Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rośliny na podmokłą rabatę

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny na podmokłą rabatę

Gardenarium 20:18, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kosaćce (Iris).

Trzeba patrzeć na etykietce, czy dany gatunek może rosnąć w wodzie, czy na terenie okresowo zalewanym



Primula, różne gat. : P.bulleyana - pierwiosnek wianuszkowaty, P. aurantiaca, P. burmanica, P. pulverulenta






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:23, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pióropusznik strusi - Matteuccia struthiopteris



Pióropusznik i bodziszek



Na tę rabatę dałabym ze 3 gatunki tylko, ewentualnie plus jakiś większy "obiekt".

Rodgersja, hosta, liliowiec, trawy. Poszukam jeszcze wersji zdjęciowych z rodgersją.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:51, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U góry pierwiosnki, niżej kosaciec żółty, z lewej hosty, lewy dolny róg - tawułki (Astilbe), na prawo bergenia



a poniżej dalszy ciąg tej rabaty: żółte pierwiosnki i liliowce po prawej



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:55, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Iris laevigata "Alboviolacea"



Ligularia "Britt Marie Crawford" (Języczka pomarańczowa) o bardzo ciemnych liściach, znakomita do kompozycji



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysia 21:31, 27 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
Rety, Danusia! Zasypałaś nas zdjęciami! Fajnie!

Ale po kolei:

1. Zaskoczyła mnie ta hosta na przedostatnim zdjęciu: jest w pełnym słońcu i daje radę! Czy jest jakaś o żółtawych albo takich jaskrawozielonych liściach, która wytrzyma mocne i długie nasłonecznienie? Marzy mi się taka na obwódkę....
2. Piękna jest ta języczka pomarańczowa! Ma kolor nieco podobny do pęcherznicy Diabolo.
3. Zaproponowany przez Danusię zestaw roślin bardzo mi odpowiada: są liliowce i hosty, które bardzo lubię. Są trawy, z którymi chcę się zapoznać, bo mi się podobają. Jest też coś zupełnie nowego: rodgersja!

Przypomina mi się artykuł z jakiegoś czasopisma na temat roślin o dużych liściach. Wśród nich wymieniono właśnie rodgersję kasztanowcolistną? Nie sądziłam, że zagości w moim ogrodzie... Czy to ta sama czy są jakieś inne odmiany? Jeśli tak, to którą wybrać?

M.
Mysia 21:32, 27 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
O, przepraszam. Pomyliłam się w rachubie Hosta nie była na przedostatnim zdjęciu, tylko na wcześniejszym... Przepraszam....
M.
Mysia 21:38, 27 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
Poszukałam i już znalazłam, że jest Rodgersja nie tylko kasztanowcolistna, ale też stopowcolistna, Henriego, tarczolistna, pierzasta!!!
Matko! Kolorowy zawrót głowy! I co mam wybrać?!!!

M.
Gardenarium 21:55, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hosty i odpowiednią odmianę możesz wybrać przy pomocy tej stronki

Pomocna może być też ta stronka

A zawrotu głowy można dostać też tutaj i tu chyba najlepiej zdjęciowo jest przedstawione. Można spisać najciekawsze odmiany dla siebie i potem rozejrzeć się, czy można je u nas kupić.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysia 22:02, 27 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36


Są piękne, ale czy nie zdominują tej rabaty? Czy rodgersja jest ekspansywna?



M.
Gardenarium 22:08, 27 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rodgersja jest duża, wystarczy jeden egzemplarz, a obok języczki (ciemne liście) i hosty o kontrastowym kolorze.

Hosty mogą rosnąć na słońcu, muszą mieć wystarczający zapas wilgoci w podłożu, a u Ciebie z tym nie ma problemu przecież.
Czyli hostu już masz na liście, ja też jak n jabardziej doradzam i popatrz jeszcze na tych stronkach, jakie są piękne odmiany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies