Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Cienisty mikrokosmos

Pokaż wątki Pokaż posty

Cienisty mikrokosmos

nesa 00:00, 22 mar 2012


Dołączył: 06 wrz 2011
Posty: 108
Chcę zdążyć w pierwszy dzień wiosny 2012
____________________
Agnieszka - Cienisty mikrokosmos
nesa 00:59, 22 mar 2012


Dołączył: 06 wrz 2011
Posty: 108
Jednak nie udało mi się wyrobić z założeniem wątku przed północą, choć - wbrew pozorom - z samą decyzją o jego otworzeniu nosiłam się nie tylko przez cały dzień, a od dłuuugiego czasu, z przerwą na totalny sen zimowy


Zapraszam Was wszystkich do mojego "Cienistego mikrokosmosu". W progu witam Was nieśmiałym tulipankiem



i już wyjaśniam, skąd taka nazwa

Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie w niewielkim bloczku, z własnym kawałkiem ogródka. Ponieważ wtedy miałam nikłe pojęcie o potrzebach roślin, to cieszyłam się samą możliwością pogrzebania w ziemi... Jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby się martwić tym, że większość "ogrodu" leży po czysto północnej stronie budynku, a na tarasie i jego przyległościach od wschodu mogę się cieszyć słonkiem tylko do południa. No to teraz mam za swoje, gdy kombinuję, co tam posadzić

Mój ogrodowy mikrokosmos - choć dla mnie jest całym roślinnym wszechświatem - tak naprawdę jest niewielkich rozmiarów, bo ma niecałe 68 m (razem z tarasem). Fakt, więcej niż balkon, ale... Tak wiele bym tu chciała zmieścić

Od dawna podziwiam wspaniałe realizacje Danusi i wielu innych zdolnych, zdyscyplinowanych i konsekwentnych Ogrodowiskowych "Zielaków". Jesteście fantastycznym źródłem inspiracji, pomysłów, wiedzy i ... ogromnej dawki pozytywnych emocji. Za co już teraz wszystkim Wam dziękuję, bo czas spędzony na Ogrodowisku to zawsze czas dobrze wykorzystany.

Przycupnęłam sobie w "projektowaniu ogrodów", bo liczę, że potowarzyszycie mi z dobrą radą i wskazówkami w procesie temperowania moich różnych kwiatkowych chciejstw A nie będzie to łatwe, bo wciąż chyba jestem na etapie - chcę mieć dużo, kolorowo, przez cały rok ooo, tyle mi się udało osiągnąć w zeszłym roku:
od takiego klepiska


doszłam do


Mam nadzieję, że z Waszą pomocą w tym roku będzie jeszcze ładniej ( i pojawi się jakieś wyższe piętro roślinne , co do którego w ogóle nie mam pomysłu).


____________________
Agnieszka - Cienisty mikrokosmos
monteverde 01:26, 22 mar 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Witaj Agnieszko, widać,że od północy ładnie wszystko rośnie, będę zaglądać
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Madzenka 06:31, 22 mar 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Agnieszko witam serdecznie. W ogrodzie wschodnim i północnym możesz wyczarować krolestwo rododendronowe i hostowe. Sprawdź od ktorej do której godziny jest dokładnie oświetlony ogród teraz i latem. Będziemy doradzać.
Czy na wysokości 1-2 m mimo strony północnej nie ma doświetlenia? Wtedy może pnącza lub fajne drzewa i krzewy mogły by być doświetlone.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 06:31, 22 mar 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Ja bym dała dużo biało zielonych roślin, które by rozświetliły kącik.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 07:17, 22 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Nesa. Przeniosłam Twój wątek do Naszych Ogrodów, abyś mogła dodać się na mapie Przecież ogród już jest

Masz bardzo bujną zieleń, ale co racja to racja - potrzeba mu roślin zimozielonych, aby w zimie też coś było. Jest dość wąsko na rabacie, ile metrów ma ten pasek od domu do siatki?

Czy poszerzysz rabaty?

W tak malutkim ogródku trzeba ponasadzać piętrowo, czyli dać między niskimi roślinami sporo krzewów na pniach, jakieś trzmielinki na kiju, kalinę angielską, wiśnię Umbraculifera, bukszpany i cis na pniu, wtedy pod spodem też można coś sadzić, a górą też coś rośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ell 07:22, 22 mar 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Witam Nasa w Twoim ogródku!
Jak na północną stronę masz kolorowy ogródek. Fajnie. Miałam podobną wielkość ogródka jak mieszkałam w Krakowie i wcale mi nie przeszkadzało, że ktoś z wyższego piętra podgląda.
Bedę zaglądała. Tylko nie pozbywaj się kolorów z ogródka.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
mira 07:34, 22 mar 2012


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Witaj Agnieszko!
ja też wczoraj zakładałam wątek aby zdążyć .....

masz śliczny ogródeczek - znam takie klimaty
widzę że z boku masz siatkę od sąsiada - jak dla mnie to idzealne miejsce na pnącze - jest ich wiele
a są też jednoroczne szybko rosnące
w cienistym miejscu fajnie sprawdzają się białe kwiatki pośród tych kolorowych piękności - biały kolor świeci wieczorem

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
nesa 01:19, 26 mar 2012


Dołączył: 06 wrz 2011
Posty: 108
Pomyślałam sobie, że na setny post warto wrócić do siebie, skoro założyłam wątek i od razu zaległ odłogiem
a jak już jestem przy nieużytkach, to znalazłam lepsze zdjęcie swojego wyjściowego "klepiska"


Monteverde, witaj u mnie jako prawdziwy "pierwiosnek" zauważyłam, że chodzisz spać równie późno jak ja

Marzena2007
Agnieszko witam serdecznie. W ogrodzie wschodnim i północnym możesz wyczarować krolestwo rododendronowe i hostowe. Sprawdź od ktorej do której godziny jest dokładnie oświetlony ogród teraz i latem. Będziemy doradzać.
Czy na wysokości 1-2 m mimo strony północnej nie ma doświetlenia? Wtedy może pnącza lub fajne drzewa i krzewy mogły by być doświetlone.


Marzenko, dzięki za odwiedziny. Strasznie podziwiam Twój dom, całą jego konstrukcję, a już szczególnie ogród zimowy (w tym miejscu przyznam się, że jeszcze nie wdepnęłam na wątek z "oficjalną" wizytą, ale to nadrobię ). Wiem, że rododendrony i hosty pewnie by się tu nieźle sprawdziły, ale potrzebuję tu czegoś jeszcze, najlepiej mocno kolorowego i kwitnącego przez większość sezony (oczywiście nie musi to być jedna i ta sama roślinka . Kwestię oświetlenia postaram się pokazać na rysunku poglądowym, ale to już jutro, gdy paint będzie chciał bardziej współpracować Tak czy inaczej zapraszam do doradzania, każdy głos jest ważny

gardenarium
Witaj Nesa. Przeniosłam Twój wątek do Naszych Ogrodów, abyś mogła dodać się na mapie Przecież ogród już jest

Masz bardzo bujną zieleń, ale co racja to racja - potrzeba mu roślin zimozielonych, aby w zimie też coś było. Jest dość wąsko na rabacie, ile metrów ma ten pasek od domu do siatki? Czy poszerzysz rabaty?

W tak malutkim ogródku trzeba ponasadzać piętrowo, czyli dać między niskimi roślinami sporo krzewów na pniach, jakieś trzmielinki na kiju, kalinę angielską, wiśnię Umbraculifera, bukszpany i cis na pniu, wtedy pod spodem też można coś sadzić, a górą też coś rośnie.


Miło mi Ciebie powitać w moich skromnych progach, Danusiu mam nadzieję, że przy całym Twoim ogrodowiskowym rozerwaniu będziesz przynajmniej od czasu do czasu zaglądać do mnie ze swoim gospodarskim okiem.
Absolutnie się zgadzam z koniecznością wprowadzenia pięter w tej części ogrodu. I, niestety, z tym właśnie mam duży problem. Bo o ile wsadzenie bylin czy jednorocznych mnie nie przeraża, o tyle na całej reszcie się już zupełnie nie znam Co do wielkości rabat, poszczególnych części itp, to juz pracuję nad planikiem.

Ell
Miałam podobną wielkość ogródka jak mieszkałam w Krakowie i wcale mi nie przeszkadzało, że ktoś z wyższego piętra podgląda.
Bedę zaglądała. Tylko nie pozbywaj się kolorów z ogródka.


A wiesz, Elu, że Twój ogród był jednym z pierwszych, jakie obejrzałam w całości (gdzieś w zamierzchłym sierpniu 2011 )?. Mi też nie przeszkadzają sąsiedzkie podglądanki, zwłaszcza jeśli chwalą kwiatki. Nieco gorzej mam z mieszkańcami wynajmowanego lokum - po jednej sobotniej imprezie wyniosłam z tego fragmentu ogródka przeszło 200 petów. Na szczęście w zimie zamieszkał tam ktoś nowy - miejmy nadzieję, że szanujący zieleń .

Mira
ja też wczoraj zakładałam wątek aby zdążyć .....

To jesteśmy niemal ogrodowiskowymi astralnymi bliźniaczkami będę Ci kibicować i wpadać z wizytami!
____________________
Agnieszka - Cienisty mikrokosmos
nesa 01:32, 26 mar 2012


Dołączył: 06 wrz 2011
Posty: 108
i zanim pójdę spać, muszę Wam się z czegoś zwierzyć... Otóż gryzę się tym, że mój mikro ogródek nie ma Wam do zaoferowania ani uroczych strumyków, ani tajemniczych zakątków, żadnych ustronnych "świątyń dumania" czy wspaniałych panoramicznych widoków, ba, nawet jednego okazu wyjątkowego drzewa. Ot, parę metrów ziemi i badylków na krzyż. Zastanawiając się nad założeniem wątku ciągle chodziło mi po głowie, że to prawie tak, jak wjechanie zdezelowanym trabantem do salonu mercedesa...


ale w końcu pomyślałam sobie, że nawet trabanty mają swoich wielbicieli, więc może i mój ogródek się komuś spodoba
____________________
Agnieszka - Cienisty mikrokosmos
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies