Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » +Energy House nowoczesny i jego ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

+Energy House nowoczesny i jego ogród

dzinks0 13:49, 05 paź 2019

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17


Witam wszystkich,
mam nie lada problem z zagospodarnowaniem swojego ogródka.
Dom z nowoczesną bryła i do tego pasowałby taki tez ogród a jednak wolałbym przydomowy sad, warzywniak. Problemem jest też jego położenie na działce i ułożenie wg słońca, gdyż wjazd jest od południa.
W tym momencie myślę posadzeniu drzew owocowych większych jak czereśnie, stare jabłonie od północy. Od wschodu mniejsze brzoskwinie, gruszki, śliwki.
Od zachodu żona sobie umyslała dwa rzędy brzozy, tak by ją przycinkać na ok 4m by zasłaniała widoki. Ale jednoczesnie miejsce od północnego zachodu chciałbym zostawić na warzywniak i niewiem jak to jakoś odgrodzić żeby tego nie było widać? Myślałem też by posadzić róże parkowe po obwodzie działki zamiast ogrodzenia.
Zdjęcie nieaktualne ponieważ dom już stoi.
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
Gruszka_na_w... 21:20, 05 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Róże parkowe też potrzebują przycinania. Naprawdę chcesz się pakować w ich przycinanie po całym obwodzie?
Brzozy to piękne drzewa pod warunkiem, że się ich nie szpeci. To raczej nie są drzewa do formowania. Jeśli żona chce drzewa 4- metrowe, to spokojnie znajdzie takie bez konieczności ich cięcia.

Aby coś się ruszyło, to potrzebne będą konkrety. Na plan działki trzeba nanieść wymiary. Opisać warunki glebowe i wodne. A potem zrobić projekt funkcjonalny (zaplanować ścieżki, podjazd, śmietnik, ewentualną drewutnię). Określić do czego i dla kogo potrzebujecie ogrodu? Czy potrzebujecie miejsca na ognisko? Altanę? Jeśli oprócz sadu i warzywnika planujecie jakieś rośliny, to wypadałoby się pochylić nad kształtem rabat i trawnika.

Powodzenia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
dzinks0 17:15, 06 paź 2019

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17


Rozrysowałem jak to mniej więcej widze w tym momencie.
Od lewej zachód, to tam coś małego pójdzie. Miał być cis ale boimy się że któreś z dzieci zje te szkodliwe owoce, więc myslimy teraż o berberysie, ostrokrzewie. Dalej rząd brzóz. Sąsiad ma takie 3metrowe i je przycina. Dzięki temu są super zagęszczone i praktycznie od dołu nie widać samych tylko pni.
Od północy wysokie drzewa, stare jabłonie lub czereśnie.
Od wschodu mniejsze drzewa owocowe.
Pomiędzy drzewami owocowymi, jakieś krzewy, maliny itp. Pon wszystkimi geowłóknina a na to kora- tylko zastanawiam się czy to nie za szeroko będzie wyglądało.
Gleba: wierzchnia warstwa jest prawie zasadowa koło 6,5 ale głębiej(0,5-1m) robi się kwaśnawa ok 5,5. Wierzchnia warstwa urodzajna ma tylko 20-30cm a niżej to glina z piaskiem. W lecie kiedy jest sucho, jest bardzo twardo. Jadąc autem glina tworzy chmurę kurzu. Woda jest głęboko bo na ok5m.
Ścieżkę narazie tylko jedną wyznaczyłem, bo chcemy ogród minimalistczny o prostych konturach. Podjazd tylko do garażu i wejścia. Pomiędzy nimi pewnie rząd trawy. Śmietnik a raczej jakiś stelaż/kontener z workami. Drewutni brak.
Ogród prosty, minimalistyczny. Żona raczej nie zamierza poświęcać czasu. Mi tylko zależy na czymś pożytecznym i bez chemii, czyli owoce i warzywa w raczej podwyższonych skrzynkach.
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
Gruszka_na_w... 18:37, 06 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
1. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że aby uzyskać obecnie zjadliwe plony z jabłonek, to trzeba je pryskać około 30 razy w sezonie? To najtrudniejsze w uprawie drzewa owocowe.
2. Jadalne krzewy nie sprawdzą się pomiędzy drzewkami, bo drzewka będą je cieniować. Lepiej byłoby zrobić dla nich odrębne stanowisko. Maliny rosną dosyć wysoko. Łodygi są wiotkie i lubią się pokładać.Sprawdza się posadzenie ich w prostokącie, wbicie w narożnikach palików, do których na 2 wysokościach mocuje się drut.
3. Inne drzewa owocowe- musiałbyś się poświęcić i poczytać trochę lektur z zakresu sadownictwa. (też to przerabiałam). Aby mieć plony w sadzie, trzeba albo posadzić odmiany samopylne, których jest niewiele, albo dobrać drzewka tak, aby się po koleżeńsku zapylały. W necie można znaleźć informacje, kto jest czyim zapylaczem.

3. Wszelkie maty położone wokół posadzonych roślin, to zaproszenie do ogrodu kłopotów. One z powodu zawilgocenia dają korzeniom złudna informacje, że nie należy iść w głąb ziemi. Rośliny korzenią się płytko, przerastają szmatę i nie mają szans na pobieranie składników pokarmowych z gleby. Szmata to też idealne miejsce do zagnieżdżania się nasion chwastów. Mniej więcej od drugiego sezonu. Korzenie chwastów w nią wrastają i ciężko je wyrwać.

4. Nie znam ani jednego wypadku śmiertelnego u dziecka spowodowanego zjadaniem owoców cisa.Dzieci wbrew pozorom są dosyć rozumne i nie plątają się po żywopłotach w celu konsumpcji.

Jeśli się jeszcze nie zniechęciłeś, to będzie pkt 5.

Domyślam się, że powstawanie terenu wokół domu polegało na nawiezieniu warstwy tzw. dobrej ziemi i że ta ziemia nie została przeorana z gleba rodzimą?
Jeśli tak, to może być problem. Zwykle budowę odwiedza tzw. ciężki sprzęt, który skutecznie ubija glebę i odcina do niej dopływ tlenu i podsiąkanie i wchłanianie wody.Wszystkie życiodajne procesy zachodzą tylko w tych kilkunastu nawiezionych cm. Korzenie drzewek potrzebują ich nieco więcej.
Nie wiem w jakim stanie jest teraz gleba wokół budynku , ale masz dwie możliwości
1. Forumowa Mrokasia nabyła aktualnie dodatkowy teren i poszerza swoje włości. Możesz poczytać jak fachowo przygotowuje się glebę pod zdrowy ogród.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7731-ogrodowe-marzenie-mrokasi?page=1053

albo

2. Pod każdą wsadzona roślinę kopać jak największy i najszerszy dół i dodać tam zmieszany kompost, przekompostowany obornik i mączkę bazaltową.


Warzywniki w skrzyniach bardzo szybko przesychają. Wymagają codziennego dostarczania wody. I ziemi jak wyżej.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Toszka 18:56, 06 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Hania podstawowe kwestie wyjaśniła

Ja dodam od siebie, że cisy są i męskie - nie owocujące. Najbardziej owocuje Hicksii (pomimo cięcia). Natomiast w niewielkim stopniu owocuje taxus baccata, który jeszcze zmniejsza owocowanie pod wpływem cięcia. Owocki są miękkie, "glutowate" i łatwo dzieci zrazić do prób zrywania, że nie wspomnę o konsumpcji. Ciekawa, odrażająca, obrazowa opowieść i gwarantuję, że dzieciarnia będzie omijać łukiem

Berberysy mają kolce...

Sad. Nie wiem jak wysoki jest dom, ale usadowienie sadu po wschodniej stronie budynku odbierze dużej części drzew zachodnie, ciepłe słońce.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
dzinks0 21:32, 07 paź 2019

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17
Hania,
akurat jest to mój kolejny ogród więc niema problemu o wszystkiem co wspomniałaś mniej lub więcej wiem. Co do pryskania to nie zależy mi na pięknych jabłkach. W rodzinie jakoś nikt nic nie pryskał i były wyśmienite. Oczywiście nie tak równe i kolorowe jak z sklepu ale ekologiczne to inny wygląd mają. Zresztą jak z wszystkim. Pozatym część z nich będą to stare odmiany.
O cisach męskich też czytałem i to byłoby rozwiązanie.
Berberysy dlatego mi się właśnie podobają że mają kolce, akurat szukam czegoś kolczastego.
Dom ma wysokość 4m, więc zachodnie słońce późne słońce już tam pewnie nie dotrze.
Z malinami to myślałem, żeby sadzić je w rzędach. Zresztą tak samo jak winorośle ale piękne pergole też mi chodzą po głowie.
Największym problemem jest to, jak oddzielić część "pokazową", do której upiera się żona a do części warzywno-owocowej. Jakiś mały żywopłot?
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
makadamia 08:05, 08 paź 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tak, żywopłot będzie najlepszy.

Podrzucam inspiracje dla stylu minimalistycznego:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867044027/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063866222251/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860130508/

Ja też bym poszukała innych drzew zamiast brzóz, jeśli chcecie gęste i niskie.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
dzinks0 21:51, 08 paź 2019

Dołączył: 05 paź 2019
Posty: 17

Chęć obsadzenia zachodniej strony wynika z widoku, tj garażu sąsiada. Dlatego brzozy rosłyby max na taką wysokość. Zaraz za garażem a od tarasu mamy super widok na zachodzące słońce tuż nad horyzontem, więc tam już o wiele niższe by coś rosło.
widziałem brzozy u innego tak właśnie na 4m przycinane i od dołu tez nie mają tylko gołych pni. świetnie są zagęszczone, dlatego taki pomysł.
____________________
dzinks0 +energy house nowoczesny i jego ogród
Anda 21:55, 08 paź 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Witaj Tak sie zastanawiam, po co chcesz ciąć brzozy, żeby je utrzymać na małej wysokości. Nie lepiej posadzić po prostu duże krzewy rosnące do 4m?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 08:23, 09 paź 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Słuchaj, to że sąsiad coś robi, to nie znaczy że dobrze robi i trzeba go naśladować.

Brzozy nie lubią przycinania - szybciej od niego się starzeją i umierają;
A przycinanie roślin na 4 metrach wcale nie jest łatwe i przyjemne.

Nawet jeśli zignorujesz nasze rady i zrobisz po swojemu, to garaż sąsiada będziesz miał na widoku od października do kwietnia, bo w tym czasie nawet zagęszczane brzozy nie stanowią zasłony.

Posadź normalny, zimozielony żywopłot, trzymany na wysokości 2-2,5m. Zasłoni ten blaszak i dodatkowo będzie chronił przed zimnymi wiatrami.
Przed żywopłotem posadź drzewa liściaste, które będą stanowiły sezonową osłonę ponad nim. Wybierz gatunek, który nie rośnie zbyt wysoko i którego nie będziesz musiał przycinać.
Jeśli podobają się Wam brzozy, to doorenbosy rosną niższe niż zwykłe brzozy.
Jabłonki, grusze i wiśnie ozdobne też nie rosną zbyt wysoko, ale skoro chcecie sad, to może lepiej nie mieszać.
Jarząb mączny albo flanrock jest polecany.
Graby kolumnowe bardzo dobrze pasują do nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów.


____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies