Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakladanie trawnika POMOC

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakladanie trawnika POMOC

Kubaa0099 15:04, 26 lip 2023

Dołączył: 26 lip 2023
Posty: 8
Witam wszystkich
Dom juz prawie skonczony, czas pomyslec o podworku. Jako ze marzy mi sie piekny trawnik szukam porad i pomyslow jak to wszystko zrobic aby bylo dobrze.
Dom kupiony od dewelopera z dokumentow karty otworu geotechnicznego wychodzi, ze na pierwszym metrze jest nasyp niekontrolowany,miedzy 2 a 3 metrem glina nizej namul gliniasty i znowu glina. (Zdjecie w poscie)
Jak zrobic trawnik aby dylo dobrze ?
Sciagnac warstwe 20 cm i nawiez 30 cm czarnoziemu ?
Teren i tak pojdzie ok 10 cm do gory od poziomu terazniejszego.
Czy pierw przejechac glebogryzarka i wymieszac z piaskiem z racji gliny ?
Nie zalezy mi na zalozeniu trawnika w tym roku, raczej myslalem w tym roku zrobic nawodnienie, siatke na krety, wyprowadzic wszystkie instalacje, obrzeza. I oczywiscie doprowadzic teren pod sianie trawnika na wiosne, widomo teren osiadzie przez zimie.
Jak przygotowac podloze pod trawnik majac taka ziemie .
Czy ziemie nawozic nawozami przed zima ?
Od czego zaczac?
Z gory dziekuje za pomoc
LIDKA 00:06, 27 lip 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
W Polsce nikt nie sprzedaje prawdziwego czarnoziemu. Bo go prawie nie mamy. Poszukaj kompostowni. Zrób nawodnienie, a najpierw wyznacz rabaty i pomyśl o żywoplotach.

Poszukaj kompostowni. Kompost tani jest a super.

Oczyść te ziemie co masz z gruzu i resztek oraz niespodzianek deweloperskich. I chwastów.
Potem równanie i dopiero trawnik.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 00:09, 27 lip 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
Aaaa i ja bym piachu nie dawała skoro glina jest pod 1m nasypem.
Sprawdź co jest w tym nasypie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Kubaa0099 22:30, 27 lip 2023

Dołączył: 26 lip 2023
Posty: 8
Tak wlasnie chce zrobic wyczyscic cala dzialke, przekopac, spryskac czyms na chwasty, nawodnienie, instalacje, obrzeza.
Kompostu wystarczy ok 20 cm aby trawnik fajnie rosl?
Nie mieszac kompostu z "czarnoziemem"? Jak tak to w jakich proporcjach.
Jak poznac dobry kompost?
Bardzo dziekuje za pomoc
LIDKA 22:54, 27 lip 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
Można a mieszać z tą ziemią co masz.
Na chwasty u mnie skuteczny. Był chwastox.

Kompost to naturalny nawóz. Ten na tony czasem trzeba przesiać bo ma śmieci.

Musisz podnosic działkę?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
MagdaLenka 14:16, 28 lip 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 803
Uważaj na "czarnoziem", bo w naszych warunkach zazwyczaj jest to prawie sam torf, który jest bezwartościowy pod względem zawartości składników odżywczych. Lidka dobrze podpowiada, żeby szukać kompostu. Z tym, że na kompost też trzeba uważać, bo często bywa zaśmiecony. Ja u siebie znajdowałam kawałki folii, drutu i szkieł. Kup najpierw małą ilość na próbę i sprawdź dokładnie, czy jest ok.
Poza tym chyba warto zrobić badanie gleby w stacji rolniczej. Chodzi mi o ten "nasyp niekontrolowany". W deweloperce różnie bywa, tam mogą być jakieś odpady (nieraz się człowiek od znajomych nasłucha jakie znaleziska wykopywali).
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Kubaa0099 14:05, 30 lip 2023

Dołączył: 26 lip 2023
Posty: 8
Chce podnies dzialke poniewaz mam opaske z kostki wokol domu i jest roznica ok 20 cm a chcialbym na rowno. Stawiane jest ogrodzenie to wykonawcy musza uzywac mlota do kucia aby wykopac dolek... w tym tygodniu bede wysylal probki do badan ale wydaje mi sie, ze z tej ziemi nic nie bedzie.
Ile cm dobrej ziemi potrzeba aby trawnik mial warunki aby sobie rosnac ?
Trawnika bedzie okolo 200 m2.
Kubaa0099 16:48, 30 lip 2023

Dołączył: 26 lip 2023
Posty: 8
LIDKA 23:04, 30 lip 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7137
Zacznij od sprzątania. To co widać a co w ziemi to masakra. Poobserwuj jak długo po deszczu stoi woda. Moze drenaż być potrzebny skoro taka skała nieprzepuszczalna.

Ja bym tu wzięła glebogryzarkę i te nawiezioną ziemie przemieszała troche choćby cienko z tą rodzimą.

Poziomy zostaw kilka cm niżej niż krawężniki bo jak trawa sie dobrze rozkorzeni to darń podniesie teren ze 3-6 cm.

U mnie tam gdzie ziemia była równo z obrzeżem to trawa jest wyżej niż obżerze teraz. I zarasta te obżerze.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Emaciejka 09:43, 30 paź 2023


Dołączył: 20 paź 2023
Posty: 13
Należy pomyśleć o rozluźnieniu struktury gleby piaskiem.
Dodatkowo wprowadzam obornik bydlęcy przed założeniem trawnika oraz nawóz do zakładania trawnika np Emeralld.
Badamy również Ph podłoża np płynem Helliga.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies