Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

Pokaż wątki Pokaż posty

Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

Toszka 21:24, 21 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Działka ma potencjał co by uwiarygodnił plan Mira ma absolutna rację i juz podsuwa koncepcje
Nad wycinką starych drzew owocowych zastanów się mocno - wymagają cięcia, pielęgnacji (Mazan na pewno pomoże) i otrzymasz niewiarygodnie ciekawe drzewa w ogrodzie, nadające swoisty klimat, zwłaszcza, że drzewa owocowe są wspaniałymi towarzyszami dla wielu bylin i roślin. W kilku przypadkach trzeba tylko uwzględnić allelopatię (np. jabłoń-peonia, czy wiśnia- zawilce), ale to nie pomniejsza walorów estetycznych.
Dla dodania otuchy powiem, że gwiazda mojej części ozdobnej jest wiśnia. Zwykła wiśnia

Dodatkowo wprowadzając poprzeczne nasadzenia utworzysz ciekawy ogród
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 21:36, 21 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Aga - no niestety, takie warunki, nic się nie da z tym zrobić. Strasznie to dużo czasu zajmuje. Można się jedynie pocieszać, że potem będzie już łatwiej. A wykładzina przydatna jako mata przeciw chwastom

Mira - porozrzucane, ale nie wiem, czy chciałabym, żeby wszystko szło równo, bo ta działka zrobiłaby się kiszką. Z tylu muszę mieć przejście do części sadowniczej. Środkowa tylna rabata powstała, żeby zasłonić borówki. Ostatnio rozważałam przedłużenie jej z lewej strony, ona zresztą i tak musi być wyprostowana, bo jest krzywo. Ale przejście chyba musi zostać tak, czy inaczej.

Ta rabata z rysunku i z pierwszego zdjęcia to z przodu. Zdjęcie ze schodów domu. Na ustawienie i wymiary nie miałam wpływu, taki był projekt oczyszczalni zgodny z wymogami co do odległości.

Domku nie planuję póki co, jeśli już to z tylu z lewej strony, na końcu działki. Co do części wypoczynkowej, to póki co taras, kiedyś mam chytry plan zlikwidować wrzosowisko i zrobić na jego wysokości, tylko bliżej prawej strony wgłębnik. Placu zabaw nie będzie, bo moje dzieci już spore

Ogród nie będzie bardzo kwiecisty. Żadnych bylin, oprócz jeżówek i rozchodników, szałwi. Z krzewów kwitnących hortensje i róże. Podoba mi się zróżnicowana zieleń, lubię też żółte akcenty, lub bardziej żółtozielone. Trawy hmmm... One wydają mi się problemowe trochę. Mam jednego miskanta, który dobrze zimuje, Gracilimus mi wymarzł w 3/4 ostatniej zimy i straszy. Miał ze 4 lata. Mam rozplenicę wschodnią i mimo, że po ostatniej zimie trochę oberwała, to doszła do siebie. Nie chcę walczyć z rozsiewającymi się, czy rozrastającymi trawami. Moje własne chwasty mi wystarczą dlatego wywalam dwie krwawnice ze żwirowiska imdlatego nie będzie Stipy, choć baaaardzo mi się podoba.

Zawsze mi się podobały kuliste rośliny, mam sporo różnych kulek iglaki bardzo lubię, ale raczej miniaturowe, najbardziej kuliste
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 21:44, 21 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jak czytam następną forumkę piszącą, że 18m szerokości to kiszka wąska może być.... to... najchętniej bym wzięła przez kolano i głupoty wybiła z...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 21:49, 21 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Toszka napisał(a)
Działka ma potencjał co by uwiarygodnił plan Mira ma absolutna rację i juz podsuwa koncepcje
Nad wycinką starych drzew owocowych zastanów się mocno - wymagają cięcia, pielęgnacji (Mazan na pewno pomoże) i otrzymasz niewiarygodnie ciekawe drzewa w ogrodzie, nadające swoisty klimat, zwłaszcza, że drzewa owocowe są wspaniałymi towarzyszami dla wielu bylin i roślin. W kilku przypadkach trzeba tylko uwzględnić allelopatię (np. jabłoń-peonia, czy wiśnia- zawilce), ale to nie pomniejsza walorów estetycznych.
Dla dodania otuchy powiem, że gwiazda mojej części ozdobnej jest wiśnia. Zwykła wiśnia

Dodatkowo wprowadzając poprzeczne nasadzenia utworzysz ciekawy ogród


Toszka, potencjał jest, też to czuję zima to dobry okres na planowanie i na pewno będę główkować owocowe nie są bardzo stare, ale już spore. Wybywają bo śliwy na ałyczy to dla mnie pomyłka, dostaję szału z wybijającymi odrostami, poza tym jednak spore rosną. Opryski ciężko zrobić. Mam jedną kilkuletnią śliwę na WW i nie ma porównania. Ta śliwa zostanie na rabacie.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
hindsight 21:52, 21 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Toszka napisał(a)
Jak czytam następną forumkę piszącą, że 18m szerokości to kiszka wąska może być.... to... najchętniej bym wzięła przez kolano i głupoty wybiła z...



Hahaha, no wiem, wiem

Ale nie podoba mi się koncepcja rabat po obu stronach wzdłuż ogrodzenia.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 22:01, 21 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pomimo pozorów właśnie rabaty z dwóch stron dadzą efekt kiszki.
Zabawa optyką zaczyna się w momencie poprzecznych nasadzeń i stopniowania wysokości, a trawnik zrobiony w umiejętnych miejscach nadaje przestrzeni i oddechu.
Najważniejszym, deprymującym, a kluczowym w osiągnięciu efektu złudzenia jest ustalenie zmiennej osi widokowej, czyli najprościej mówiąc (a po prawdzie "pisząc") jest ustalenie punktu w jakim będziecie najczęściej przebywać i z którego będziecie patrzeć na ogród. Potem pozostaje ustalenie 1 lub więcej azymutów
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 22:46, 21 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
To chyba mnie przerasta

Ja myślałam, że chcecie, żebym po prawej stronie rabatę pociągnęła przez całą długość a właśnie przed tym się wzbraniam.

Poprzecznie na razie planuję po lewej stronie tam gdzie te cegły tylko kilka metrów w stronę domu posadzić szpalerem hortensji, przed nimi bukszpany. Hortensje mają przesłonić jagody kamczackie, które w drugiej połowie lata mogą się robić brzydkie.

Toszka, czy porzeczkę czarną można podzielić na pół? Bo chciałabym dwa krzewy.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Mira104 23:00, 21 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Zobacz na piny, które Ci posłałam tam masz jak kształt rabat może zmienić optycznie działkę
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
anbu 08:21, 22 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Dominiko postaraj się i rozrysuj ten plan Ciekawa jestem rzutu z góry
____________________
Ania Ogród Ani :)
ag_zie 09:39, 22 sie 2016


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
a jednak jesteś oficjalnie
Czekam na rzut działki, będzie widać co gdzie

Ps ja na Twój rzut działki czekam a swojego jeszcze nie zrobiłam ot tak mi się schodzi z pomiarami

Ps2
Priv wysłałam
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies