Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małymi krokami-Ogród Wioli

Pokaż wątki Pokaż posty

Małymi krokami-Ogród Wioli

Anda 08:31, 09 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33626
Wiolu, a ile lat te buki tam już rosną? One mają korzeń w kształcie serca jakby. Część idzie w dół, a część na boki.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 10:07, 09 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20646
Rojodziejowa napisał(a)
Wiola, to jak u mnie z grabami. W szpalerze 3 niby wszystkie jedna odmiana, a liście środkowemu układają się inaczej, jakby płacząco. Dodatkowo w tamtym roku zakwitł, więc zmarnował siły na wydanie kwiatów, a potem owoców. Teraz jest wyraźnie mniejszy.

W drugim szpalerze grabowym jeden chorował. Liście mu się zrobiły bardziej żółte, zrzucił je wcześniej. Myślałam, że będę mieć szczerbaty szpaler Widzę, że mimo wyraźnie mniejszych rozmiarów jednak dał radę


Ech

Właśnie tak jest wada sadzenia drzew szpalerze, że czasem nie rosną jednakowo, bądź któreś drzewo wypadnie itp.

Fajnie , że twój grab dał radę
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 10:09, 09 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20646
Anda napisał(a)
Wiolu, a ile lat te buki tam już rosną? One mają korzeń w kształcie serca jakby. Część idzie w dół, a część na boki.


Te na wjazdowej ze 4-5 lat a te większe może z 7 lat.

Ze 2 lata temu przesadzałam jednego graba i o dziwo miał niedużą bryłę i dosyć płytko i się przyjął. A jest wielkości tych dużych buków, to może i buka da radę?

No wkurza mnie ich wygląd, że tak rosną nierówno.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 16:28, 09 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33626
Wszystkie drzewa starsze niż 3 lata mogą odchorować (i przeważnie odchorowują) przesadzanie. Jeśli będziesz to robić jesienią, to już teraz podkop dookoła część korzeni tak, żeby w obrębie podkopu zaczęły już teraz tworzyć nowe nitkowe korzenie, które będę pobierać wodę po przesadzeniu.
Ryzyko jest. No i będziesz je musiała przynajmniej o 1/3 przyciąć. To zwiększy szanse na przyjęcie się.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 17:08, 09 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20646
Anda napisał(a)
Wszystkie drzewa starsze niż 3 lata mogą odchorować (i przeważnie odchorowują) przesadzanie. Jeśli będziesz to robić jesienią, to już teraz podkop dookoła część korzeni tak, żeby w obrębie podkopu zaczęły już teraz tworzyć nowe nitkowe korzenie, które będę pobierać wodę po przesadzeniu.
Ryzyko jest. No i będziesz je musiała przynajmniej o 1/3 przyciąć. To zwiększy szanse na przyjęcie się.



Acha, dobrze wiedzieć. Dzięki Ewcia
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 17:13, 09 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20646
Idąc za zmianami na wjazdowej , wpadłam dziś na szalony pomysł!

Pójdę za Lidką i też zlikwiduję tam trawnik

Mam dość ciągłego latania przy nim. Wiosną był piękny ,teraz już zbrzydł,bo grzeje i sucho.
Nie uśmiecha mi się go ciągle nawozić, kosić i lać hektolitry wody.

W zamian wolę nowe rabaty z kamienną ścieżką jak w przedogródku i przy altanie/oczku

Co myślicie?

Poza tym mam na działce ok.1000 m2 murawy ,więc dziecko będzie miało gdzie biegać
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Rojodziejowa 17:16, 09 maj 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8709
Haha nie będzie u Ciebie nudy! Jak tak czujesz, to tak rób Na pewno wyjdzie pięknie!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Wiolka5_7 17:32, 09 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20646
Rojodziejowa napisał(a)
Haha nie będzie u Ciebie nudy! Jak tak czujesz, to tak rób Na pewno wyjdzie pięknie!


No nie!
Ciekawe co na to eM rok temu pukał się w głowę jak powiedziałem , że zrywam trawnik ,ha ha

A jak wyjdzie się okaże
Chociaż zeszłoroczna rewolucja wyszła mi super

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
LIDKA 20:36, 09 maj 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7334
Wiola Tobie wychodzi bardzo dobrze kazda zmiana w ogrodzie.
Ja musze jeszcze czekać 2 tyg. Pan mi zdejmie darń. Nie mam na to siły a zwłaszcza czasu. Mężowi nie pozwolę ze wzgl na zdrowie.

A skoro trzeba nawodnienie przerobić to od razu po całości firma zrobi. Zraszacze. Obrzeże i zdjęcie darni. Sami odnowimy trawnik po robotach.

Najbardziej się ciesze że mój M do tego dojrzał. Rachunki za wodę trochę pomogły go przekonać.

Mój trawnik umiera aktualnie. Nie podlewam ze względu na rewolucję. Nie nadaje się już do fotografowania.

Mąż mi mówi żeby buczki przesadzić bo mam co 2m. A ja nie chce ich ruszać. Ale klona z powodzeniem przesadzałam w lipcu to kto wie co to będzie.

Jaki plan na te rabatę?

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Wiolka5_7 20:49, 09 maj 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20646
LIDKA napisał(a)
Wiola Tobie wychodzi bardzo dobrze kazda zmiana w ogrodzie.
Ja musze jeszcze czekać 2 tyg. Pan mi zdejmie darń. Nie mam na to siły a zwłaszcza czasu. Mężowi nie pozwolę ze wzgl na zdrowie.

A skoro trzeba nawodnienie przerobić to od razu po całości firma zrobi. Zraszacze. Obrzeże i zdjęcie darni. Sami odnowimy trawnik po robotach.

Najbardziej się ciesze że mój M do tego dojrzał. Rachunki za wodę trochę pomogły go przekonać.

Mój trawnik umiera aktualnie. Nie podlewam ze względu na rewolucję. Nie nadaje się już do fotografowania.

Mąż mi mówi żeby buczki przesadzić bo mam co 2m. A ja nie chce ich ruszać. Ale klona z powodzeniem przesadzałam w lipcu to kto wie co to będzie.

Jaki plan na te rabatę?


U Was kupa m2, więc ręcznie byś się umordowała, no i trzeba mieć czas,więc nie dziwię się, że bierzecie firmę.

Mój też nie wygląda za pięknie ,bo go długo nie nawoziłam przez te upały.

Szczerze odechciało mi się przy nim zasuwać. Tam mam cały dzień patelnię,więc schnie szybko gleba. Dolewać muszę przy kostce ,bo przysycha. Masakra.

Super, że Twój eM zmienił zdanie
Buki to przesadź jesienią najlepiej.

Ja chcę zerwać trawnik, nie ruszać tych obrzeży co są ,tylko przy nich wytyczyć grysową ścieżkę, a od strony kostki posadzić rośliny. Czyli na całej tej części wjazdowej byłaby środkiem ścieżka grysowa a po jej bokach rabaty z roślinami. Czyli tak jak mam w przedogródku


____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies