Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

magda19831 20:47, 04 maj 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Dziękuję Ci Danusiu za radę - od razu mogłam dodać zdjęcia. To zostałam oszukana, kupiłam graby ze szkółki i sprzedawane były jako graby idealne na żywopłot... szkoda mi ich... Jeszcze raz dziękuję. Twoje okazy piękne !

Gardenarium napisał(a)
One nie powinny się znaleźć w tym ogrodzie, w ogóle nie nadają się do tego celu, do żadnego się nie nadają, nawet na pojedyncze drzewa bo są krzywe. A na żywopłot, który ma zasłaniać od dołu - za łyse. Ja nie wiem co poradzić. Oddać z powrotem.

Kupić rozgałęzione od dołu, jak te które sadziłam dwa lata temu, widzisz różnicę?



____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
Borbetka 07:40, 05 maj 2017


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
A może spróbować przyciąć w połowie? Wypuszczą, tylko będziesz dłużej czekać.
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 08:02, 05 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie to się serce kraje jak muszę obcinać do gołego pnia, a gdzie te lata gdy rosły do tej wysokości i dlaczego są takie łyse, widocznie nikt ich nie pielił i rosły w wysokich chwastach, skoro się ogołociły. Dlaczego?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magda19831 09:17, 05 maj 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Czekam na reakcję sprzedającego, wysłałam do niego już dwa maile i zero odpowiedzi.... Szkoda mi ich wyrzucić, więc chyba je ciachne w połowie i zobaczę co z tego wyjdzie.

Borbetka napisał(a)
A może spróbować przyciąć w połowie? Wypuszczą, tylko będziesz dłużej czekać.
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
magda19831 09:20, 05 maj 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Dokładnie mam to samo uczucie co Ty, żal obcinać a z drugiej strony żal patrzeć na takie cosik zaniedbane. Szkoda że nie zrobiłam zdjęcia jak były zapakowane. Górne pędy były zgięte w połowie i jak kurier przyniósł paczke to syn z mężem pytali czy zamówiłam rakietę do tenisa bo taki przesyłka miała kształt....

Gardenarium napisał(a)
Mnie to się serce kraje jak muszę obcinać do gołego pnia, a gdzie te lata gdy rosły do tej wysokości i dlaczego są takie łyse, widocznie nikt ich nie pielił i rosły w wysokich chwastach, skoro się ogołociły. Dlaczego?
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
mmeg 13:17, 24 cze 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Witam!Proszę o radę. W tym roku posadziłam żywopłot z pęcherznicy. Kiedy mam przyciąć krzewy, żeby się ładnie rozgałęziały? W tym momencie mają wysokość ok 60 cm. Czy przycinać je teraz czy na wiosnę. Czytałam,że wiosną nie tnie się pecherznicy,bo wypływają z niej soki i osłabia się krzew w ten sposób. Czy to prawda?
Pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedź
Gardenarium 10:48, 25 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tniesz latem po przekwitnięciu. Czyli przełom lipca-sierpnia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
m199 09:04, 26 cze 2017

Dołączył: 26 cze 2017
Posty: 1
Dzień dobry,

Od kwietnia mam posadzone ok. 80m buków na żywopłot. W związku z nim, mam kilka pytań:
- Buki przyszły mocno zmiętolone, po pewnym czasie od posadzenia zaczęły marnie wyglądać, wyglądało jakby większość uschła, ale po codziennym podlewaniu jakby zaczynały odżywać. Czy to normalne i dalej je obficie podlewać?
- Czy teraz można je przyciąć? Czy lepiej dać im odżyć i ciachać na jesieni?
- Kupiłem sporą ilość buków purpurowych ok 1m każdy i żaden nie jest purpurowy wg. sprzedawcy trzeba poczekać do jesieni, ewentualnie kolejnej wiosny i się wybarwi, czy jest to prawdą?
- Odległość od ogrodzenia ok 60cm, czy to wystarczy, aby w miarę spokojnie wejść i przyciąć od strony sąsiada? (nie chciałbym, żeby mu gałązki i listki przechodziły na mało pedantycznie wypielęgnowane brzydkie tuje ). Na jesieni w razie czego mogę z 10-15cm przesunąć.
- Działkę mam gołą, mocno nasłonecznioną, więc chcę położyć wąż nawadniający pod buki. Jak często je podlewać? Czy i jak często mogę nawieźć je wodą z przydomowej oczyszczalni? Kilka razy dla próby podlałem i wygląda, że nic im się nie stało, ale nie wiem, czy długoterminowe podlewanie nie zaszkodzi. Linia Rain Bird jest ok, czy szukać czegoś innego? Wszystkie wyglądają tak samo i przeczuwam, że to jedno i to samo.
- Do tej pory nie było idealnie pielone w okół nich, wyrywałem wszystko w pasie buków przy samej ziemi. Czy tyle wystarczy? Czy zostawić buki samopas i niech sobie radzą?
mmeg 09:12, 26 cze 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Dziękuję Danusiu za odpowiedź. Pozdrawiam!
Gardenarium 18:35, 26 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
m199 napisał(a)
Dzień dobry,

Od kwietnia mam posadzone ok. 80m buków na żywopłot. W związku z nim, mam kilka pytań:
- Buki przyszły mocno zmiętolone, po pewnym czasie od posadzenia zaczęły marnie wyglądać, wyglądało jakby większość uschła, ale po codziennym podlewaniu jakby zaczynały odżywać. Czy to normalne i dalej je obficie podlewać?
- Czy teraz można je przyciąć? Czy lepiej dać im odżyć i ciachać na jesieni?
- Kupiłem sporą ilość buków purpurowych ok 1m każdy i żaden nie jest purpurowy wg. sprzedawcy trzeba poczekać do jesieni, ewentualnie kolejnej wiosny i się wybarwi, czy jest to prawdą?
- Odległość od ogrodzenia ok 60cm, czy to wystarczy, aby w miarę spokojnie wejść i przyciąć od strony sąsiada? (nie chciałbym, żeby mu gałązki i listki przechodziły na mało pedantycznie wypielęgnowane brzydkie tuje ). Na jesieni w razie czego mogę z 10-15cm przesunąć.
- Działkę mam gołą, mocno nasłonecznioną, więc chcę położyć wąż nawadniający pod buki. Jak często je podlewać? Czy i jak często mogę nawieźć je wodą z przydomowej oczyszczalni? Kilka razy dla próby podlałem i wygląda, że nic im się nie stało, ale nie wiem, czy długoterminowe podlewanie nie zaszkodzi. Linia Rain Bird jest ok, czy szukać czegoś innego? Wszystkie wyglądają tak samo i przeczuwam, że to jedno i to samo.
- Do tej pory nie było idealnie pielone w okół nich, wyrywałem wszystko w pasie buków przy samej ziemi. Czy tyle wystarczy? Czy zostawić buki samopas i niech sobie radzą?


- czy podlewać czy nie podlewać - nie wiem, pokaż zdjęcia tych buków, zlituj się po prostu, ja przecież nie jestem jasnowidzem
- teraz nie można ich przyciąć, jesienią też nie można, buki tniesz w marcu, a nawet lutym jak pogoda pozwoli
- nie kupiłeś buków purpurowych, zapłaciłeś za purpurowe, a dostałeś zielone. Na jesieni to one przybiorą jesienne barwy czyli miedzi. Pomarańczowe. A nie purpurowe będą. Skoro są teraz zielone, to kupiłeś zielone. Zostałeś prawdopodobnie zrobiony w bambuko. Ja mam purpurowe buki i są purpurowe. A nie zielone.

Aby wejść i przyciąć od sąsiada to zapomnij przy 60 cm.. Posadź co najmniej metr, półtora skoro chcesz tam wchodzić.

Jak często podlewać - pytanie bez odpowiedzi, nie ma na nie właściwej odpowiedzi. To zależy od gleby, przepuszczalności gruntu, czy wieje wiatr (szybciej gleba wysycha) itd itp. Podlewać, aby stale miały wilgotno, ale nie zalewać, nie znoszą wody stagnującej w korzeniach. Lubią żyzną glebę.

Nie zostawiać buków samopas, one nie mają sobie radzić, a musisz im zapewnić warunki wzrostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies