Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rośliny na podmokłą rabatę

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny na podmokłą rabatę

Mysia 11:17, 28 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
gardenarium napisał(a)
Żwirek w tym przypadku nie pasuje moim zdaniem, najlepiej grubo kompost, albo korę.

Czyli tak jak myślałam. Sądzę, że zostanę przy kompoście, bo tego jest u mnie pod dostatkiem, a rośliny to lubią ))

M.
Mysia 13:06, 28 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
Jeśli chodzi o hosty to są moje faworytki. Nie wiem jeszcze czy lepiej będą wyglądały liście żółtawo-zielone, jaskrawe, jak pisałam wcześniej. Czy też ukierunkować się na biało-zielone. Próbuję sobie wyobrazić co będzie lepiej wyglądało przy tym zestawie roślin, które już ustaliłyśmy (rodgersja, języczka i liliowce, trawy pod znakiem zapytania). Jednak nie umiem zdecydować. Same zerknijcie:

Hosta Fire and Ice:


Hosta Golden Tiara:


Hosta Orange Marmalade:


Znalazłam jeszcze na innej polskiej stronie odmianę Katherine Lewis:

Gardenarium 14:03, 28 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystkie są prześliczne, ja uwielbiam stosować "Fire & Ice", ale "Golden Tiara" jeśli chodzi o żółte - cudowna jest.
Z dużych na słońce dobra będzie Sum and Substance, to ta w lewym rogu u góry. Wyobraź ją sobie z ciemnolistną języczką.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysia 14:17, 28 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
O, Danusiu zaskoczyłaś mnie!

Starałam się nie wybierać wysokich, żeby były taką niską obwódką wokół rabaty. Ale Ty wspominasz o sąsiedztwie z języczką. Czy to oznacza, że sugerujesz, aby nie robić jedynie obwódki z funkii, lecz użyć różnych gatunków host jako części kompozycji. Czy tak? Jak Ty to widzisz?

M.
Gardenarium 14:38, 28 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak pomyślałam, obwódka z niskich, ale z tyłu po lewej żółta hosta?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysia 14:45, 28 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
gardenarium napisał(a)
Tak pomyślałam, obwódka z niskich, ale z tyłu po lewej żółta hosta?

Ale może wtedy lepiej obwódkę z tej Fire and Ice. Widziałaś ją pewnie nie raz "na żywo". Nadaje się na obwódkę? Jest taka zwarta czy raczej pokładająca się? Wystarczy jeden rządek na obwódkę? Czy jedna sadzonka do 30 cm wystarczy?

M.
Gardenarium 14:50, 28 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, Fire są niskie, sadze je non stop, bo mają dużo białego, jest zwarta, raczej dwa rządki rozstaw co 30 cm ok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mysia 15:04, 28 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
Dzięki.
No to wyglądałoby to tak:
No, pomału nabiera to coraz konkretniejszych kształtów. Kroczek po kroczku rodzi się moja rabatka! )) Ale fajnie! Pewnie, że szybciej byłoby zlecić ją komuś i gotowe, ale jaka to satysfakcja, jak się w tym uczestniczy!!!

Danusiu, myślę że jedna sztuka tej Sum and Substance wystarczy? Gdzieś wyczytałam, że jej średnica może dochodzić do 150 cm, a wysokość do 80. Rzeczywiście jest imponująca! Dwie sztuki to jednak za dużo.

Teraz jeszcze miejsce dla liliowców. Może zgrupować je na tym miejscu, które pozostało, a sam czubek trójkąta ozdobić jeszcze jakąś małą żółtą funkią (może ta Golden Tiara? na zdjęciach kolor wygląda podobnie do tej Sum & Substance). Tak ze 3 szt?

M.
goniak 15:06, 28 gru 2010


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Nie sądzicie, że takie małe hosty zostaną z czasem zagłuszone przez rozrastające się kępy liliowców ?
Ja bym obstawiała większe hosty o wyrazistej barwie
____________________
Małgosia mój zielony świat
Mysia 16:35, 28 gru 2010

Dołączył: 26 gru 2010
Posty: 36
Goniu, sądzisz, że ta fire and ice jest za mała? W opisie podane są wymiary 25 cm wysokości i do 40 cm szerokości. Chyba jak na obwódkę to pasuje?

Kępy liliowców rozrastają się, ale chyba nie przekraczają 40-50 cm wysokości. Jak będą za duże to i tak będę musiała je dzielić.

Ale jeśli masz inną wizję, to podziel się nią proszę. Jestem otwarta na pomysły. Na początku napisałam jedynie, że na tej rabacie mają się znaleźć liliowce, chętnie trawy. Wypracowałyśmy taki projekt jak powyżej na moim nieudolnym rysunku, ale wszelkie nowe sugestie są mile widziane ))

M.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies