Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Słoneczna rabatka

Pokaż wątki Pokaż posty

Słoneczna rabatka

gemac 10:11, 13 sie 2010

Dołączył: 13 sie 2010
Posty: 35
Witam,
Urządzam swój pierwszy ogród i już widzę,że popełniłam kilka błędów.
Mam południowy taras,a za nim trawnik i koniecznie muszę to zmienić.
Bardzo serdecznie proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabatki z drzew i krzewów, która
w przyszłości da trochę cienia.Gleba w ogrodzie jest piaszczysta, ale pokryta i wymieszana z ok.30 cm warstwą
urodzajnej.
Pozdrawiam,
Gardenarium 22:13, 13 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Projektując nasadzenia zawsze staram się ograniczać ilość gatunków roślin, gdyż uważam, że dobrze zaprojektowany ogród nie powinien być kolekcją roślin przypadkowo posadzonych, gdzie akurat jest miejsce lecz dokładnie przemyślaną kompozycją, zróznicowaną kolorystycznie.
Myślę, że w przypadku Twojego tarasu należałoby wyciąć w trawniku wyspę, która częściowo zasłoni taras. Kształt wyspy zależy od stylu pozostałych nasadzeń, czy linia faluje, czy też jest prosta. Część tarasu nieco zostanie "wchłonięta".
Ja bym posadziła pewnie jakieś piękne drzewo kwitnące np. Prunus cerasifera "Nigra" nieco niesymetrycznie, pod nim w grupie kilka hortensji bukietowych (H. paniculata "Limelight") lub H. arborescens"Anabelle", miskanty chińskie "Gracillimus"(3 szt), jeżówki (Echinacea purpurea) różowe- kilkanaście sztuk, obwódkę z lawendy "Hidcote", purpurowe żurawki np. "Can Can", albo "Sugar Plum".
Inna wersja, bardziej zimozielona: Picea omorika, Pinus mugo 'Pumilio" kilka szt. miskanty lub rozplenice japońskie i wrzosowisko z przewagą wrzośców (lepiej rosną i tak nie chorują i nie trzeba ciąć). Roślin wrzosowatych powinno być po około 20 szt jednej odmiany, aby stworzyć coś na kształt wrzosowej palety. Tylko w większych ilościach zapewnią dostateczny efekt. Poniższe zdjęcie może Ci wyjaśni o co mi chodzi.
Czasem lepiej posadzić na środku jedną roślinę, ale podsadzić ją łanem jednego gatunku np. zimozieloną trzemieliną ale w ilości np. 50-100 szt i wtedy będzie efekt. Napisz, jakie widzisz błędy w realizacji swojego ogrodu, może będę potrafiła zaradzić.
Poniżej zdjęcie wrzosowej palety na wystawie



i w ogrodzie







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemac 12:53, 15 sie 2010

Dołączył: 13 sie 2010
Posty: 35
Witam,
Dziękuję bardzo za odpowiedź,chyba zdecyduję się na wersję pierwszą.Co Pani myśli o klonie jesionolistnym "Variegatum" zamiast śliwy?Podoba mi się jego ulistnienie i ma odpowiednie wymagania co do gleby.
Z błędów, które popełniłam w swoim ogrodzie największym jest moim zdaniem zagospodarowanie "jajowatej" (3,80 mx16 m), rabatki z fontanną w kształcie wazy"Ujazdowska".Rabata jest również nasłoneczniona.Zasadziłam na niej:cyprysika nutkajskiego,hortensje,mahonie,różaneczniki, bez i laurowiśnie oraz róże.Teraz widzę, że wybrałam( ufając podpowiedziom "osoby doświadczonej") niezbyt fortunnie i muszę to zmienić.Nie wszystkie rośliny tolerują palące słońce i nie wszystkie pasują do fontanny.
Będę wdzięczna za wskazówki, jeśli potrzeba mogę przesłać zdjęcie.
Pozdrawiam,
Gardenarium 13:38, 15 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kiedyś, jeszcze w poprzednim ogrodzie też byłam zachwycona klonem lecz odm."Flamingo" o różowych listkach, wyrósł dużo wyższy niż powinien, jednak miał wadę, sporo śmiecił na rabacie i nieporządnie wyglądał. Zaproponowałam śliwę wiśniową, gdyż jest ona wg mnie idealnym drzewem jako kontrast (kolor liści), ale też ze względu na nienaganny wygląd do bardzo późnych miesięcy. Przy słabej glebie, po wykopaniu dołka dwa razy szerszego niż bryła drzewa, należy podsypać żyznej ziemi, kompostu lub z worka, aby roślina na starcie miała dobre warunki. Potem oczywiście podlać. Wtedy słaba gleba w ogrodzie w jakiś sposób zostanie użyźniona, przynajmniej koło rośliny.
Prześlij, proszę zdjęcia ogrodu lub rabaty z fontanną, będę miała łatwiej wyobrazić sobie Twój problem.



W moim ogrodzie jest kilka punktów purpurowych, tutaj od lewej Prunus "Royal Burgundy", potem Prunus cerasifera "Nigra", białe drzewo z tyłu to Ulmus minor "Variegata" i przed nim znowu Prunus "Nigra"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:41, 15 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Drzewo pierwszego planu z prawej to buk "Rohanii" o kolumnowym pokroju, jest jednak dość wymagającym drzewem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemac 21:39, 17 sie 2010

Dołączył: 13 sie 2010
Posty: 35
Witam,
Serdecznie dziękuję za cenne rady. Pani ogród wygląda jak marzenie, mój zaczyna dopiero powstawać. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ładny. Prześlę kilka zdjęć.
Pozdrawiam serdecznie,
Gosia
gemac 22:22, 17 sie 2010

Dołączył: 13 sie 2010
Posty: 35
Witam,
Moje zdjęcia


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Gardenarium 21:54, 18 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gosiu, Twój ogród zapowiada się interesująco. Widać dbałość o detale, rabaty otoczone kosteczką. Trawka zadbana, może troszkę potrzebuje nawozu, bo chyba była siana, a ta zawsze jest bardziej wygłodzona, niż z rolki. Najlepiej kupić Hydrocomplex firmy YaraMila (jest u Melona, albo w Ożarowie). Posiać go równomiernie i rozpuścić/obficie podlać.
Rabata frontowa ma ciekawy kształt, trudno nieco usytuować fontannę- wazę, ale wersja asymetryczna tak jak stoi jest dobra.
Jeszcze przychodzi mi na myśl jedna wersja, otoczenie jej bukszpanem wokół. Kratka jest na jakąś różę?
Styl rabat trochę angielski. Ogród jest spory, więc będzie potrzeba dużo roślin do jego obsadzenia, ale wszystko da się zrobić.
Polecam wzorowanie się na tych ogrodach Kuropatwy, Zalesinek, Konstancji. W tym ostatnim na froncie są rabaty otoczone bukszpanem, w środku miłorząb "Mariken", pachysandra, Ilex crenata "Golden Gem". Styl Twojego ogrodu bliski też jest ogrodowi Grodzisk.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemac 19:10, 19 sie 2010

Dołączył: 13 sie 2010
Posty: 35

Dziękuję za ciepłe słowa i cenne wskazówki.
Trawa była zasiana późną wiosną i podczas ulewy trochę"popłynęła". Ratowałam jak mogłam, a teraz skorzystam z Twoich rad.
Kratka jest rzeczywiście przeznaczona na róże, już teraz całkiem dobrze wspina się po niej "białe cudo".
Słoneczną rabatkę muszę umieścić obok tarasu i rabaty z fontanną(zdjęcie 2). Czy kształt owalny będzie dobry?
Uwielbiam wiosenne kwiaty:tulipany, krokusy,hiacynty itp.Czy masz może pomysł na ciekawą kompozycję, myślę zarówno o
kompozycji nasadzeń jak również kolorystycznej.
Pozdrawiam serdecznie,
Gosia
Gardenarium 21:04, 19 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rośliny cebulowe i kolor ich kwiatów trzeba dopasować do roślin, obok których rosną. Dobrze jest w ogóle sadzić cebulowe w innych np. zimozielonych (pachysandra, trzmielina, żurawki), krokusy we wrzoścach albo wrzosach.
Jeśli byliny są bordowe, tulipany powinny być np. bladoróżowe. Jeśli są żółte, cebulowe dobieramy kontrastowe np. fioletowe. Cebulowe sadzimy grupami po kilkanaście szt przynajmniej (tulipany), krokusy nawet więcej. Można mieszankę różnych kolorów, albo grupami jeden kolor.
Mam sporo zdjęć zestawień cebulowych. Część pochodzi z wystawy w Holandii, tam rosną ich miliony i robią spektakl tylko przez miesiąc. W ogrodzie nie warto, bo krótko będzie ładnie, a potem pusto. Ale zestawienia piękne.
Oto przykłady:


Żółte omiegi kaukaskie, pomarańczowe laki pachnące, granatowe hiacynty, żólte cesarskie korony, pełne i białe tulipany



Epimedium i białe, zwykłe narcyzy wyglądają oszałamiająco


Czarna i biała szachownica kostkowana


To zestawienie wygrywa zdecydowanie: granatowe bratki, pomarańczowe tulipany i chyba jakieś pełne fioletowe ciemne?




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies