Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Mazan 10:21, 18 sty 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwona100

Wygląda na niedobór magnezu. Należy sprawdzić odczyn podłoża. Choroby fizjologiczne mają charakter niedoborów składników pokarmowych dlatego należy dbać o prawidłowe nawożenie roślin szczególnie wiosną i w okresie kwitnienia, a w tym przypadku także o prawidłowy odczyn gleby.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Iwona100 11:55, 19 sty 2017


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Mazan

Dziękuję za szybką odpowiedź, będę teraz wiedziała jak postępować.

Pozdrawiam.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Nett 17:13, 19 lut 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Chciałabym podpytać waśnie o to nawożenie wiosenne w przypadku chlorozy hortensji, które również u mnie stwierdziłeś. PH jest 5-5,5 i chciałabym zastosowac doglebowo siarczan magnezu, aby obniżyć ph i zasilić glebę w magnez. Czy to będzie prawidłowo, czy proponowałbyć coś innego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Nett 11:41, 21 lut 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Halo, czy ktoś mi odpowie? Nie chciałabym zastosowac niewłaściwych nawozów.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Gardenarium 13:51, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczekaj na Mazana. Nie jest on alfą i omegą, dotrze na pewno i odpowie. Jeszcze przecież nie sypiesz. Nie krzycz halo, bo ja widziałam pytanie, ale też poczekam co odpowie Mazan, ale może siarczan amonowy też może być, bo obniża pH. Ja bym wyściółkowała kompostem znaczy próchnicą kwaśna zmieszaną ze zleżałym obornikiem. Krowiak czy też obornik można kupić w C.O.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 15:57, 21 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nett

Nie gorączkuj się bo białej gorączki dostaniesz, a co nagle... itd.
Takiego odczynu już obniżać nie trzeba, jest idealny. Nawożenie magnezem należy wykonać w podobnym terminie co wapnem, czyli wczesną jesienią. Teraz możesz poczekać do połowy marca i zacząć działać. najlepiej dwu lub trzykrotny oprysk 0,5% roztworem siarczanu magnezu jednocześnie z HT. W ten sposób pozbędziesz się chorób tych roślin i uzupełnisz niedobór. HT eliminując wszelkie choroby pokaże dokładnie jakie są liście i czego im brak lub czego jest nadmiar. O jednym trzeba wiedzieć: zasobność podłoża zmienia się wielokrotnie w ciągu roku i to co było na początku sezonu nadmiarem może w okresie kwitnienia być już lekkim niedoborem - w tym okresie rośliny pobierają duże ilości na wytworzenie organów generatywnych.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Milo 11:23, 18 kwi 2017

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam,
Nie bardzo wiedzialam gdzie umiescic to pytanie. Idą mroźne noce na Lubelszczyźnie, ma byc nawet -6, martwię się o hortensje.Cala zime przetrzymaly, mialy usypane kopczyki. Wypuściły listki.Dzis je przykrylam agrowloknina. Czy dobrze zrobiłam? U nas straszne wiatry i mroźno.Hortensje to : limelight, ppolar bear, magical i praecox. Budleje niestety mi przymarzly.
Pozdrawiam
Ania
Bartek83_GD 22:29, 27 kwi 2017

Dołączył: 23 kwi 2017
Posty: 11
Witam,
W tym roku zrobiłem pożadek w ogródku i po przesadziłem wszystkie rośliny aby zaczęły stanowić kompozycje a nie były porozrzucane oo całym ogrodzie.

Niestety widzę że po tym zabiegu wszystko hortensje bez znaczenia ich wielkość dostały brązowych plam na liściach a właściwie to brązowieją obrzeża i dodatkowo stały się bardzo miękkie jakby zwiedly.

Co to może być? Zawsze ładnie kwitly aż tu taki psikus....
Bartek83_GD 09:26, 29 kwi 2017

Dołączył: 23 kwi 2017
Posty: 11
Oto sesja fotograficzna moich chorych hortnsji:
1)



2)


3)


4)



Mam nadzieję, że te zdjęcia coś podpowiedzą naszym GURU.

Proszę ratujcie moje hortensje
Mazan 10:34, 29 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Bartek83_GD

Uszkodzenie systemu korzeniowego i nadmiar wody. Muszą najpierw zregenerować korzenie, ale liście takie już pozostaną. Potrzebny 0,5% roztwór superfosfatu do oprysku, żeby mogły się zregenerować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies