 maj 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
A teraz zdjęcia. Niestey z sadzenia nie ma. Zdjęć bo to era przedogrodowiskowa a zdjęcia są zwykle z imprez z osobami, których wizerunku nie powinnam umieszczać bez ich zgody na forum.
Lato 2011 - roczny żywopłot

Wiosna 2014


____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 16:39, 11 maj 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Wiosna 2014 przed ruszeniem wegetacji po zimowym cięciu. Tak wygląda żywopłot zimą. Liście opadają dopiero pózną wiosną gdy zaczynają sie pojawiać nowe listki

____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 16:45, 11 maj 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Podobnie traktuję moje graby fastigata, z tą jednak róznicą, ze graby fastigata gubią liście na zimę.

Uaga na jedną rzecz przy sadzeniu: nie należy grabów posadzić zbyt głęboko i nie powinny stać w wodzie. Jesli macie podmokły teren a po posadzeniu są intensywne opady warto przekonać rowek aby woda spływała i nie stała w korzeniach. Po ukorzenieniu. się grabow raczej nie są wrazliwe na wodę. Ubiegłej wiosny w czasie długotrwałych ulewnych deszczy nic się z nimi nie dzialo. W tym samycm czasie wiśnie amanogawy mi zgnily a magnolie ledwo uratowałam.

Żywopłot posadzony z tzw sztorbów czyli cieniutkie nierozkrzewione patyczki z golym korzeniem potrezbuje więcej czasu na lrzyjęcie się i rozpoczęcie wzrostu. U mnie około 1,5 roku żywopłot ze sztorbów potrezbował czasu aby w ogóle ruszyć ze wzrostem. Ale sadzonki byly za 0,99 zł a nie jak pierwszy źywoplot w doniczkach za 8,99 zł za doniczkę.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
gusiarz 19:19, 11 maj 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies