Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pod dębem - róże, liliowce, hosty, żurawki i reszta

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod dębem - róże, liliowce, hosty, żurawki i reszta

Bogdzia 09:24, 26 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Czy ja dobrze widzę wsród tych kwiatów poidełko dla ptaków i to jakieś bardzo ładne, nawet z ptaszkiem.Super.Czy ono jest metalowe? I gdzie kupiłaś?
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
wanda7 09:59, 26 sty 2012


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 787
Niage napisał(a)
Witam, przebiegłam Twój ogródek, ślicznie Uwagę zwróciłam na ścieżkę biegnącą do Twojej "świątyni dumania", bardzo ciekawie zrobiona Jeden dąb też u mnie rośnie, ale jeszcze dość mały. Ciągle się waham, czy go usunąć, właśnie z uwagi na obfitość liści.


Geniu, nie wiem, jakie pokolenie reprezentujesz, ale nawet jeśli masz koło trzydziestki, to porządnego dębu doczekasz się za 50 lat, a więc tony liści będziesz mieć dopiero na starość Ja bym nie usuwała takiego fajnego drzewka, bo jednak drzewa dodają ogrodowi takiej atmosfery jak żadne ine, nawet najpiękniejsze rośliny.

____________________
Pod dębem - róże, liliowce, hosty, żurawki i reszta
wanda7 10:02, 26 sty 2012


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 787
EPODLAS napisał(a)
Witaj Wando, masz na prawdę imponującą kolekcję liliowców. To naprawdę bezproblemowe byliny. Dla mnie one mają tylko jedną malutką wadę. Dobrze by było codziennie obrywać im przekwitnięte kwiaty. Jak dajesz sobie radę z taką ilością liliowców.


Bożenko, masz rację, żeby liliowce pozostawały estetyczne i mogły się zawiazywać kolejne pąki, trzeba usuwać przekwitnięte kwiaty, ale dla mnie to sama przyjemność iść tak sobie wzdłuż alejki z kubkiem kawy, obrywając to i owo, a przy okazji oglądając nowe wyłaniające się z pąków cudowności
____________________
Pod dębem - róże, liliowce, hosty, żurawki i reszta
wanda7 10:06, 26 sty 2012


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 787
Bogdzia napisał(a)
Czy ja dobrze widzę wsród tych kwiatów poidełko dla ptaków i to jakieś bardzo ładne, nawet z ptaszkiem.Super.Czy ono jest metalowe? I gdzie kupiłaś?

Bogdziu, dobrze widzisz, bystre masz oczko. To poidełko jest metalowe, kupiłam na allegro i stoi sobie przy tarasie, służąc raczej do ozdoby, bo ptaszka z krwi i kości jeszcze na nim nie widziałam



Dzisiaj sesja mojej złocistej PĘCHERZNICY "LUTEUS". Kupiłam ją jako małą sadzonkę w doniczce i posadziłam przy rogu domu obok krzewuszki, też małej. W pierwszych latach, oprócz tego, że miała jesienią piekne złociście wybarwione listeczki, nie budziła mojego zachwytu. I tak sobie rosła, aż sięgnęła w końcu narożnego okna. Ale dwa lata temu, gdy po raz pierwszy na dobre zakwitła, byłam nią oczarowana. Kwitła bardzo długo, najpierw białymi kwiatkami, a potem przebarwionymi na różowo. Stałą się ogromnym krzewem, zagłuszając rosnące obok krzewuszki. Musiałam ją w tym roku po kwitnieniu sporo przyciąć w kształt kuli. I będę od tej pory pilnować tego kształtu, bo nawet to ładnie wygląda i nie zagraża wzrostowi innych roślin.

Pęcherznica kalinolistna "Luteus" przed kwitnieniem

W trakcie kwitnienia na biało

Pojedyncze kwiatostany

Kwitnie dalej

A potem przekwita na różowo i też jest nie mniej ładna, prawda?
I w końcu jesienią przebarwiona na złoto
____________________
Pod dębem - róże, liliowce, hosty, żurawki i reszta
laurowisnia 10:12, 26 sty 2012


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Zgadzam się z powyższym, też mam dąbka, ale na razie w doniczce, w ogrodzie już nie ma niestety miejsca. Zobaczę jeszcze.
Bardzo ładne masz liliowce Wando pięknie wybarwione, może to zasługa cienia w Twoim ogrodzie. Też je zaczęłam zbierać, ale jak dwa lata temu nornice zjadły mi prawie połowę to przystopowałam. Nie miałaś takiego problemu?
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
moni 10:14, 26 sty 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Witamy cię Wando bardzo pięknie w naszej dużej ogrodowej rodzinie. a tak pozatym masz cudny ogród a te lilie zapierają dech w piersiach cudowne.
____________________
Mona
Milka 11:58, 26 sty 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Wandziu, ślicznie tam u ciebie a liliowce - marzenie.U mnie po raz pierwszy posadziłam je w 2011. Mam nadzieję oglądać ich kwiaty w tym roku. Patrząc na twoje, nie mogę się doczekać!
Ja mam też ogromny problem z liśćmi. Wkoło mojej posesji rosną 100 i 200- letnie wiązy szypułkowe. Są piękne, ale jest dużo pracy. Niemniej podziwiam je, bo przecież ktoś tam, kiedyś dawno temu je posadził.
Dąb cudny!! Uwielbiam takie duże drzewa. Na mojej ziemi znalazłam 1 - żołądź, zakorzenił się i też mam 10cm dęba
pozdrawiam Irena

ten najwyższy okaz, to jeden z wiązów - ciągle rośnie



a tu kolejny



____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Niage 13:50, 26 sty 2012


Dołączył: 05 sty 2011
Posty: 1601
wanda7 napisał(a)

Witam, przebiegłam Twój ogródek, ślicznie Uwagę zwróciłam na ścieżkę biegnącą do Twojej "świątyni dumania", bardzo ciekawie zrobiona Jeden dąb też u mnie rośnie, ale jeszcze dość mały. Ciągle się waham, czy go usunąć, właśnie z uwagi na obfitość liści.


Geniu, nie wiem, jakie pokolenie reprezentujesz, ale nawet jeśli masz koło trzydziestki, to porządnego dębu doczekasz się za 50 lat, a więc tony liści będziesz mieć dopiero na starość Ja bym nie usuwała takiego fajnego drzewka, bo jednak drzewa dodają ogrodowi takiej atmosfery jak żadne ine, nawet najpiękniejsze rośliny.



... koło 30 ... hehehe. Chciałabym Powiedzmy, że wiek bardzo dojrzały, więc pewnie go zostawię, niech następne pokolenia zgrabiają i wspominają babcię
____________________
Pozdrawiam Genia - W ogródku Niage
ele2001 14:01, 26 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Popieram, takie wiekowe drzewa skarb ,ja te dębowe liście wykorzystałbym jako kompost-tak tak mozna pod warunkiem że kompostujemy tylko liście dębu lub dodajemy takie o podobnej długości rozkładu np buk, olcha,
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
wanda7 15:11, 26 sty 2012


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 787
Agatko, no więc ja na szczęście nigdy w życiu nie miałam problemu z nornicami, nawet nie wiem jak toto wygląda. A słyszę od wielu osób, że to ogromny problem w ogordzie, gorsze są niż kret, bo niweczą całą naszą pracę. Szczególnie cebulowe są narażone na ich ataki. Liliowce w przeciwieństwie do lilii raczej im nie zmakują. Ludzie zaczynają więc sadzić cebulki w donicach na tarasie, bo donczkę plastikową zakopaną w ziemi też podobno potrafią przegryźć. No mnie to na razie, Bogu dzięki nie dotyczy, a tobie szczerze współczuję.
moni milo, że do mnie zajrzałaś. Co prawda pokazywałam liliowce, a nie lilie, ale wiadomo, nazwa podobna, a więc czasem się nam mylą
Irenko wiązy rewelacyjne, na pewno w upały dają wam dobroczynny cień
Przemku, jeśli chodzi o liście dębu, to mam pewne wątpliwości. Bo nie chodzi tylko o to, że rozkładają się strasznie długo. W ostateczności można by poczekać. Ale mają w sobie, podobnie jak orzech, garbniki, które spowalniają rozwój roślin i to jest powod, że ich się nie kompostuje. Sprawdzałam to w wielu źródłach i niestety...
____________________
Pod dębem - róże, liliowce, hosty, żurawki i reszta
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies