Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Witam, i o radę pytam :-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Witam, i o radę pytam :-)

magda19831 12:50, 16 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Widzę że nikt się nie udziela, może dlatego że dosyć chaotyczne te zdjęcia. Dołączam amatorską wizualizację tego co gdzie jest

____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
Toszka 09:04, 17 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
magda19831 napisał(a)
c.d. zdjęć


Tu proponuję zrobić ładny żywopłot bez mieszania gatunków. Zwłaszcza te sosny mnie niepokoją, bo za 10 lat to będą już drzewa... duże drzewa, tracące gałęzie od spodu...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sylwik69 12:03, 17 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj Magdaw domku mieszkasz,chodniczki i podjazd już jest,oprócz trawnika i żywopłotu masz czystą kartkę i przez zimę możesz planować i projektować,działka fajna,prosta więc jest pole do popisu.Zastanów się jakie chcesz rabaty, w jakim kształcie no i fajnie byłoby zadbać teraz na jesień o glebę.Powodzenia i trzymam kciuki
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
magda19831 08:06, 18 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Sosny to było marzenie moje i męża, a marzenia Problem jest taki, że działka jest przy drodze na której nie ma asfaltu i bardzo się kurzy. W przyszłości, być może już niedalekiej od frontu będzie ogrodzenie z gabionu. Co do rabat to z lewej strony jest misz - masz - sosny, berberysy, trawy, ognik, cyprysik groszkowy, tuja sznurkowa, i na sam końcu przed pasem tui budleja. Wzdłuż lewej strony naszej działki idzie droga dojazdowa do kolejnych działek i chcielibyśm
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
magda19831 08:11, 18 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
I chcielibyśmy się odizolować. Trawnik jest w kiepskiej kondycji bo wykończyły go roboty wokół domu, ale nie był założony profesjonalnie ponieważ miał tylko być żeby na działce nie było błota. Po trawie tuje, po tujach kolejne roślinki. planowane rabaty - pi lewej stronie jestem gotowa na reorganizacje tego co już jest. Z tyłu są narazie same tuje ba dl. 20m ale kusi mnie coś przed nimi posadzić, z prawej strony domu - dwie tegoroczne jablonki, i dalej kłopotliwy spadek terenu. Przed domem z
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
magda19831 08:14, 18 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Przed domem - zupełnie brak pomysłu. Ziemia na działce jest średniej jakości, raczej gliniasta. uff to chyba tyle. później wrzucę zdjęcia inspiracji
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
magda19831 08:42, 18 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Toszka napisał(a)


Tu proponuję zrobić ładny żywopłot bez mieszania gatunków. Zwłaszcza te sosny mnie niepokoją, bo za 10 lat to będą już drzewa... duże drzewa, tracące gałęzie od spodu...

Masz rację - tu mógłby być jakiś żywopłot ale z czego? Dalej - po różnorodnych nasadzeniach jest pas z tui szmaragd, ale już ich wystarczy.
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
makadamia 08:44, 18 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Madziu, Sylwia dobrze mówi: teraz na jesieni zadbajcie o ziemię: przekopcie, oczyśćcie z gruzu pobudowlanego, dodajcie mączki bazaltowej, kompostu, obornika, zasiejcie poplony. Przez jesień przemyślicie, co byście chcieli i co Wam się podoba, a od wiosny zaczniecie prace.

A ponieważ wiem, że nie o taką radę Wam chodzi, to mam taką wstępną propozycję na tą wschodnią granicę działki.

Sąsiad jest bardzo blisko i nie obędzie się bez konsultacji z nim.
Ile tam dokładnie jest od kostki do jego ściany?
Ja bym ją zasłoniła albo winobluszczem (straszliwie szybko rośnie, dużo liści gubi na jesieni, pięknie się przebarwia, nie jest prawdą że pnącza niszczą ściany) albo posadziła szpaler drzew kolumnowych (fundamenty, nie za mało miejsca?). A potem myślała nad nasadzeniami na tym pasie. W trawnik bym się tam nie bawiła.

Na tym kawałku przy Waszym domu dosypałabym ziemi, żeby wyrównać tą skarpę (znowu - trzeba pogadać z sąsiadem, najlepiej by było podwyższyć podmurówkę ogrodzenia w tym miejscu), posadziła żywopłot (w cieniu cis sprawdzi się lepiej niż tuje) i podsadziła cieniolubnymi roślinami.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 19:42, 18 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aśka! Aśka, ja cię za ten pomysł z winobluszczem ukatrupię - to wielkie, ciężkie, ekspansywne pnącze, na masywne podpory, albo i mur. Wypuszcza przyrosty po kilka metrów na sezon. Sieje się po całej okolicy... kto to będzie ciął i karczował?

Madziu, odnośnie sosen - uwielbiam je, ale bym postawiła na szlachetne gatunki i to takie, których wzrost można kontrolować, a gałązki będą oiglone niemal zawsze.
Tu bym postawiła na niezwykle dekoracyjne albo Pinus nigra 'Pyramidalis', lub Pinus nigra 'Green Tower', ew. Pinus sylvestris 'Fastigiata'.
Sa jeszcze interesujące sosny tzw. unikaty, też kolumnowe, np. Pinus nigra 'Zimmer', Pinus nigra 'Green Rocket', pinus nigra 'Molette'.

Posadzone trzy lub pięć mogą zrobić niesamowity efekt

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 21:13, 18 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No, czyli w sam raz na taką wielką, paskudnie fioletową ścianę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies