Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Rabaty, kompozycje z traw

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabaty, kompozycje z traw

agata_chrosc... 21:37, 09 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Witam,
mam jeszcze takie nietypowe pytanie - gdzie w Holandii najlepiej udac się po trawy? Sama znalazłam kilka szkółek, ale zawsze jakiejs odmiany nie mogę w nich znaleźć. Czy jest jakieś miejsce, w którym można liczyć na na prawdę duży wybór?
____________________
ogród w Holandi
nesa 19:11, 12 mar 2012


Dołączył: 06 wrz 2011
Posty: 108
Skoro chwilowo mamy swoisty "kącik pytań", to i ja się do niego podłączę

Dotąd trawy kojarzyły mi się wyłącznie z letnimi sianokosami i nijak ich nie brałam pod uwagę przy wybieraniu roślin do mojego ogródka. Być może niesłusznie
Zielona jestem w temacie zupełnie, stąd moja ogromna prośba. Czy ktoś mógłby mi polecić/doradzić trawę na stanowisko, które:

- jest większą część dnia w cieniu (od budynku, więc jednorodny - to północna strona, światło jest wcześnie rano i po południu)
- nie jest bardzo ekspansywna (ogródek raczej z tych miniaturowych )
- wytrzyma na wilgotnej, gliniastej glebie
- będzie się ładnie wybarwiać/posiadać interesujące kwiaty?

Nie mam wymagań jeśli chodzi o wysokość czy kolor
____________________
Agnieszka - Cienisty mikrokosmos
Mariusz_Suro... 22:48, 12 mar 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
W cieniu raczej wybarwiać się nic nie chce, najwyżej żółknie. Popatrz sobie np. na Uniola latifolia (kwiatostany), Deschampsia caespitosa (pokrój, kwiatostan), Festuca gigantea (pokrój). To tak na szybko. ewentualnie później coś dopiszę. Zakładałem watek o trawach do cienia, tam jest link do artykułu o tej tematyce. Może zajrzyj?
____________________
Mariusz
nesa 23:09, 12 mar 2012


Dołączył: 06 wrz 2011
Posty: 108
Mariuszu, wielkie dzięki. idę studiować wskazany wątek
a jak już wybiorę jakąś odmianę, to pomożesz w razie potrzeby w sprawie glebowych wymagań siedliskowych?
____________________
Agnieszka - Cienisty mikrokosmos
Mariusz_Suro... 23:09, 12 mar 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Pszczelarnia napisał(a)
Mariusz, od myślenia boli już mnie głowa. Poradź trawy w kompozycji:
- jako obsadzenie drzewa owocowego (nie w sadzie) blisko rabaty mieszanej (krzewy i kwiaty, i trawy). Niewysoka trawa, światło jest jako półcień, nawet nie tak sucho (ale jak to koło drzewa) bez nawodnienia. Nie za wysoka kępkowa? Turzyca Silver Sceptre? W kolorach zimnych.
- na suchą słoneczną ksylotermiczną stromą naturalną skarpę nad strumieniem; wysokość traw średnia (żeby wiatry nie położyły)
- z czym posadzić buteolę gracilis?
- z czym byś posadził seslerie - bo chyba ich nie mam.
- chciałam zasłonić kompostownik z palet drewnianych szpalerem słoneczników, rudbekii wysokich i dać trawy (tak jest słońce ale ocienione gruszą starą) - co polecasz?

Przepraszam za wielość pytań ale i bardziej w las tym więcej grzybów i te trawy są boskie, muszę zrobić jakąś selekcję chciejstw i twardo określić im stanowiska.


1. 'Silver Sceptre' bardzo lubię ale te wszystkie odmiany Carex morrowii mają jeden feler - jak im liście zmarzna to trzeba na efekt czekać dość długo. Ale u Ciebie raczej śniegu nie brakuje? Inne : Carex muskingumensis "Ice Fountains' i 'Silberstreif', Deschampsia caespitosa 'Northern Lights', Hakonechloa macra 'Mediopicta', Molinia caerulea 'Carmarthern'
2. Na suchą skarpę - Stipa calamagrostis, miłki (Eragrostis spectabilis, airoides, trichodes), Festuca mairei, Melica ciliata, Hystrix patula
3. Bouteloua - zależy co chcesz osiągnąć. Ja bym ją skontrastował z czymś niewielkim ale kolumnowym, np. Molinia caerulea 'Moorhexe' lub wyższa 'Haidebraut'
4. Seslerie - to wiosna bo wcześnie kwitną i są zimozielone. Więc dałbym je jako dywan z czymś późniejszym - piórkówki, miskanty, prosa...
5. kompostownik - dałbym trzcinnik bo reszta wymieniona jest późno atrakcyjna. A jak za niski to niestety proso lub miskant.

To nie są łatwe pytania i wachlarz możliwości jest ogromny
____________________
Mariusz
agata_chrosc... 09:01, 13 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
A czy w sprawie holenderskiej mogę liczyć na podpowiedź? Jak się zorientowałam, ma Pan zdaje się spore rozeznanie na tym rynku, a ja właśnie w Holandii mieszkam i chciałabym sporo traw kupić. Pozdrawiam.
____________________
ogród w Holandi
Mariusz_Suro... 09:40, 13 mar 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Utrzymuję kontakty tylko z małymi szkółkami, gdzie ryzyko popełnienia błędu przy sadzonkach jest małe. Oni raczej nie prowadzą sprzedaży detalicznej. Poza tym ja żyję ze sprzedaży traw, sprowadzam je z zachodu... i... wybacz ale nie pomogę
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 09:43, 13 mar 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
nesa napisał(a)
Mariuszu, wielkie dzięki. idę studiować wskazany wątek
a jak już wybiorę jakąś odmianę, to pomożesz w razie potrzeby w sprawie glebowych wymagań siedliskowych?


Jasne
____________________
Mariusz
agata_chrosc... 11:04, 13 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
OK -rozumiem. Chociaż ja ani nie będę Twoim klientem (nie będę przecież sprowadzała traw do Holandii) Ani nie będę konkurencją, bo nie znam się na tym i nie zamierzam profesjonalizować w tej dziedzinie. Kupię zatem w tej szkółce co znalazłam. ALe dzieki za odpowiedź.
____________________
ogród w Holandi
Mariusz_Suro... 11:24, 13 mar 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Przepraszam ale dzielę się wiedzą a nie moimi kontaktami handlowymi
____________________
Mariusz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies