Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Czarny bez (Sambucus). Jak się pozbyć czarnego bzu

Pokaż wątki Pokaż posty

Czarny bez (Sambucus). Jak się pozbyć czarnego bzu

katel 09:32, 30 gru 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
miskka napisał(a)


Mam do ciebie prośbę o poradę:we wrześniu posadziłam Black Tower. Oczywiście rośnie bez problemu, ale ostatnio ktoś "uprzejmy" złamał mi duży pęd (młoda ta roślinka więc miała tylko dwa pędy). Pozostał jeden malutki około 20 cm. Wiem że roślinka odbije, ale może podpowiesz mi czy długo będzie odrastał? Czy zagęści się ładnie? Mam zdjęcie ale nie chcę zaśmiecać twojego wątku.

Witaj Miskka! Przepraszam że tak długo ale nie wyrabiam się .
Nie wiem czy Black Tower będzie się zachowywał jak Eva bo to jednak inna odmiana i ma mieć pokrój kolumnowy, opiszę Ci jak rośnie moja Eva. Powyżej jest już sporo zdjęć ale dodam jeszcze dzisiejsze. Małe sprostowanie z poprzednich wpisów sadzony był we wrześniu 2012 (pomyliło mi się - to zdjęcie było z maja 2013 a nie sadzenie).

Postawiłam długopis, żeby było widać jak gruby jest pień (trzyletniej rośliny). Wszelkie gałązki na dole wyłamuję (zanim zdrewnieją można to robić bez problemu, wręcz czasami same się wyłamują). Nie był niczym nawożony, raz miał sypnięte wapno z magnezem a w tym roku do sąsiednich roślin poszły wióry rogowe i myślę, że on też skorzystał.
Odnośnie Twojego pytania to myślę, że szybko się zregeneruje i zagęści.
Koniecznie wstaw tutaj zdjęcie swojego, potem jak urośnie wstawisz kolejne.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Karol99 10:11, 30 gru 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Piękny jest. W sezonie troche przypomina klon palmowy.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
miskka 19:21, 30 gru 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Dzięki Kasiu! Dzięki Karol!
Kupiłam Black Tower i jeszcze jakiś koralowy właśnie ze względu na ich podobieństwa do klonów (właśnie dzis zmagałam się z okryciem swojego klonu - mega uciążliwe).
Wstawiam zdjęcie połamanego Black Tower. Pokaże na wiosnę jak sobie poradził
____________________
Karol99 22:08, 30 gru 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Już widzę po pąkach, że w sezonie da czadu.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
miskka 22:28, 30 gru 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
no zobaczymy co będzie z tego jednego pędu. Szkoda mi że to złamanie opóźni dorośnięcie do pożądanego przeze mnie minimum...
____________________
Gardenarium 10:06, 31 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyrwij chwasty, wyściółkuj wiosną kompostem, podlewaj, rozbucha się że hej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
miskka 11:44, 31 gru 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Wiedziałam że komuś te chwaściki zaraz rzucą się w oczy A tu Pani Danusia Ale wstyd... Dla usprawiedliwienia przyznam, że pielę i nawet bardzo to lubię, ale miałam ciężką jesień i nie zdążyłam...
Tak, wiosną podrzucę kompost, jeżeli starczy kapusty planuję wyściółkowanie korą.
____________________
Gardenarium 11:46, 31 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, to żaden wstyd, chwaściki każdy ma, ja też Bywają, ale wyrywam.

Chodzi o to, że jak masz roślin gęsto nasadzone to chwasty nie mają szans. Bez jest żarłoczny, jak mu dasz żarcia to pójdzie, że nie wiem co. Wyrwij, zrusz glebę, wyściółkuj nawet spróchniałymi liśćmi. Chwasty nie będą rosły. Nie kładź tylko szmaty na rabaty. Kora nie musi być aż tak znowu. Ja nie mam kory wcale.

Ja bym go nawet przycięła, dodam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
miskka 11:56, 31 gru 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
O, rady o przycięciu się nie spodziewałam Nawet mnie to kusi, ale chciałam by szybko dorósł do 1-1,5 m. Żadnej włókniny nie mam zamiaru w swoim ogrodzie kłaść. Wolę popielić Jeżeli będę kiedyś tam miała finanse to zageszcze te rabatę i chwaściki nie przerosną Na razie wokół dałam Carex The Beatles.

Kasiu, moze jak ten mój Black Tower się bujnie to pokusimy się o poprowadzenie oddzielnego wątku o tych roślinkach? Ładnie się zapowiadają i łatwe w uprawie są. Będziemy propagować? Ja mam jeszcze bez koralowy - też czekam na sezon, by go obiektywniej ocenić.
____________________
katel 09:18, 01 sty 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Mój pierwszej zimy zmarzł o połowę czyli o ok 20 cm ale potem błyskawicznie nadrobił . Zachwalam go i polecam bo jest piękny i niekłopotliwy to taki klon palmowy na ekstremalne stanowiska choć młode gałęzie są dość wiotkie, mój jest podwiązany bo przechylał się zgodnie z kierunkiem wiatru. Na zdjęciu można zobaczyć jak go fachowo opalikowałam , (wiem że wygląda to dramatycznie no ale mam nadzieję że wkrótce będę mogła to usunąć). Dodatkowym atutem jest zapach ja bardzo go lubię.
Wydaje mi się, że nie ma sensu zakładanie nowego wątku, tu jest już sporo informacji, dodawaj swoje zdjęcia i spostrzeżenia.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies