Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » +Energy House nowoczesny i jego ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

+Energy House nowoczesny i jego ogród

dzinks0 06:36, 23 cze 2021

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17
Od strony wschodniej i północnej rosną już drzewa owocowe. Równocześnie 0,5m od ogrodzenia winorośle. Z jednej strony miały być maliny, borówki oto ale odmian deserowych jest zbyt dużo i tak wyszło że wszędzie posadzono winorośl. Teraz mam problem gdzie dać maliny, borówki, porzeczki. Może ktoś ma jaki pomysł? Po stronie wschodniej co prawda jest ok 2,5-3m od ściany ale zastanawiam się czy dawać kolejny rząd bo jak drzewa się rozrosną to tego miejsca i światła będzie mało.
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
Kasya 07:24, 23 cze 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42172
Sporo czasu minęło, pokaz jakieś zdjecia
Borówki i maliny sprawdzają się sadzone w rzędach bo jest łatwy dostęp, nawet wzdłuż podjazdu jesli nie ma gdzie ale najlepiej słoneczne stanowisko
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Martka 15:46, 25 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny dały Ci sporo wskazówek, ale jakby w próżnię...? żadnych fotek, a te które wstawiałeś już były nieaktualne, mam wrażenie, że to forum działa trochę inaczej niż sobie wyobrażasz. Bryła domu bardzo ładna. Ale agrowłóknina pod cisem ... świadczy co najmniej o tym, że nie chciało Ci się zgłębić tematu ani odnieść do problemu, o którym pisała Hania Gruszka. Szkoda, problemy z cisem będą prędzej czy później.
dzinks0 10:54, 09 mar 2023

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17
Martka napisał(a)
Dziewczyny dały Ci sporo wskazówek, ale jakby w próżnię...? żadnych fotek, a te które wstawiałeś już były nieaktualne, mam wrażenie, że to forum działa trochę inaczej niż sobie wyobrażasz. Bryła domu bardzo ładna. Ale agrowłóknina pod cisem ... świadczy co najmniej o tym, że nie chciało Ci się zgłębić tematu ani odnieść do problemu, o którym pisała Hania Gruszka. Szkoda, problemy z cisem będą prędzej czy później.


Praktycznie nic się nie zmieniło. Akurat jestem tam jestem kilka razu w roku więc zdjęcia zazwyczaj mam nieaktualne. O co chodzi z tym cisem. Że koszenie nie będą w dół rosły tylko w górę i będzie cały czas tam wilgotno?

Posadziłem tak jak na planie. Maliny wyładowały na północnej stronie-akurat nic ich tam nie będzie przysłaniało.
Od tej strony wschodniej, pomiędzy szpalerem winorośli a drzew owocowych mam jeszcze 2,5m i się zastanawiam czy nie dać jeszcze jednego rzędu.
Pod drzewami owocowymi próbowałem zrobić w tamtym roku łąkę kwietną ale kiepsko to wyszło bo nie miał kto podlewać a gorąco się zrobiło.
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
anuska2507 22:59, 10 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Z cisami chodzi o to, że wymagają starannie przygotowanej gleby i bardzo nie lubią rosnąć pod matą - często chorują i zamierają. W tematycznym wątku o cisach jest wiele szczegółowych porad jak przygotować podłoże i zadbać o cisy po posadzeniu.
Poza tym agrowłóknina nie jest tu lubiana i nie polecamy jej do ściółkowania roślin. Przykryte plastikiem korzenie szukają powietrza i wody. Rośliny korzenią się bardzo płytko, tuż pod samą włókniną, zamiast w ziemi, co oczywiście nie jest prawidłowe. Zamiast włókniny można użyć kartonów, które z czasem rozłożą się na rabacie lub po prostu wysypać rabatę samą korą.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
dzinks0 22:54, 22 mar 2023

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17
anuska2507 napisał(a)
Z cisami chodzi o to, że wymagają starannie przygotowanej gleby i bardzo nie lubią rosnąć pod matą - często chorują i zamierają. W tematycznym wątku o cisach jest wiele szczegółowych porad jak przygotować podłoże i zadbać o cisy po posadzeniu.
Poza tym agrowłóknina nie jest tu lubiana i nie polecamy jej do ściółkowania roślin. Przykryte plastikiem korzenie szukają powietrza i wody. Rośliny korzenią się bardzo płytko, tuż pod samą włókniną, zamiast w ziemi, co oczywiście nie jest prawidłowe. Zamiast włókniny można użyć kartonów, które z czasem rozłożą się na rabacie lub po prostu wysypać rabatę samą korą.

Też mam takie wrażenie odnośnie geowłókniny ale akurat cisy sadzili ogrodnicy żony, ale jak to firma psadzą co klient chce. Jak będę na miejscu to zobaczę jak to tam wygląda. Generalnie pod winoroślą dałem ale wokół pni jest wycięta i ściółkowana.

Co do dalszych prac to zastanawiam się nad drugim rzędem winoośli ale raczej już za mało miejsca tam mam. Drzewka owocowe mam na podkładkach półkarłowych i chcę je bardziej niż mniej ciąć. Ile przyjać średnicę korony takiego drzewa?

Przy grządkach wzniesionych, lepiej ściółkować żwirem czy jakąś biomasą? z jednej strony żwir ładniejszy ale znając życie i tak ziemia się odczasu do czasu wysypie. Jakimiś zrębkami już nie tak estetycznie ale bardziej praktycznie.

Jak oddzielić warzywnik żeby nie było do aż tak widać i co dać w miejscu półcienistym.


____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
Wiolka5_7 06:11, 23 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20616
Ja jesienią posadziłam cisy Hilli ,na żywopłot przy warzywniku. Planuję go prowadzić na niewysoki żywopłot.

Żadnej szmaty nie kładź,jeśli nie chcesz aby rośliny nie chorowały.
Możesz dać karton, tekturę falistą ( taką w rolce z marketu budowlanego).
Karton z czasem się przerobi ,a zanim rośliny się rozrosną ograniczy chwasty.

Jakie grządki wzniesione? W warzywniku?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
dzinks0 20:56, 23 mar 2023

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17
Wiolka5_7 napisał(a)
Ja jesienią posadziłam cisy Hilli ,na żywopłot przy warzywniku. Planuję go prowadzić na niewysoki żywopłot.

Żadnej szmaty nie kładź,jeśli nie chcesz aby rośliny nie chorowały.
Możesz dać karton, tekturę falistą ( taką w rolce z marketu budowlanego).
Karton z czasem się przerobi ,a zanim rośliny się rozrosną ograniczy chwasty.

Jakie grządki wzniesione? W warzywniku?


Tak w warzywniku. Tylko że ten warzywnik będzie dosyć widoczny z tarasu więc narazie najlepszym pomysłem są trawy. Tylko one zrobią znowu cień. Grządki wzniesione ledwo na 15max 20cm mi się podobają, tak tylko by ładnie ścieżki oddzielić. No i raczej betonowe płaskie obrzeża by zachować naturalne zimne materiały.
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies