Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rozplanowanie rabat - dylemat wąskie działki

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozplanowanie rabat - dylemat wąskie działki

Karolinam 11:14, 22 mar 2022

Dołączył: 22 mar 2022
Posty: 3
Dzień dobry,

Jak na początkującego "ogrodnika" przystało po przejrzeniu setek stron i porad na temat projektowaniu ogrodu, jeszcze większy zamęt pojawił się w mojej głowie. Przychodzę z pytaniem, prośbą o poradę. Jesteśmy właścicielami domku szeregowego oraz kawałka ogrodu. I tu jest największy kłopot, bo ogród jest długi jak na swój wymiar a wąski.
Wymiary to: 7.5 x 24 m (szer. x dł). I teraz pytanie, prośba jak rozplanować rabaty, drzewa itd. ? Czy lepiej pociągnąć rabaty prostymi liniami wzdłuż ogrodzenia (co sprawi że ogród będzie wydawał się jeszcze dłuższy) czy zrobić zawijane rabaty (takie fale)? A czy przy takim ogrodzie skupić się na drzewkach jak już to tylko owocowych, żeby nie zabierać dużo miejsca na działce?
Zależy nam na kawałku trawki i na pewno na takich owocowych krzewach typu malina, borówka amerykańska itd.


Z góry dziękuje za pomoc i chociaż wskazanie "drogi" w jaką stronę się kierować.
Pozdrawiam
____________________
Karolina Rozplanowanie rabat - dylemat wąskie działki
DariaB 11:55, 22 mar 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Witaj na Ogrodowisku Karolina
Ja nie jestem specjalistą od projektowania ogrodów, sama jestem na początku drogi. Na pewno musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co poza roślinami chciałabyś mieć w ogrodzie, wyznaczyć podział na strefy, zaplanować architekturę ogrodową, czyli np. jakąś altankę, huśtawkę, miejsce na palenisko, plac zabaw dla dzieci. Jak już to sobie przemyślisz, to narysuj nawet na kartce plan działki i umiejscowienie tych elementów. Wąskie, a długie ogrody fajnie wyglądają, moim zdaniem, podzielone na wnętrza. Nie wiem czy znasz programu Montego Dona "Wielkie marzenie w małych przestrzeniach" lub Alana Titchmarsha. Oni często w swoich programach pokazują rozplanowanie wąskich, przydomowych ogródków.
Moim zdaniem w małym ogrodzie szkoda miejsca na drzewa owocowe, lepiej postawić na drzewa ozdobne, są gatunki kompaktowe, osiągające nieduże rozmiary. Z owocowymi wg mnie jest kłopot, ciężko się doczekać plonów Maliny lubią być ekspansywne, krzaczek borówki zawsze się gdzieś uda wkomponować.
Powodzenia, na pewno ktoś mądrzejszy ode mnie się jeszcze odezwie
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Karolinam 12:35, 22 mar 2022

Dołączył: 22 mar 2022
Posty: 3
Dziękuje za tak miłe przywitanie
Biorę się za rozrysowywanie stref na kartce w takim razie. Postaram się też poszukać tych programów o których piszesz, a nuż się zainspiruje czymś
Na pewno na tą chwilę planujemy miejsce na szopę na końcu działki w rogu i palenisko. Podobają mi się ogrody kolorowe, z dużą ilością kwiatów a jednocześnie chcielibyśmy mieć choć trochę prywatności od sąsiadów - tu myślę o laurowiśni lub puszczeniu jakichś pnących się roślinek z tyłu po ogrodzeniu.
____________________
Karolina Rozplanowanie rabat - dylemat wąskie działki
sylwia_slomc... 13:11, 22 mar 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82122
Proponowane programy też polecam. Można i prostymi liniami podzielić przestrzeń na pokoje, nie muszą być fale napisz jaką masz ziemię na działce, zaznacz na mapie kierunki świata, napisz który rejon kraju. Drzewa owocowe by nie zabierały miejsca można w formie szpaleru prowadzić lub kupić odmiany kolumnowe. Maliny się rozłażą. Krzewy owocowe szczepione na pniu łatwo wkomponować w rabaty bylinowe
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Karolinam 11:33, 24 mar 2022

Dołączył: 22 mar 2022
Posty: 3
Gleba ma pH 6 czyli jest lekko kwaśna, działka znajduje się w woj. dolnośląskim pod Wrocławiem . W załączeniu przesyłam rysunek działki z naniesionymi kierunkami świata.
____________________
Karolina Rozplanowanie rabat - dylemat wąskie działki
ajka 19:16, 24 mar 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4052
Witam na forum, też jestem spod Wrocławia. Borówki jak najbardziej polecam, bo nie dość że pyszne to ich czerwień pięknie komponuje się z zielenią jesienią. Na maliny też bym znalazła miejsce, ale w tak małym ogrodzie próbowałabym je ograniczyć zaporami np. na bambusy, bo potrafią wyleźć metr dalej. Ja je uwielbiam i mrożę na całą zimę. Drzewa owocowe mam i na razie nie polecam, tylko wiśnia ładnie mi owocuje. Reszta zajmuje dużo miejsca, a plonów tyle co kot napłakał.

Też starałabym się podzielić ogród na strefy.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies