Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Zakrecona 15:03, 31 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Ze względu na kolor wybrałabym nigrę, ale to duże drzewo, 5-10 m, chyba za duże.

Myślę, że umbraculifera nada takiej lekkości całości, ale przedstawie jeszcze drugiej połówce, żeby nie było

Wtedy myślę, że biorąc pod uwagę rozpiętość korony, trzy by się zmieściły.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
anbu 15:06, 31 sty 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Zakrecona napisał(a)
Ze względu na kolor wybrałabym nigrę, ale to duże drzewo, 5-10 m, chyba za duże.



To kup szczepioną, bez problemu utrzymasz ją w ryzach
____________________
Ania Ogród Ani :)
Pszczelarnia 15:15, 31 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale ona jest (Nigra) szczupła, z gracją i można ciąć. Strzelista nieco ale to nie szkodzi przecież.

Dogadaj z eMem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
makadamia 15:55, 31 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dużo się dzieje

Najpierw sprawy zasadnicze:
kształt i wielkość przejścia pomiędzy rabatami były już omawiane w różnych wersjach; początkowo przewidziany był właśnie trawnik, ze względu na upodobania eMa. Potem trawnik stopniowo się zmniejszał i zamieniał w ścieżkę, pojawił się jednocześnie problem zamaskowania studzienki (pierwotnie też wypadała w przejściu a nie w rabacie) i w końcu trawnik zamienił się w ścieżkę żwirową/płytową.

Tu będzie off topic odnośnie utrzymania ścieżek żwirowych: czytałam niedawno książkę Margeary Fish "We made a garden" - o zakładaniu ogrodu przed II wojną światową. Mieli dużo powierzchni wyżwirowanych i sposobem na ich utrzymanie bez chwastów było regularne wałowanie. Regularne = po każdym deszczu. Oczywiście ten żwir też nie był po prostu rozrzucony, ale warstwami porządnie ubijany. W każdym razie wniosek był konkretny: dopóki mieli pracownika, który im ten żwir wałował, to nie mieli chwastów. Jak pracownik odszedł i żwir nie był już tak skrupulatnie wałowany, to pojawiły się chwasty.

wracając do przedogródka:
marzeniem Magdy były rabaty bylinowe; jako inspirację dawała ogródek Przemka - czyli z dużą ilością kulek.
Duża ilość bylin zdecydowała o tym, że większa rabata jest ta z wystawą południową - pod oknem, a nie ta z wystawą północną - pod ogrodzeniem.
Z tego samego powodu (plus rury) proponowałam drzewa tylko w rogach rabaty; przy czym w rogu widziałaby mi się kombinacja amanogawa+kanzan/umbra, a przy bramie sama kanzan/umbra.

Odnośnie planów nasadzeń:
Podoba mi się pomysł Ewy, żeby zimozielone dać bardziej regularnie. Ja tego nie umiałam zrobić
Przy rynnie i przy słupach wg mnie potrzebne są wysokie akcenty. Dlatego dałam stożka przy slupie a kalinę (może być coś innego) na pniu przy rynie. Ivory halo w tym miejscu wydaje mi się za mały (najmniejszy z dereni) a z kolei derenie kousa w większości są bardzo rozłożyste - zajmą pół ścieżki. Nie pamiętam, czy jest jakaś odmiana bardziej kolumnowa.
Może jakieś pnącze puścić? Może różę pnącą na obelisku?

A co do bylin - zdecydowanie zgadzam się z Toszką i widzę znajomy problem z nadmiarem możliwości

Te konwalniki i turzyce variegata wydają mi się zupełnie zbędne.

Mniej gatunków - na początek wybrać po jednym na każdą porę roku. W razie potrzeby zawsze można dodać.
Kiedyś Luki mi radził, żeby plamy poszczególnych roślin były podobne do siebie wielkością. Pamiętając o tej radzie, mam wrażenie, że pojedyncze rzędy jeżówek czy szałwi to będzie za mało. Pogrubiłabym.
Chyba to byłoby na tyle
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anna_t 17:57, 31 sty 2019


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Zakrecona napisał(a)
Sam trawnik na tej dróżce, bo takie płyty w trawniku, to chyba dodatkowy problem z koszeniem?

ścieżka

Płyty penie z czasem będą się zapadać.
parę osób na forum ma tak i nie rezygnują z tego więc to raczej nie jest bardzo kłopotliwe. Same będę to robić u siebie. Ale pomysł na początek żeby zrobić ścieżkę z trawnika jest fajny, u Gruszki są ścieżki trawiaste.
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Zakrecona 21:27, 31 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Tak wygląda kwestia donicy:




____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 21:56, 31 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Drzewa klepnięte, umbraculifera

Studzienkę spróbujemy wciągnąć w ścieżkę. Tylko o ile pamiętam na ścieżce nie był wkopany obornik. Reszta: kompost, mączka i kora były dane.

Na ścieżce sam trawnik, bez płyt betonowych.

Przy studzience, między włazem a krawężnikiem kostki, jest bardzo płytko i nie wiem, czy trawa nie będzie tam gnić?

Parapet 1,70 cm od poziomu gruntu.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
anna_t 22:13, 31 sty 2019


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
A co będzie w donicy?
No i fajnie z tą ścieżką
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 22:17, 31 sty 2019


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Ach no i skoro umbry to może na każde przęsło jedna
Ile masz przęseł?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Zakrecona 22:33, 31 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Przęseł mam 5, ale nie wiem, czy aż 5 umbr bym chciała
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies