Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Holandii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Holandii

agata_chrosc... 20:06, 04 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Najpierw była to „Dziura w holenderskiej ziemi”, ale powoli dziura została zasypana i przynajmniej połowę można już nazwać ogrodem. Dlatego postanowiłam dłużej nie siedzieć na „wygnaniu” i przenieść się do grona posiadaczy ogrodów. A drugą połowę będę powoli zasypywać pod waszym czujnym okiem (oczyma?). Witajcie po raz drugi!

Witam wszystkich odwiedzających to kapitalne forum!

Od dawna czytam, nawet czasem o coś pytam mądrych ludzi i wreszcie odważyłam się pokazać swoje wykopki w niewielkim ogródku w Holandii. Tytuł wątku pozwoliłam sobie zaczerpnąć z postu jednej z forumowiczek. Bardzo mi się to okreslenie spodobało.

Od roku, razem z holenderskim mężem i półholenderską córką, mieszkam w domu z lat 30tych ubiegłego wieku w niewielkim miasteczku pod Utrechtem. Przez pierwszy rok zajmowaliśmy się wykańczaniem domu , a teraz przyszła pora na ogród.
Mój jedyny do tej pory kontakt z ogrodnictwem to leśna działka mojej mamy, której szczerze nienawidziłam. Jak już się zorientowałam, nie jestem tu żadnym wyjątkiem. No i nagle teraz obudził się we mnie ogrodnik i juz zaczynam się obawiać czy czasem to nie jest jakaś obsesja (a zwłaszcza obawia się tego mój mąż, którego zagoniłam do prac ziemnych). Nie pamiętam już co ostatnio tak mnie pasjonowało jak to urządzanie ogrodu.

No, ale chyba dość tego gryzmolenia i czas coś pokazać. Tylko się nie przestraszcie. Na początek jak wyglądał ten plac za domem tuż po głównym remoncie czyli dokładnie rok temu. Koleżanka (Węgierka) pomaga nam myć okna, przez które widac hałdy smieci.
____________________
ogród w Holandi
Madzenka 20:11, 04 mar 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Ha jesteś, witamy dziurę w holenderskiej ziemi
Okna cudne, nawet góra śmieci mi się podoba i ogrzewanie kanałowe oj będzie się działo na Twoim wątku
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Pola 20:16, 04 mar 2012


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
Dom z duszą, to lubię witam cię serdecznie i czekan na ciąg dalszy
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
agata_chrosc... 20:23, 04 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
A tak "ogródek" wyglądał w maju ubiegłego roku.

i jedno z moich ulubionych - moje dziecko wśród dzikiej roślinności naszej dżungli



i październik 2011
____________________
ogród w Holandi
Madzenka 20:26, 04 mar 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
O matko, wykop z jedno drzewo i przesadź do mnie. A mówiłam, że się tą dziurą będziemy zachwycać
A okna naprawdę cudowne - typowo holenderskie białe czy lekko szare ?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
agata_chrosc... 20:47, 04 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
O! Ale super! Jesteście szybsze od huraganu. Strasznie się cieszę, że mam pierwszych gości. Bardzo dziękuję za komplementy okienne. Muszę was zaskoczyć - okna są w części dobudowanej (ale w stylu!) i pochodzą z... Polski oczywiście! Są białe, ale na zdjęciu faktycznie nieco szarawe z brudu - remont właściwie był jeszcze w toku i wszystko pokryte pyłem.


Drzew już kilka usunęliśmy bo inaczej światła na oczy bysmy nie oglądali. Poszły pod nóż dwie rachityczne grusze, jedna ledwo żywa czereśnia, leszczyna, która zasłaniała pół świata i kilka krzaków. ALe to nie znaczy, że bez drzew zostaliśmy. Nadal mamy wielką starą jabłoń (nieco prześwietloną), kapitalną wielką pigwę (przez długi czas nie miałam pojęcia co to za drzewo, dopiero godziny w internecie pomogły), spory dąb i pozostałośc po sośnie, którą z wielkim bólem serca pozwoliłam skrócić o głowę - zasłaniała słońce całkowicie i w domu było zawsze ciemno.

Ponadto zostało wiele pięknych starych krzewów - np. bukszpan, który już pokazywałam, prosząc Danusię o radę co z nim zrobić bo wyłysiał z powodu sąsiedztwa 3m berberysu julianny (wycięty z ulgą, berberys oczywiście). Ale i callicarpa 3m i mały bukowy żywopłot i zaduszony dereń elegantissima, którego zamierzam reanimować. No i powoli do tego dodajemy nowych kolegów.A na zdjęciu reanimowany rododendron, którego wyciągnęłam spod sterty odpadów budowlanych i nie mogłam się nadziwić, że on to przezył. Na razie nie zakwitł, ale może teraz? Nie mam pojęcia jaki ma kolor.
____________________
ogród w Holandi
justi 20:51, 04 mar 2012


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Witaj Agatko! Ogród jeszcze nie skończony, ale to miejsce które pokazujesz ma potencjał na magiczny zakątek i coś czuję, że tak będzie
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
moni 20:52, 04 mar 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
żadnej dziury nie widzę hehe
____________________
Mona
finka 20:53, 04 mar 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Witaj Agato, no to jako na razie jedyna ujawniona na tym forum możesz sadzić gatunki, o których my tu w kraju możemy pomarzyć, bo nam te nasze zimy nie pozwalają i tu mnie zazdrość zżera

Jak duży jest Twój ogród, pokaż większą perspektywę.

Również podoba mi się to wyjście na ogród, przez piękne drzwi balkonowe...
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
Madzenka 21:01, 04 mar 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Agatko i teraz się z etymologii tej dziury będziesz tłumaczyć dla mnie okna mogłyby być szare, widziałam podobne w pięknym stylowym domu całym w szarościach i mnie zachwyciły. Czekamy na dalsze zdjęcia, o tak jak pisze Finka o niektórych roślinach możemy pomarzyć a ty możesz je uprawiać w realu
Będziemy cię odwiedzać, bo ogrody holenderskie i angielskie mają wzięcie na ogrodowisku
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies