Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród skąpany w słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród skąpany w słońcu

Danusia59 12:39, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
Witajcie,
Mam na imię Danusia, od kilku miesięcy podczytuję Ogrodowisko i podziwiam Wasze ogrody.
Długo zastanawiałam się czy pokazać jak wygląda moje podwórko, ale chyba potrzebuję pomocy więc w końcu się przemogłam i oto mój wątek.

Przez kilkadziesiąt lat ogródkiem zajmowała się moja Teściowa, to była jej domena - było tam wtedy wszystko.
Od zeszłego roku, kiedy w ogródku powstawała oczyszczalnia, wszystko zostało eksmitowane i pojawił się plan rabat.
Teraz przyszedł czas na ich obsadzanie, mam już jakieś pomysły i będę się nimi z Wami dzielić i prosić o porady.

Najistotniejsze będzie obsadzenie stromej skarpy, na której dotychczas rosła trawa, którą wypalało słońce, wyrastał perz, nornice miały tunele i pełno było gniazd rudych mrówek, z którymi właściwie męczę się na całym podwórku.

Chciałabym żeby w końcu nasz ogródek był ładny ale ograniczeniem będą względy finansowe, czasowe i zdrowotne bo jestem już babcią dwóch kilkuletnich wnuczek i czasami na prace ogródkowe brak sił.

A teraz podzielę się aktualnymi zdjęciami.
____________________
Ogród skąpany w słońcu
Danusia59 12:43, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
Skarpa.

Skarpa jest na wystawie południowej - wysokość wzniesień pomiędzy najniższym a najwyższym punktem to około 2 m.
Jest długa na 16,5 m.

Planuję na niej w trzech poziomych rzędach sadzić trzy odmiany trzmieliny płożącej i 3 pionowe paski róż płożących The Fairy (w sumie 9 sztuk)

____________________
Ogród skąpany w słońcu
paulina_ns 12:59, 03 maj 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Witaj, pokaż więcej zdjęć zaznaczam i będę śledziła
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Danusia59 13:01, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
Witaj Paulina,
jesteś pierwszym moim gościem, więc bardzo mi miło
____________________
Ogród skąpany w słońcu
paulina_ns 13:03, 03 maj 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Danusia59 napisał(a)
Witaj Paulina,
jesteś pierwszym moim gościem, więc bardzo mi miło


Mi również Co prawda sama jestem początkująca, więc wiele Ci nie pomogę, ale z chęcią będę się przyglądała Twojej pracy.
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Danusia59 13:05, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
Następne zdjęcia.

Głowny ogródek jest wystawiony na południe.
W centralnej częsci będzie trawnik a bo odwodzie działki rabaty z roślinami.

Przy przęsłach ogrodzenia mam wydzielony prostokątny pas o szerokości 2 m.
W środku każdego przęsła chcę posadzić śliwy pissardi szczepione na pniu, otoczone będą skarpetą z bukszpanu, a pomiędzy wiśniami planuję tawuły golden princess.
W skarpetach bukszpanowych wiosną będę sadzić np. tulipany.



____________________
Ogród skąpany w słońcu
Danusia59 13:10, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
Przy podjeździe do domu po lewej stronie są 3 kominki od oczyszczalni, muszę je jakoś ukryć.
Rabata ma kształt trapezu.
W tej chwili rosną tam 3 trzmieliny na pniu, wokół, których planuję okręgi z żurawek, a pomiędzy nimi będą choiny Jedelloh.
Przy kominankach myślę o jakiejś trawie - mam posianą stipę więc w tym roku prawdopodobnie ją tam posadzę, a docelowo może trzeba będzie wymyśleć coś innego.
Ta rabata będzie wysypana szarym grysem.


____________________
Ogród skąpany w słońcu
Danusia59 13:14, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
Widok z boku na ogródek




Na środku ogródka jest mała studzienka od oczyszczalni.

Planuję tam zrobić rabatę w kształcie elipsy na środku posadzić brzozę Yungii
a dookoła obsadzić np. kostrzewą siną, w środku lawenda lub szałwia - co myślicie?



____________________
Ogród skąpany w słońcu
Danusia59 13:20, 03 maj 2015


Dołączył: 28 wrz 2014
Posty: 57
A teraz mam pytanie techniczne, czy coś da się zrobić z moimi wielkimi egzemplarzami cisa i bukszpanu, które nigdy nie były obcinane i wyglądają tak:






Marzą mi się stożki, ale chyba ciężko będzie żeby ten kształt uzyskać.
Zarówno cis jak i bukszpan mają teraz młode przyrosty, kiedy można będzie je bezpiecznie przycinać?
____________________
Ogród skąpany w słońcu
ewsyg 13:23, 03 maj 2015


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Witaj Danusiu. Patrzę i się zastanawiam, czy to mój wątek bo tytuł bardzo podobny. Pozdrawiam i życzę ciekawych pomysłów w nasadzeniach. Też tworze ogród i wiem, że to nie jest łatwe. Pozdrawiam Ewa
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies