Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Enklawa w mieście

Pokaż wątki Pokaż posty

Enklawa w mieście

skarabeusz 19:07, 29 lip 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Dzisiaj było wielkie pielenie, a potem wielka burza. W sumie stwierdzam, że lubię wyrywać chwasty. Odpręża mnie to
Winogrona nabierają barw


Ukorzeniona pięknie lawenda




____________________
Magdalena Enklawa w mieście
skarabeusz 18:32, 11 lut 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Nie mogę doczekać się wiosny. Planuję już co, jak i gdzie. Na pierwszy rzut kupuję drzewa, chcę się obsadzić bardziej, wyżej...
Czy w ogóle ogrodowisko żyje? Bo jakoś cicho, cichuteńko tutaj.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Malgosik 08:06, 13 lut 2017


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Hej.
ogrodnicy jak niedźwiedzie, zapadli w zimowy sen.
Odpisałam u siebie o tarasie z modrzewia.
____________________
Ogród na glinie
skarabeusz 20:51, 08 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Zapiski:
Krochmal jest neutralny. Jego zadaniem jest zapewnienie przyczepności.
Przepis na krochmal: 1/2 l wody przegotowanej, łyżeczka mąki ziemniaczanej. Odlać 1/2 szklanki wody, wsypać skrobię, dobrze rozmieszać. Pozostałą wodę zagotować i ciągle mieszając wlać skrobię do gotującej się wody, mieszać do zgęstnienia.
Krochmal należy wymieszać z OW czy HT przed opryskiem i już jako mieszaninę wlać do opryskiwacza. Krochmal spełnia podobną rolę co adiuwant - poprawia przyczepność roztworu do opryskiwanej rośliny zapobiegając zmywaniu przez np drobny deszcz.

Na 'zgrupowania' mszyc używać mikstury:
1 litr wody
2 - 3 łyżki ogrodniczego mydła potasowego
50 ml octu 10%
Mydło rozpuszczam w ciepłej wodzie, a po ostudzeniu dodaję ocet i pryskam, ale trzeba to robić dokładnie /oprysk/.

Rododendrony lubią oprysk nawet trzykrotny tymolem lub HT. Tym sposobem można uratować opryskując na przełomie kwietnia i maja przeciw kilku chorobom. Na bukszpany szerokim spektrum jest roztwór tymolowy+olejek rozmarynowy 1:1, stężenie jak dla RT.

źródło:Mazan

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


HT Herbatka tymiankowa

Składniki:
•tymol
•skrobię ziemniaczaną
•spirytus, wódka lub zacier
•aspirynę
•2 szt butelek PET 1,5 l

Robimy koncentrat:
50g tymolu rozpuszczamy w 200ml spirytusu, ostatecznie może być wódka..
Otrzymamy ok 250ml stężonego roztworu tymolu.

Nie należy schodzić poniżej stężenia 0,2 g/l/ 1 ml/l koncentratu/.
Przy dobieraniu stężenia pamiętajmy, że każdy 1 ml koncentratu to jest 0,2 grama.

Żeby zwiększyć spektrum działania, do każdego litra cieczy do oprysku można dodać 1 tabletkę 300 - 500mg Polopiryny (Aspiryny).
Żeby ograniczyć zmywalność środka, do każdego litra wody dodajemy 50ml krochmalu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


OW Octan wapnia


Zawiesina kredy malarskiej
13 dkg kredy wsypujemy do litrowego słoika i uzupełniamy do pełna wodą. (przed użyciem trzeba dobrze wymieszać).

Teraz trzeba wymieszać odpowiednio składniki żeby otrzymać - octan wapnia:
Do 5 litrowego słoja (może być butla PET) wlewamy: 250 ml octu jabłkowego lub winnego o stężeniu 6% i dodajemy 100 ml zawiesiny kredy malarskiej.

Nastąpi reakcja wydzielania CO2, płyn będzie się burzył, ze słoika będzie wydzielał się ostry zapach. Po zakończeniu reakcji uzupełniamy do pełna wodą( najlepiej deszczówką). Otrzymamy 5 l preparatu do oprysku o stężeniu o,4%, gotowego do użycia.

Ilość użytego octu zależna jest od jego % stężenia.I tak;
5 % - 300 ml
7 % - 210 ml
8 % - 190 ml
9 % - 170 ml
10 % - 150 ml
11 % - 137 ml
12 % - 125 ml

Można przygotować koncentrat:
Do 1,5 litrowego słoja lub butelki wlać 500 ml octu jabłkowego lub winnego 6%, dodać 200 ml zawiesiny kredy. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Do oprysku używać 75 ml na 1 l wody.

Po kilku godzinach zawiesina zrobi się klarowna.
Preparat może być stosowany przez cały okres wegetacji. Octan wapnia można łączyć tylko z mocznikiem, przy stosowaniu innych nawozów trzeba zachować 7 dniowy odstęp. Octan Wapnia można też łączyć z Mleczanem wapnia, mieszanie tych dwóch preparatów zwiększy przyczepność środka i spektrum jego działania.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HB Hydrolizat białka

Skuteczność octanu wapnia można zwiększyć dodając do poryku hydrolizat białka. Hydrolizat białka, jest to substancja utrudniająca zmywanie octanu wapnia z liści. Związki czynne mikrobiologicznie w tym preparacie są dyfuzyjne. Preparat wysychając na liściach tworzy hydrofilną błonę ograniczającą zmywalność.

Wykluczone jest stosowanie tego oprysku pod folią.

Przygotowanie
• butelkę PET 1 l
• wodę demineralizowaną, albo deszczówkę, 0,5 l
• białko kurze z 1 jajka
• ocet spirytusowy 10 %, 25 ml.


Do butelki PET o pojemności 1 l wlewamy 0,5 l wody demineralizowanej lub z filtra lub deszczówki, oraz 25 ml octu spirytusowego 10 %.
Dobrze wymieszamy. Następnie rozbijamy 1 jajo kurze oddzielając białko od żółtka. Białko wlewamy do przygotowanego roztworu octu i delikatnie mieszamy/ nie wstrząsać butelką. Wstawiamy następnie butelkę z zawartością do lodówki na 24 godziny mieszając kilkakrotnie w trakcie tej doby. Nazajutrz przecedzamy zawartość przez tkaninę bawełnianą i uzupełniamy wodą do objętości 1 l.

Dodajemy do oprysku w ilości 0,2 l na każdy litr octanu wapnia. Preparat może być przetrzymywany w lodówce nawet 2 tygodnie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KSM mieszanina kwasu sorbowego z kwasem mlekowym.



Jak robimy KSM:
bierzemy 160 ml wody demineralizowanej, lub deszczówki.
wlewamy do tego 50 g kwasu mlekowego 80 %
wsypujemy 50 g kwasu sorbowego.
Otrzymujemy ok 240 ml koncentratu KSM w formie zawiesiny, którą należy dokładnie wstrząsnąć przy każdorazowym użyciu.

Do oprysków musi być stosowana woda o odczynie obojętnym / pH 7/. Deszczówka bądź woda demineralizowana ( można kupić na CPN). Do oprysków stosujemy 2 ml zawiesiny na każdy litr wody oraz dodatek 50 ml krochmalu.

KSM używamy naprzemiennie z OW, MW i HT w odstępie 7 - 10 dni. przy czym OW możemy łączyć w jeden oprysk z MW.

HT nie łączymy z innymi środkami.



źródło:magia-ogrodu











____________________
Magdalena Enklawa w mieście
skarabeusz 16:03, 12 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Działanie octanu wapnia
http://www.ogrodowisko.pl/post/1193744

Częstotliwość stosowania octanu i mieszanie oprysków OW i HT
http://www.ogrodowisko.pl/post/2515504

Od kiedy stosować OW
http://www.ogrodowisko.pl/post/2484174

Do kiedy stosować OW
http://www.ogrodowisko.pl/post/2413339
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
skarabeusz 21:17, 13 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
wiosny wypatruję

A teraz co mnie czeka:
Rabata. Jestem w fazie podglądania i innych i zamawiania roślin.
Rabata o szerokości..no właśnie chyba 1.50m, może wystarczy.
Potrzebuję kopa ludziska!!!!!!!


____________________
Magdalena Enklawa w mieście
skarabeusz 14:04, 14 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Dzisiaj porządki przy tujach. Wyczyszczone, podsypane. Mogą ruszać.
Jeszcze kora i jeszcze więcej kory LOL!!!!!!!!!!!!

Jest pogodnie i nie wiem czy nie pryskać promanalem. Noce w sumie ok. 3 stopni..zimno.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
abiko 14:11, 14 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Pytałaś o igłach do kompostu.
Ja bym nie ryzykowała, będziesz miała z czego kompost na bank zrobić
Danusia pisała na 2 str:
Robić, usiąść na stołeczku i czyścić od góry do dołu. Po oczyszczeniu zebrać do worka i spalić albo oddać jako zielone. Tuje od razu będą lepiej wyglądały.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
skarabeusz 14:53, 14 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
No to do worów pójdzie. Tuje oczyszczone wyglądają świetnie.
Na kompostownik nie mam miejsca niestety.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
skarabeusz 15:32, 15 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Będę sadzić bukszpan w szpalerze, wiem że trzeba przyciąć, ale nie wiem czy też trzeba pryskać czymś np. promanalem albo OW. W końcu przyjechały z innego środowiska.




____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies