Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Pszczelarnia 08:56, 06 wrz 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gardenarium napisał(a)
Ten sam żywopłot po dwóch latach






Czy może być tak, że żywopłot z buka czerwonego pod wpływem słońca zielenieje?

W jakiej odległości sadzić żywopłot z buka zwyczajnego od płotu i sadzonka od sadzonki (fagus sylvatica). Na sadzenie z odkrytym korzeniem pewnie jeszcze za wcześnie? Ale z doniczek z folii czarnej (ze szkółki leśnej) już można?
Edit:
Wczytywałam się w temat dogodzenia bukom i znalazłam ciekawą informację:
"Buk jest gatunkiem stosunkowo wolno rosnącym. W wieku 5 lat osiąga wysokość 40 cm, a po 11 latach życia dorasta do 185 cm."
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Sebek 11:34, 06 wrz 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Buki od słońca zielenieją - chyba u wszystkich to widać

Odległość zależy od wielkości sadzonek - i czy chcesz, żeby się stykały czy nie.

Do sadzenia z gołym korzeniem można się powoli przymierzać, bo robi się coraz zimniej - u mnie dziś jesiennie ... Sadzonki w doniczkach można jak najbardziej.

O sile wzrostu to jest możliwe....U mnie dużo nie urosły....
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pszczelarnia 10:54, 24 wrz 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, jak jest z pielęgnacją żywopłotu bukowego? Chodzi mi o cięcie - ogrodnik mi mówił, że to bardzo trudna sprawa: przy starszych egzemplarzach trzeba pracować piłą spalinową, nożyce nie są w stanie dociąć tak silnych (twardych) gałązek. Zwłaszcza na zgrubieniach.
Nie wiem co robić, sadzić czy nie sadzić?

Drugie pytanie: może ktoś ma zdjęcia z żywopłotów w koegzystencji z drzewami prawie na jednej linii?
Problem w tym, że u mnie przy ogrodzeniu rosną już duże drzewa i nie wiem jak powinnam dosadzić żywopłot (funkcja zasłonięcia rogu ogrodu od ruchu "miejskiego")?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 14:29, 24 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak się tnie od młodości sadzonki to nie pozwala to na wykształcenie grubego pnia, z grabami powinno być lepiej.

Pewnie pod drzewem nie da się wykopać dołka, najpierw to trzeba sprawdzić. Egzystencja jest ok jeśli zostały wsadzone mniej więcej w jednym czasie.

Mam takie zdjęcie naszej realizacji z ogrodu w stylu angielskim, tam między dużymi drzewami jest żywopłot grabowy.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 15:19, 24 wrz 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wykopać się da - sprawdzaliśmy. Buki potrzebują więcej wilgoci niż graby? Może pociągnę graby dalej, żeby nie wprowadzać kolejnej formy roślinnej na żywopłot. Graby będą lepsze, choć buki zdecydowanie dłużej trzymają liście (mam zaobserwowane).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 20:38, 05 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź graby W tym ogrodzie też mamy graby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mirela 10:16, 09 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
20 października bierzemy się za sadzenie żywopłotu bukowego (300 sadzonek). Moja ziemia pierwotnie była gliniasta, nawieźliśmy kompostu popieczarkowego (wiem, ze ma wyższe ph, był jakiś czas kompostowany, nie śmierdział, miał konsystencję raczej torfu). Wszystko to wymieszaliśmy. Zastanawiam się, czy teraz podczas sadzenia buków konieczny jest jakiś nawóz ? Jako że mieszkam na wsi więc mam dostęp do końskiego. Ale czytałam, że nie może być swieży. Dawać coś ?
____________________
Walczę z ogrodem...
Gardenarium 20:39, 09 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie dawać, jeśli ziemia jest użyźniona. Teraz zima idzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mirela 08:32, 10 paź 2012


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Dziękuję (przynajmniej mniej roboty mam) .
____________________
Walczę z ogrodem...
nl_kinia 12:32, 08 lis 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
Właśnie sadzimy żywopłot z grabów - sadzonki to świeżo wykopywane "dziki" z parku, więc mają różną wysokość (tak ok. 0,5m - 1m wysokości) - trzeba je teraz jeszcze przyciąć, czy wstrzymać się do wczesnej wiosny, żeby nie wymarzły?
____________________
Kingi ogrodowe początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies