Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w cieniu drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w cieniu drzew

kachat 11:29, 29 sty 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
monia napisał(a)
Aniu zastanów się z tymi paprociami dobrze ja mam dwa gatunki z którymi walczę od lat tak mi się rozrosły

Pewnie masz pióropusznika... On jest koszmarnie inwazyjny (orlica ponoć też), rozrasta się strasznie i ciężko się go pozbyć. Inne paprocie (w większości) takie nie są i spokojnie można je sadzić normalnie do gruntu. Np. narecznica jest super A pióropusznika to do donicy albo trzeba mu specjalne przegrody w ziemi robić, żeby nie wyłaził poza swój "rewir".
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kachat 11:33, 29 sty 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Właśnie dotarłam do listy paproci - Aniu ziele, dzięki wielkie, najważniejsze informacje w pigułce A właśnie nowej drugiej (po narecznicy samczej) paproci sobie szukam do ogródka. Długosz w mojej ziemi nie chce mi rosnąć, chyba wymaga bardziej żyznej i wilgotnej gleby niż ta kwaśna leśna u mnie...
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
monia 12:04, 29 sty 2015


Dołączył: 15 gru 2012
Posty: 753
ziele napisał(a)
Monia nie omieszkałam zajrzeć do Twojego ogrodu. Patrząc na remontowane budynki widzę swój dom sprzed kilkunastu lat, był w jeszcze gorszym stanie. Pamiętam zdziwienie pracownika pewnej instytucji i słowa: 'to będzie dom?' A to był już wtedy zaniedbany budynek o pięknych proporcjach. Piękna bezpretensjonalna architektura. Wnętrze tez było ciekawe, niestety, udało się zachować jedynie stare zabytkowe podwójne drzwi. Znasz historię swego siedliska?
Twój ogród jest piękny ale wymaga dużo pracy. Widziałam też u Ciebie brzozy i masz już co najmniej jedno miejsce b. ładnie zgrane kompozycyjnie - to, przy skrzynce z warzywami. Działkę masz jednak dużo większą niż u mnie, samo pielenie i koszenie pewnie zajmuje Ci dużo czasu. Polecam funkie, gęsto posadzone nie pozwolą urosnąć chwastom w obrębie liści. Ja już dawno przerzuciłam się na byliny i jednorocznych u mnie jest b. mało. W tym roku uzupełnię nasadzenia bylinowe, zrobię rabatę "białą" i miejsce typowo ogrodowiskowe wzorowane na rabatach p. Danusi. Przez kilka ostatnich lat odpuściłam sobie ogród, teraz muszę się zabrać za pracę.

Jeżeli chodzi o paprocie to nie przyjęły mi się po dębami, nie wzeszły mi po kolejnej zimie, teraz wsadzę tam orlicę. Posadziłam 2 lata temu w oczku na zboczu, dała mi koleżanka i powiedziała mi, że się u niej strasznie rozrastają i żebym później jej nie przeklinała. Rosną ładnie. Nie martwię się, bo jak wyjdą poza obręb to je skoszę. Niemniej teraz kupuję paprocie odmianowe, bardziej wymagające i myślę, że one tak się nie rozpanoszą bo nie będą "pchały się" w suche miejsca pod drzewami. Muszę powiedzieć, ze bardziej boję się traw, te kilka silnie rosnących trzymam w donicach (i jak obserwuję u innych do rosnących swobodnie "bez siekiery nie podchodź").
Dziękuję za informacje o podagryczniku, już wcześniej poczytałam sobie o nim. Ciekawe, że ma tak dużo zastosowań. Muszę Ci powiedzieć, że wizualnie mi nie pasuje. Jakoś tak nie wygląda na "sałatę" do zjedzenia. Ale owszem, spróbuję na wiosnę. Pozdrawiam.




Tam gdzie brzozy to obok skrzynki są też. Planuję koło brzóz same funkie, rozplenice i róże swann okrywowe a z tyłu anabelle z trawami. Czyli też taki biały zakątek po wspólnym namyśle z Tess. Zobaczymy co wyjdzie mi. Skrzynkę przenoszę żeby nie zasłaniała tej rabaty. Miedzy rosliny wysypie czarny grys, żeby było mniej pracy. A ty gdzie planujesz swój biały zakątek masz już miejsce ?
____________________
Monika Pod Laskiem Ogród Japoński- SIRUWIA
ziele 19:42, 29 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
kachat napisał(a)

Pewnie masz pióropusznika... On jest koszmarnie inwazyjny (orlica ponoć też), rozrasta się strasznie i ciężko się go pozbyć. Inne paprocie (w większości) takie nie są i spokojnie można je sadzić normalnie do gruntu. Np. narecznica jest super A pióropusznika to do donicy albo trzeba mu specjalne przegrody w ziemi robić, żeby nie wyłaził poza swój "rewir".


Jak to przeczytałam , to na moment na bezdechu zajrzałam do listy zamówionych roślin, czy ja tego czasem nie zamówiłam - ale nie. Gorzej, wyguglowałam zdjęcia, i stwierdzam, że ją właśnie mam w ogrodzie No nic jak będzie jej za dużo, rozpocznę walkę...
Na orlicę - żeby mi zarosła, to, co chcę - na efekt będę czekała latami.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 19:46, 29 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
kachat napisał(a)
Właśnie dotarłam do listy paproci - Aniu ziele, dzięki wielkie, najważniejsze informacje w pigułce A właśnie nowej drugiej (po narecznicy samczej) paproci sobie szukam do ogródka. Długosz w mojej ziemi nie chce mi rosnąć, chyba wymaga bardziej żyznej i wilgotnej gleby niż ta kwaśna leśna u mnie...


A długosz królewski zamówiłam sobie do ogrodu, ma być wysoki, mam nadzieję, że będzie. U mnie będzie miał warunki glebowe odpowiednie i półcień. Już się cieszę
A myślałaś o paprociach skalnych? Tylko one wymagają gleby wapiennej, ale może są i inne....
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 19:56, 29 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
monia napisał(a)


Tam gdzie brzozy to obok skrzynki są też. Planuję koło brzóz same funkie, rozplenice i róże swann okrywowe a z tyłu anabelle z trawami. Czyli też taki biały zakątek po wspólnym namyśle z Tess. Zobaczymy co wyjdzie mi. Skrzynkę przenoszę żeby nie zasłaniała tej rabaty. Miedzy rosliny wysypie czarny grys, żeby było mniej pracy. A ty gdzie planujesz swój biały zakątek masz już miejsce ?

Będzie piękne miejsce u Ciebie, przeczytałam wcześniej wymianę zdań z Tess. Gratuluję konstruktywnych rad. Będę obserwować Twoje zmagania...
Mój "zakątek" będzie na środku ogrodu. Zakątek wzięłam w nawias, bo kojarzy mi się z czymś na obrzeżu ogrodu..., czymś nieco ukrytym. To będzie rabata prawie w środku ogrodu, na widoku, z racji usytuowania budynku powiedziałabym, że w przedogródku. Zrobiłam już roboczy szkic, jak będę gotowa to go pokażę. Trochę żałuję, że nie przygotowałam miejsca a mogłam usunąć darń i skopać na zimę. Teraz czeka mnie to na wiosnę
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
monia 20:45, 29 sty 2015


Dołączył: 15 gru 2012
Posty: 753
OJ to będzie się działo czekam na szkic i na zdjęcia miejsca w którym będzie "zakątek".
____________________
Monika Pod Laskiem Ogród Japoński- SIRUWIA
ziele 08:19, 30 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Musisz sprawdzić wymagania wybranej przez Ciebie odmiany. Moja w głębokim cieniu i kwitnie i owocuje ale niestety nie rozrasta się
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 11:07, 01 lut 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Co wymarzyłam na rabatę bylinową. Wypisuję, bo czegoś trzeba się trzymać...

-bukszpany (+)
-lawenda biała (mam na razie tylko 1 sadzonkę (+)),
-ostróżka biała (+)
-liatra biała (+)
-marcinki białe (+)
-odętka biała (mam 2 kolory a białej niestety nie )
-budleja
-lilie (mam, ale w tym roku muszę o nie zadbać aby zaczęły kwitnąć))
-jeżówka biała (+) lub biało-zielona
-złocień biały(+)
-liliowiec biały (+)
-zawilec jesienny biały (+)
-powojnik biały (+)
-zimowity białe (+)
-róże (na pewno Chopin i vanilla (+)
-funkie zielono-białe (+)
Jako uzupełnienie pojawią się trawy, werbena patagońska
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Anusia 20:24, 01 lut 2015


Dołączył: 27 sty 2013
Posty: 6078
Witam serdecznie, przybiegłam z rewizytą, pięknie u Ciebie tutaj u mnie dopiero trudne początki, pozdrawiam serdecznie.
____________________
Skandynawia po krzyżacku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies