Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

LIDKA 19:31, 24 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7327
DariaB napisał(a)


Mam odręcznie zrobiony w paincie

Zieloną linią zaznaczoy aktualny układ rabat, na żółto wstępny bardzo układ po zmianach. Na froncie mogą być dwie szerokie rabaty tylko z przejściem między nimi. Po bokach domu, pod oknami też chciałabym coś posadzić.
Teraz to wygląda tak:






Fajnie mieć działke w kwadrat i dom centralnie umieszczony.
Zazdroszcze Ci tego bo u mnie sie nie dało.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 21:24, 24 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
LIDKA napisał(a)


Zrób od strony płotu rabary szerokie po 2.5 m i zostanie ci ścieżka trawiasta ok 1,5 m.
Pisalas ze masz tam 4 m chyba.

Jedna szeroka rabata lepsza niz 2 chude.

Tak sądze.


Popieram. Lepsza byłaby szersza rabata przy ogrodzeniu. A ścieżka/przejście przy budynku.
Ale to tylko sugestia

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
olciamanolcia 07:32, 25 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
DariaB napisał(a)


My chyba też, zwłaszcza w upalne dni żyjemy w tropikach Pokażę Wam coś, przed domem moja sąsiadka ma posadzone hortensje, strona tak samo jak u mnie od południa, podlewane tylko deszczem i takie zrosły na tej patelni.


Piękne hortensje. moje na rabacie frontowej tez cały dzień w słonecznym skwarze i żyją
Podlewane deszczem-też mam taką sąsiadkę. Nie podlewa NIGDY roślin -twierdzi ,ze natura da rade sama i powiem wam ,że rośliny ma w super kondycji. Mnie sumienie męczy -jak trzeba leję wodę
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 07:35, 25 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
Anda napisał(a)


Jeśli chcesz posadzić tam wykrzykniki cisowe, tak jak pisze Asia, to zrezygnuj wtedy z buksów.

Gaura jest dość nieuczesana, choć wygląda bardzo ładnie, zwłaszcza w drugiej połowie lata. Werbeny nie radzę
Jeszcze proponuję Penstemon digitalis Huskers Red albo Dark Towers. Ma ciemne liście i pięknie wygląda nawet zimą.



Tak samo jak przy buksach nie jestem pewna, czy tak gorące stanowisko spodoba się cisom. Nie sadziłabym ich na pewno przy samym brzegu rabaty. Tzn. ja jako ja bym ich tam nie sadziła w ogóle i poszła w kosodrzewiny Mniej roboty z podlewaniem Ale wiesz, nie wiem, jaki klimat panuje u Ciebie. U mnie tam gdzie jest kostka, przed domem, mam latem prawie 50 stopni w czasie upałów.


Tu mi sie podoba chociaz zwolennikiem iglaków nie jestem.
A może po srodku sliwa pissardi a dookoła niej rozchodniki przemieszane z trawami? Może jakies inne drzewko niezbyt wysoko szczepione a dołem mieszanka bylinowo-trawiasta?
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
DariaB 08:48, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
LIDKA napisał(a)
Ja jestem początkująca.
I nie mam doświadczenia.

Mówie to bo wcale nie musisz mnie sluchac.
Ale na takim areale nie rób rabat przy murach.
Zrób od strony płotu rabary szerokie po 2.5 m i zostanie ci ścieżka trawiasta ok 1,5 m.
Pisalas ze masz tam 4 m chyba.
Jedna szeroka rabata lepsza niz 2 chude.
Dziewczyny mi to na początku mówiły ale sie uparłam i zrobiłam bukową 1 m . A teraz poszerzalam i mam 2 m.
I dalej to cienko wygląda.
Te sosny wkomponuj jako wyższy punkt w rabate. Urosną przecież. Po lewej stronie masz duzo drzew liściastych to zabierz jakies 3 szt czerwone na front i mie musisz kupowac tych co planowalas.
A sosny mozesz ustrzykiwac przyrosty to będą wolniej rosły i bedą gęściejsze.
Dzialka nieduża i kiedys te drzewa cie zacienią mocno.
Tak sądze.


Lidziu ja bardzo chętnie posłucham Też jestem początkująca i cieszę się, że ktoś chce się ze mną wymieniać doświadczeniami i opiniami.
Co do tej rabaty przy murze, wymyśliłam, żeby tam posadzić rośliny i poszerzyć rabatę przy ogrodzeniu i żeby środkiem była ścieżka. Jest trochę problem żeby ją poszerzyć aż na 2,5 ponieważ mniej więcej na środku tego trawniczka idą rury gazowe, a z tego co gdzieś doczytałam na rurach gazowych nie powinno się nic sadzić Nie wiem czy tylko jakiś dużych roślin czy żadnych w ogóle, w końcu te rury są jakieś kilkadziesiąt cm pod ziemią. Wiem, że szerokie rabaty to jest to co daje efekt no ale z miejscem słabo
Tych drzew wcale nie ma tak dużo po tej lewej stronie, 3 buczki i 3 wiśnie, brzozy w narożniku mają zrobić parawan. No i wszystkie drzewa, może poza grabami, to drzewa do raczej niewielkich ogrodów.
Z tymi sosnami to mam taki problem, że właśnie nie wiem jak i gdzie je wkomponować One po 10 latach osiągają ponoć 2m więc to raczej małe, wolno rosnące drzewka.
Znalazłam zdjęcie gdzie mniej więcej widać umiejscowienie skrzynki z gazem, może w sumie i dałoby się tą rabatę o jakiejś fajnej szerokości uzyskać.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 08:56, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
LIDKA napisał(a)



Fajnie mieć działke w kwadrat i dom centralnie umieszczony.
Zazdroszcze Ci tego bo u mnie sie nie dało.


Szczerze to ja bym wolała mieć miejsce na tak zwany ogród główny, ale jak kupowaliśmy działkę to mi do głowy nie przyszło, że mi się ogrodniczkowanie spodoba, jako dziecko nie cierpiałam grzebać w ziemi
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 08:58, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
Agatorek napisał(a)


Popieram. Lepsza byłaby szersza rabata przy ogrodzeniu. A ścieżka/przejście przy budynku.
Ale to tylko sugestia



Też myślę, że tak byłoby najlepiej, muszę wkroczyć z metrem i sprawdzić jak szeroką się uda zrobić.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 09:00, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
olciamanolcia napisał(a)


Tu mi sie podoba chociaz zwolennikiem iglaków nie jestem.
A może po srodku sliwa pissardi a dookoła niej rozchodniki przemieszane z trawami? Może jakies inne drzewko niezbyt wysoko szczepione a dołem mieszanka bylinowo-trawiasta?


Witam Cię Justyno Planowałam tam posadzić drzewa ale Ewa mi zasugerowała, że po latach korzenie mogą rozsadzić kostkę, troszkę mi brakuje wizji wyższego elementy na tej rabacie, widzę, że myślisz podobnie.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Judith 09:06, 25 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10064
A ja zostawiłabym/utworzyłabym rabatę pod oknami. Tu niepotrzebna jest szeroka wygodna ścieżka. Wręcz cały ten obszar może stać się rabatą z przecinajacą ją ścieżką trawistą lub inną (pamiętamy oczywiście o rurze). Przepięknie ten fragment ogrodu (czyli miejsce między garażem a ogrodzeniem) ma zaaranżowane Kasia z Ogrodowego marzenia Mrokasi. Poszukaj u niej i zainspiruj sie - na pewno pokazywała zeszłego lata .

EDIT: Zobaczysz na stronie
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7731-ogrodowe-marzenie-mrokasi?page=1750/
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 09:08, 25 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
Aż się prosi o drzewko. wysokich traw nie dawałabym moim zdaniem na tak małej przestrzeni do nasadzenia najlepiej wygladaja niższe roślinki. Co do drzew i ich korzeni - nie wiem ale sama mam przy tarasie trzy platany i klona polnego, które sasiadują z kostką a ściślej z płytami. Na pewno ni dałabym tam brzozy ani graba bo z własnego doświadczenia wiem ,ze ich korzenie sa dość płytko ale np śliwa? Wydaje mi sie ,że nie narobi szkód. Taka szczepiona na max 1,60-1,80 super by wygladała.
Może dąb szczepiony? Chociaz ja u Ciebie widzę coś z ciemnymi liśćmi.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies