Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

trzyary 22:36, 09 sie 2022

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 26
Około 2000 roku pierwsze borówki wysokie dojrzewały w Polsce na Mazowszu w połowie lipca.

Klimat się zmienił.
Zmiany klimatu przyśpieszyły owocowanie wczesnych odmian.

Na mojej działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym we Wrocławiu wyglądało to tak:
2020 rok 23 czerwca
2021 rok 2 lipca
2022 rok 27 czerwca.
Średnia z tych trzech lat to 27 czerwca.

Wrocław to dla borówki wysokiej najcieplejszy region Polski.

We Wrocławiu dojrzewanie borówki wysokiej jest przyspieszone o 3 do 5 dni w zależności od odmiany, w porównaniu do centralnej części Polski.

Czyli, że dla tych trzech lat ekstrapolowany termin dojrzewania borówki wysokiej w centralnej części Polski to 30 czerwca do 2 lipca.

Wynika z tego, że zmiany klimatu przyśpieszyły owocowanie wczesnych odmian borówki wysokiej o 12 do 14 dni.
____________________
Pozdrawiam trzyary
trzyary 08:31, 10 sie 2022

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 26
We Wrocławiu dojrzewanie borówki wysokiej jest przyspieszone o 5 do 7 dni w zależności od odmiany, w porównaniu do wschodniej, północno wschodniej części Polski.
Czyli, że dla tych trzech lat ekstrapolowany termin dojrzewania borówki wysokiej we wschodniej, północno wschodniej części Polski to 2 co 4 lipca.
____________________
Pozdrawiam trzyary
bimcio 21:49, 25 wrz 2022

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 21
Witam,
z góry przepraszam jeśli trafiłem do złego wątku, w takim przypadku (jeśli to możliwe) proszę o wskazanie gdzie mógłbym się udać z moim problemem. A problem mam z borówkami (amerykańskimi).
Posiadam w ogrodzie (Wrocław) kilka krzaczków borówek, już parę lat (około 5-6). Ponieważ jest to tylko parę krzaczków, posadzonych za domkiem ogrodowym, poświęcam im raczej mało czasu (podsypuję nawozem i zakwaszam 2-3 razy do roku, dodatkowo są podlewane z systemu nawadniania). Do tej pory jednak nie stanowiło to problemu, krzewy owocowały co roku pięknie. Aż do tego roku, gdy to 3 krzaczki zaczęły podupadać, gubić liście. Finalnie wszystkie liście i owoce opadły, zostały same (suche?) pędy. Załączam parę zdjęć z prośbą o identyfikację co mogło być przyczyną. Jakaś choroba? Co robić w tym przypadku? Spisać je na straty i zastąpić nowymi? Czy może da się je jakoś ratować?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam, Bartek



trzyary 10:02, 27 wrz 2022

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 26
Zanim zaczniesz szukać choroby sprawdź czy przez te lata nie zdegradowała się ziemia.
Pobierz próbki ziemi z kilku miejsc w zasięgu pędów tych trzech chorujących borówek wysokich.
Około pół litra.
Dołek zrób szpadlem.
Na talerz dany do dołu zsuń z całej wysokości pasek ziemi.
Zanieś do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej na Placu Macieja we Wrocławiu.
Poproś o zalecenia nawozowe.
Koszt około 50 zł.

Opisz jak najdokładniej jak zakładałeś swoją kwaterę borówkową.
Opisz jak najdokładniej jak dbałeś o swoje borówki.

Jeżeli kwatera borówki wysokiej jest dobrze założona borówki rosną 40 lat bezproblemowo.
Należy też posadzić odmiany tolerancyjne na choroby i błędy w ich uprawie.
Mam też kilkuletnie (około 5-6 lat).
Do tej pory nie było z nimi większych kłopotów.

Poniżej zalecenia jak założyć kwaterę borówki wysokiej.
Ja moją przygotowywałem przez pięć lat.

Zakładanie kwatery borówki amerykańskiej
1. Ziemia do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Poprosić o zalecenia.
2. Jak się nadaje do borówki to masz szczęście. Wystarczy posadzić sadzonki, nawozić zgodnie z zaleceniami, podlewać kwaśną wodą i ściółkować.
3, Jak się nie nadaje.
3.1 Wykopać dół na 80 cm. Metr kwadratowy co najmniej na jeden krzak. Lepiej 2.
3.2 Ściany dołu wyszalować deskami owiniętymi grubą folią czarną budowlaną. Deski wystają 20 cm ponad grunt.
3.3 Do dołu wrzucić konary, gałęzie, gałązki, igliwie z drzew iglastych, torf kwaśny pH 3,5, ziemię z działki. Grubość tego w sumie 20 cm. Posypać 10 g siarki na metr kwadratowy.
3.4 Zapełnić takim przekładańcem cały dół, równo z krawędzią desek, ale już bez konarów.
3.5 Jak będzie osiadać dodawać wymieszane pocięte drobne gałązki iglaste, igliwie, torf kwaśny pH 3,5, ziemię z działki. Grubość tego w sumie 10 cm. Posypać 10 g siarki na metr kwadratowy.
3.6 Po trzech latach dać do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Poprosić o zalecenia.
3.7 Jak badanie wykaże, że ziemia nadaje się dla borówki wsadzić sadzonki borówki uprawianej do tej pory w coraz większych donicach.
3.8 Dać 5 cm ściółki z pociętych drobnych gałązek iglastych, igliwia.
3.9 Nie ściółkować torfem!
3.10 Co dwa miesiące sypać siarkę 5 g na metr kwadratowy, Zagrabić. Podlewać wodą zakwaszoną octem spożywczym lub kwasem cytrynowym. pH wody 3,5 do 4,5.
____________________
Pozdrawiam trzyary
trzyary 18:45, 03 kwi 2023

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 26
13 marca br pobrałem próbki z kwatery borówki wysokiej i dałem do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Zleciłem badanie ogrodnicze z zaleceniami nawożenia korekcyjnego.
Koszt 71,23 zł.
20 marca br opracowano zalecenia nawożenia korekcyjnego.
22 marca br e-mailem przesłano mi wyniki.
Zalecono:
- sypanie siarki 5 g na metr kwadratowy co 6-8 tygodni,
- nawożenie siarczanem amonu 40-45 g na metr kwadratowy trzykrotnie:
-- w okresie nabrzmiewania pąków,
-- po kwitnieniu, zazwyczaj w drugiej połowie maja,
-- po zakończeniu silnego wzrostu owoców, zazwyczaj w drugiej połowie czerwca
- nawożenie saletrą amonowa od początku maja do końca czerwca trzykrotnie po 5 g na metr kwadratowy.
Nie było potrzebne nawożenie korekcyjne innymi nawozami.
____________________
Pozdrawiam trzyary
Marcin89 19:52, 20 kwi 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2372
Witam. Czy w przypadku kilku odmianach o różnym okresie kwitnienia, owocowania warto je pomieszać, czy jednak pogrupować, czyli wczesne obok siebie i późne obok siebie?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
trzyary 07:46, 22 kwi 2023

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 26
https://akademiaroslin.pl/sklep/borowka-amerykanska-chandler/
Planując zakup sadzonek borówki amerykańskiej najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.
Czyli wcześnie kwitnące koło siebie.
U mnie Earlibjue sąsiaduje z Chanticleer.
A Darrow z Lateblue.
____________________
Pozdrawiam trzyary
Marcin89 08:38, 22 kwi 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2372
trzyary napisał(a)
https://akademiaroslin.pl/sklep/borowka-amerykanska-chandler/
Planując zakup sadzonek borówki amerykańskiej najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie.
Czyli wcześnie kwitnące koło siebie.
U mnie Earlibjue sąsiaduje z Chanticleer.
A Darrow z Lateblue.
Dziękuję. Chyba ten sam artykuł czytałem
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
trzyary 18:27, 26 lut 2024

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 26
Pobrałem próbki, dałem do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Poprosiłem o zalecenia.
Badanie ogrodnicze.
Makro i mikroelementy.
Uzupełniłem i wyrównałem ściółkę z igieł i cienkich gałązek.
Ściółka nie dotyka pędów.
Ma teraz co najmniej 5 cm grubości.
Z czteroletnich i starszych krzaków wyciął po jednym najstarszym pędzie.
Deszczomierz pokazał 50 mm.
Wylałem wodę i oczyściłem z liści i śmieci.
Nie mam chorych pędów.
Pąki zaczynają się powoli rozchylać.
____________________
Pozdrawiam trzyary
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies