Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały przedogródek z funkcją 'parawanu' (całkiem od zera)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały przedogródek z funkcją 'parawanu' (całkiem od zera)

mamtu 12:30, 22 lut 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
W niedalekiej przyszłości (najprawdopodobniej na przełomie wiosny i lata) stanę się właścicielką małego domku z maleńkim ogródkiem. Jako, że nie mam zielonego pojęcia o ogrodnictwie, w poszukiwaniu inspiracji i wiedzy trafiłam na forum. Mam jednak wrażenie, że im więcej czytam, tym mniej wiem, a świadomość tej niewiedzy zaczyna spędzać mi sen z powiek i tym bardziej utwierdza w przekonaniu, że potrzebuję pomocy doświadczonych osób, żeby jakoś to sensownie ogarnąć.

Na pierwszy ogień idzie mój przedogródek, który w chwili obecnej prezentuje się (choć to zdecydowanie niewłaściwe słowo ) tak:


Teren przed domem straszy pustką. Jedyne stałe elementy tegoż to chodnik z kostki i siatka ogrodzeniowa z bramką (ok. 4 m), niezbyt efektowne swoją drogą. Pozostały teren przed ogrodzeniem również wyłożony będzie kostką i stanie się miejscem postojowym dla aut. Planuję pozostawić jedynie niewielki skrawek ziemi wzdłuż siatki, który obsadzony roślinami stanowić ma osłonę i ozdobę. Wejście i ściana frontowa znajdują się od strony północno-wschodniej (bardziej jednak wschodniej, mimo wszystko). Chciałabym stworzyć tutaj przestrzeń, która spełni dwa zadania – będzie wizytówką domu, a jednocześnie zapewni mi pewnego rodzaju prywatność. Dom stoi w odległości ok. 10 m od ulicy i chodnika, prowadzącego w głąb osiedla, dlatego też tak zależy mi na tym, aby choć trochę osłonić się przed przechodzącymi czy przejeżdżającymi sąsiadami.

Mój wstępny zamysł jest taki: bezpośrednio za ogrodzeniem posadzić rośliny pełniące funkcję ‘parawanu’, a przed nimi – rośliny ciut bardziej ozdobne. Chciałabym również, aby całość dobrze prezentowała się przez okrągły rok, więc szukam raczej roślin zimozielonych. Rzeczona osłona nie może być finalnie dużo wyższa niż ogrodzenie (+/- 2 m), żeby nie zasłonić porannego słoneczka, dlatego szukam roślin, które nie rozrosną się zbyt mocno, szczególnie wzwyż. Jednocześnie fajnie by było, gdyby udało się osiągnąć zamierzony efekt dość szybko, a nie po kilkunastu latach. Wiem, wiem, takie rzeczy to tylko w… ogrodowisku.

Przepraszam za ten przydługi wstęp, ale zupełnie nie wiem od czego zacząć i co tak naprawdę jest ważne na etapie planowania.

Jakiś czas temu starałam się zrobić pewnego rodzaju ‘wizualizację’, ale z góry przepraszam za jakość tegoż. Taki efekt chciałabym osiągnąć:


Wymyśliłam sobie w tym miejscu rośliny, które podobają mi się wizualnie. Nie wiem niestety, czy nadają się do tego, co chcę mieć finalnie. Będę Wam bardzo wdzięczna, jeśli zerkniecie na to i poradzicie mi co sadzić, a czym całkiem dać sobie spokój. W nawiasach wpisałam jeszcze ew. zamienniki, może lepsze.

1. (za ogrodzeniem) cis pośredni "Hicksii" (cis pośredni "Wojtek", świerk biały "Laurin", żywotnik zachodni "Szmaragd")
2. (na siatce od frontu) wiciokrzew przewiercień (lub inne zimozielone pnącze)
3. (przed ogrodzeniem) bukszpan wieczniezielony "Suffruticosa" (żarnowiec "Allgold", tawuła japonska "Goldflame", cyprysik Lawsona "Ellwoodii")
4. trzmielina Fortune'a "Emerald Gold" (wrzos pospolity "Long White, świerk pospolity "Nidiformis")
5. jałowiec płożący "Blu Chip" (irga szwedzka "Coral Beauty", jałowiec sabiński "Tamariscifolia")
6. żywotniki (niestety nie wiem jakie) nasadzone już przez sąsiadów

Mam w głowie ogromny mętlik, będę wdzięczna za wszystkie rady i wskazówki. Weźcie proszę pod uwagę, że jestem bardzo początkującym ogrodnikiem i rośliny wymagające dużo zachodu od razu wybijcie mi z głowy. Będę również wdzięczna za informację ile miejsca muszę zostawić przed siatką na tej wielkości nasadzenie.

Pozdrawiam Was serdecznie.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Magda70 12:58, 22 lut 2016


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Fajny domek

Zastanawiam mnie ten szpaler cisów przed ogrodzeniem....chcesz się zasłonić?? Duży ruch masz przed domem??
Bo ja bym tam raczej na tej małej przestrzeni posadziła coś w stylu grabow kolumnowych z wygolonym pieniem tak do 1.5m a na dole coś niskiego posadziła.

coś takiego np:
https://pl.pinterest.com/pin/337910778270828056/
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Magda70 13:00, 22 lut 2016


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
albo graby i na dole kulki z bukszapnów zimozielonych

https://pl.pinterest.com/pin/337910778267623209/

____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
mamtu 14:25, 22 lut 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Dzięki za odpowiedź.

Ten szpaler to może rzeczywiście niefortunnie wygląda. Chodzi mi właśnie głównie o to, by się osłonić. Domek znajduje się przy głównym wjeździe na osiedle, tędy będą przejeżdżać i przechodzić wszyscy mieszkańcy. Zależy mi na tym, żeby nikt mi w okno nie zaglądał.

O czymś na pniu też myślałam, tylko dół musiałby być jednak bardziej obsadzony. Te graby, o których piszesz, to do jakiej wysokości dorastają? One chyba nie są zimozielone?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Makao_J 17:11, 22 lut 2016


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Witaj. Przegapiłam nowy wątek.

Tu masz Obrazkowa ściąga do podpisu

Wówczas możesz podpytywać w innych wątkach i każdy trafi do Ciebie by ewentualni pomóc.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Dominika11 18:25, 22 lut 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Witaj
bardzo ładny dom
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
mamtu 10:48, 23 lut 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Witajcie.
Dziękuję za podpowiedź w kwestii podpisu. Zaraz ogarnę.

____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
mareky 18:01, 10 cze 2016

Dołączył: 10 cze 2016
Posty: 3
Dokładnie. U nas jest tak samo, że gęste tuje tworzą rodzaj parawanu i od słońca i od sąsiadów.
mamtu 12:21, 13 cze 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Wątek jakoś stoi w miejscu, a i u mnie chwilowo czasu brak na ten przedogródek. Odbiór domu opóźnił się sporo, w zasadzie wciąż nie mamy zakończonej tej kwestii, więc i prace ogrodowe nie ruszyły wiosną.

Tydzień temu zabrałam się za odchwaszczanie działki, na której zdążyły się już pięknie rozpanoszyć różne, mało atrakcyjne rośliny, głównie lebioda, wysoka miejscami na prawie metr. Nie chciałam stosować chemii, więc jadę wszystko najpierw widłami, a następnie wyciągam z korzeniami ile się da. W końcu mechanizacja jest passe. Ze 150 m2 zostało mi jeszcze jakieś 20. Myślę, że lada dzień skończę. Czeka mnie teraz nawiezienie jakiejś lepszej ziemi i wyrównanie terenu pod trawnik. Czy tę nową ziemię (ok. 10 cm) powinnam jakoś 'przemieszać' ze starą?

Chciałam jeszcze w tym roku zasiać trawę, ale czytam, że wakacje, to najgorszy okres na zakładanie trawnika z siewu. Przerobiłam forumowy poradnik Danusi i cały wątek o trawnikach i teraz już sama nie wiem - siać czy jednak czekać do września?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Toszka 14:25, 13 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Lepiej by było abyś zamiast inwestować w nową ziemię (o niewiadomym pochodzeniu i jakości) zainwestowała w obornik, mączkę bazaltową i kompost. Całe zielsko bez kwiatów mozna wykorzystać - rozdrobnić i zapoczątkować kompostownik

Obornik, mączkę i kompost (ew. nową ziemię) koniecznie trzeba przekopać z macierzystą, bo inaczej zabijesz glebę macierzystą odcinając dopływ powietrza, a nowa warstwa będzie latami odcięta/pozbawiona właściwości kapilarnych (podsiąku).

Na początek jednak oczyść dokładnie ziemię z resztek pobudowlanych. Wbij się w kilku miejscach w głąb ziemi (jak archeolog) i zobacz czy panowie budowlańcy nie zostawili jakiś "skarbusiów" (gruz etc). Postaraj się poznać swoją glebę, czy to ciężka gliniasta, czy piaszczysta.

Dobrze jest dać ziemię do badania i będziesz wiedziała jakie są braki i dostaniesz zalecenia. Zwłaszcza pod trawnik to cenne informacje.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies