Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

natka098 21:54, 15 cze 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
na tym, ostatnim zdjęciu była to UNIVERSAL + INTELIGENT z GLOBAL GRASS, taką mi polecili w ogrodniczym i siałam pod koniec maja. Natomiast pozostałe zdjęcia to mieszanka sportowa, nie pamiętam nazwy niestety, a siana była koniec kwietnia.
____________________
Natalia - Mój zakątek
tuchan 23:36, 15 cze 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Koniec maja i czerwiec, a tym bardziej lipiec to nie są dobre terminy do zakładania trawnika. Wczesna wiosna, jak będą temperatury nocne na plusie ok.10 stopni, albo wczesna jesień to jest dobry czas. Wtedy nie trzeba tak często zraszać, woda wolniej paruje z gleby, codziennie jest rosa itd. Koniecznie powinnaś przysypać te nasiona na ostatni zdjęciu i powinnaś zrobić to od razu po wysiewie, bo jak wykiełkowały i przyschły to LIPA. Obawiam się, że ten trawnik z pierwszych zdjęć tak właśnie załatwiłaś. Najważniejsze dla nowo zakładanego trawnika jest niedopuszczenie by kiełkujące nasiona przeschły. A to najłatwiej osiągnąć zakładając trawnik w dobrym terminie. Moja opinia - rób jak robisz do tej pory czyli podlewaj i tnij, byle nie za nisko. Wilgoć jest potrzebna nasionom (a przez 2 tygodnie na 100% nie wszystkie jeszcze wykiełkowały), ale też i samej glinie, bo powoduje że staje się ona plastyczna, nie jest skałą i trawa się ukorzeni. Jeśli nie pomoże to jesienią zrób tak jak mówi Ci Danusia w "opcji nr I".
____________________
natka098 16:03, 16 cze 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Dzięki, może być i tak jak to napisałeś, podlewam codziennie 2 razy. U mnie nie padało od 3 miesięcy gdzieś, więc i susza mogła nieźle nabroić, zagrabywałam trochę ziemią, tylko ta ziemia co nawieziona to też słaba, strasznie sypka, a jak sucha to popielica.

Teraz zrobiłam tak, tam gdzie jest jako taka trawa zrobiłam dosiewki w gołych placach wcześniej je spulchniając i posypałam ziemią taką do trawników, co dłużej trzyma wilgoć, staram się żeby zbyt ta ziemia nie wysychała i czekam na cud. Jak do jesieni nie osiągnę trawnika choć trochę go przypominającego to będę walczyć dalej.
____________________
Natalia - Mój zakątek
piotr8505 00:05, 10 lip 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
Witam.

Mam wielki problem z moim ogrodem.

Podłoże gliniaste + piasek. glina 40% piasek 10% reszta ziemia byle jaka. Na początek opiszę co rośnie to może pomożecie co dalej działać.
gród był cały przekopany z 2 razy na całą głębokość szpadla ale i tak jest twardo że ledwo miejscami go wbić, a gdzieniegdzie nie ma z tym problemu. W ogrodzie głównie rozsiał się perz w 20% reszta to rumianek. I jest taki zestaw koszony co 1 - 1,5 tygodnia. Mam kawałek ogródka zrobiony w miarę ale 50m kw jest straszna lipa jak wyżej. Rośnie właśnie mak, perz no i ten rumianek !!. Siałem rok temu gorczycę z 20 kg wyrosło może z 2-3 kg nasion. Dziś widziałem że znowu rośnie łubin. I teraz posiadam szpadel, grabie, glebogryzarke, i sporo siły i determinacji z $ trochę gorzej.
Co poradzicie wiadomo teraz upały przeplatane deszczem.
Przekopać znowu cały ogród poczekac i posiać trawę mam sporo siły i zapału, co robić Helpppp .... Proszę o opisanie krok po kroku co zrobić aby trawa rosła a nie krzewy i ten rumianek.....
Gardenarium 07:48, 10 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kupić herbicyd Tajfun. Orkan i opryskać. Nastepnie odczekać ile napisano na ulotce i ropocząć proces uzdatniania gliny. Wprowadzić kompost, przekopać, przemieszać i siać mieszankę trawnikową. Sam trawnik nie urośnie z niczego, jeśli go nie posiejesz. Jednak glina to trudny temat, na glinie trawnik nie chce rosnąć, więc musisz tę glinę rozluźnić materią organiczną i piaskiem. Nie samym piaskiem.

Najlepiej pokaż zdjęcie jak to wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piotr8505 10:18, 10 lip 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
No to nawet dziś mogę podjechać po Orcane i psikam. A poniżej jak ogród wygląda.




insomnia 12:26, 23 lip 2016


Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 3
Witam

Mam problem z nowo założonym trawnikiem posianym na początku czerwca.Przed założeniem ziemia została przeorana i podsypana saletrzakiem. Trawa rośnie, tak jak widać na zdjęciach. Trawnik podlewany jest regularnie. Po koszeniu robi się coraz więcej odbarwionej trawy. Podłoże miejscami jest gliniasta. Co można zrobić by trawa się nie odbarwiała dalej?

Gardenarium 13:15, 23 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie "aby trawa nie odbarwiała się dalej", ale : "aby zabarwiła się na ciemnozielono po całości"

Podsypać nawozem wieloskładnikowym do trawników i nie kosić tak nisko. Nawóz musi zostać rozsypany równomiernie i podlany dobrze. po skoszeniu trawnika. Lanie nawet trzy dni z rzędu.

Na glinie trawnik słabo rośnie, bo to zbita skała jest.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
insomnia 14:21, 23 lip 2016


Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedż jestem całkiem "świeży" w temacie trawy

Jaki nawóz Pani by poleciła i czy lepiej zainwestować w siewnik czy nawozić z ręki
i mam jeszcze jedno pytanko co zrobić z miejscmi gdzie trawa wygląda tak jak na zdjęcich
Gardenarium 15:28, 23 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zalecam zrobić tak: regeneracja trawnika czyli:

- kupić w centrum ogr. worki z ziemią
- posypać cały trawnik
- przegrabić wachlarzem plastikowym wciskając ziemię pomiędzy źdźbła
- Łyse placki dosypać nasion
- posypać nawozem równo, nieważne czym, czy z ręki czy siewnikiem ważne żeby było równomiernie!
- lać wodę.

Nawóz wieloskładnikowy interwencyjny do trawnika, jakikolwiek, aby nie 100 dniowy. Normalny. Ja już żadnego nawozu nie polecam, bo nie będę nabijać kasy producentowi konkretnemu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies