Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początek ogrodu u Nasteczki

Pokaż wątki Pokaż posty

Początek ogrodu u Nasteczki

Karolinaz 11:16, 21 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 51
C
____________________
Nasteczkapoczątek ogrodu u Nasteczki
Zielona 21:03, 21 sie 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Jeśli masz tu słońce - lawenda sprawdzi się doskonale. Pamiętaj, żeby posadzić w ziemię z piaskiem i najlepiej w dołki dorzuć dolomit /jest tani, do kupienia w worku w sklepie ogrodniczym lub rolniczym/. Pomiędzy pas lawendy możesz punktowo, nieregularnie dosadzić stipę - zestawienie sprawdzone i efektowne.
Karolinaz 21:39, 21 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 51
To się ciesze, że mój pomysł nie okazuje się najgorszy będę nadal w tym kierunku dążyć
____________________
Nasteczkapoczątek ogrodu u Nasteczki
Zielona 22:14, 21 sie 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Planuj spokojnie. Nie sadź teraz - byle szybko. Daj sobie czas. Ogród i tak urośnie, a posadzony z pomysłem - będzie bardziej cieszył. Jesień i zima to dobry czas na spokojne przemyślenia.
Karolinaz 22:38, 21 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 51
nie mogę już się właśnie doczekać tego sadzenia bo wcześniej nie było możliwości, głowie się jeszcze nad rabatą frontową chciałabym tam hortensje z trawami no i myślę czy dać może tuje aurea nana żeby było coś zielonego cały czas, na wiosnę tulipany. Wstępnie rozważałam żywopłot z cisa, ale tak myśle, że hortensje i tak będą go zasłaniać i do końca nie wiem
____________________
Nasteczkapoczątek ogrodu u Nasteczki
Zielona 22:51, 21 sie 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Nie planuj pojedynczych rabat. Spójrz na ogród całościowo. Zastanów się, gdzie ma być kolorowo, gdzie zimozielono, gdzie zerkasz wiosną, a gdzie latem. Ja chciałam mieć wiosenne rabaty i drzewa przed oknem kuchennym, bo wtedy jest jeszcze zimno i najczęściej podziwiam ogród z tego właśnie okna. Rabaty na lato zaplanowałam z widokiem z tarasu. A rabaty jesienne tworzę w odległej części ogrodu, w której palimy ogniska robiąc jesienne porządki...
Jest wiele możliwości - więc warto to spokojnie przemyśleć.

Karolinaz 20:32, 22 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 51
W sumie tak z takiej perspektywy do końca tego nie analizowałam. Wiadomo, że już by się chciało mieć posadzone i się tym cieszyć. Przeglądam różne wątki i na 100% nie jestem pewna swoich planów na pewno chce żeby był to ogród z rabatami o prostych liniach w stylu nowoczesnym.
____________________
Nasteczkapoczątek ogrodu u Nasteczki
Toszka 20:56, 22 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Podstawa sukcesu pięknego i zdrowego ogrodu jest przygotowanie gleby w całym ogrodzie. Poznanie gleby, określenie typu, przepuszczalności, ph - to pierwszy krok. Drugi to wzbogacenie w próchnicę i w pierwiastki, czyli kompost, obornik, mączka bazaltowa. Ew. dolomit.
Nie śpiesz się. Przygotuj glebę.
Kolejny krok to poznanie swojej działki - określenie nasłonecznienia, rozpoznanie miejsc wietrznych, zastoin wody, miejsc ewidentnie suchych.

Potem przychodzi czas na wybranie stylu, preferowanych roslin.

kolejny krok to ramy ogrodu
- żywopłoty, czyli parawany przed wiatrami zwłaszcza zimowymi, dające mikroklimat ogrodowi, tworzące zielone ściany dla rabat, przesłaniające nieciekawe widoki
- drzewa, zazwyczaj sadzone w rogach, dające możliwość osłon

Kolej na wytyczenie rabat
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Karolinaz 21:30, 22 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 51
tuje szmaragd mam posadzone z dwóch stron działki, tam gdzie właśnie chciałam odsłonić się od wiatru i stworzyć własną prywatność. Font mam pusty i to staje się dla mnie takim nr jeden. Szmaragdy tworzą kanwę do dalszej pracy a tam nie wiadomo od czego zacząć ponieważ bo nie ma tej zielonej ściany.

Toszka -na pewno zastosuję Twoje rady, każde są dla mnie cenne
____________________
Nasteczkapoczątek ogrodu u Nasteczki
Madzenka 23:08, 22 sie 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Masz zimę na przemyślenia, nie spiesz się z sadzeniem tak jak Marta radzi. Lawendę lepiej posadzić wiosną to zimą ci nie wymarżnie.....

Jeśli będziesz potrzebować pomocy wpadaj z pytaniami do mnie


Ps, hortensje z trawami to standard ogrodowiskowy. Musisz mieć widziałaś nasadzenia wkoło placyku u Zielonej?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies