Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rośliny do cienia, cieniste rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny do cienia, cieniste rabaty

Monika1202 11:43, 15 mar 2014


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Witam ,
Mam takie miejsce :

Na jesieni daglezje miały obciętę od dołu gałęzie chciała bym pod nimi stworzyć miejsce wypełnione roślinami na kształt mniej więcej taki :

Jest to miejsce bardzo cieniste i gleba typowo leśna dużo igieł , trochę mchu dość suchy obszar.
W tej chwili rośnie tam tylko rododendron i bukszpan .
Nie chciała bym tego miejsca zapełniać kolejnymi iglakami myślę raczej o roslinach liściastych.
Proszę o radę .
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Monika1202 14:18, 16 mar 2014


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Siedze i myślę co by tu stowrzyć i wymyśliłam coś takiego ...

Hortensje Annabelle (kolor biały)
Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Hosty
Paprocie (te białe koła)
I dalej nie wiem ... między hostami może jeszcze Tawuła Goldmound ... dla rozjaśnienia ...a może konwalie...
Podpowiecie coś ... ?
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
paulina_wero... 17:03, 18 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
Ja ci dożo nie podpowiem zawsze możesz wsadzić jakieś wiosenne nieduże kwiatki by od wiosny było już coś widać bo tak to będzie pusto pozdrawiam
____________________
Nieuporządkowana działeczka
Anita1978 17:27, 18 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Monika1202 napisał(a)
Siedze i myślę co by tu stowrzyć i wymyśliłam coś takiego ...

Hortensje Annabelle (kolor biały)
Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Hosty
Paprocie (te białe koła)
I dalej nie wiem ... między hostami może jeszcze Tawuła Goldmound ... dla rozjaśnienia ...a może konwalie...
Podpowiecie coś ... ?

Ja bym dała na tył- najwyższe piętro- rząd hortensji, może być Anabell, albo limelight. Tylko musisz sądząc podsypać im do dołków kwaśnej ziemi. Trawy później ok, ale nie wiem czy red baron- do cienia? Może jakieś z piórami, rozplenice niskie, hosty ok,,ale też możesz wsadzić różne- od takich z wielkimi liściami, do tych mniejszych. Ja jeszcze dałabym akcent kwiatowy - może powojniki? Są takie do cienia, półcienia, fioletowe, granatowe, różowe. Może jeszcze brunery!
Ja tez będę w tym roku robić cienistą rabatę, dodaje jeszcze różę - Reine des Violettes, znosi dobrze cień i złe gleby. Jest pachnąca, purpurowofioletowa, 1,50cm h.
____________________
ogródek Anity
Monika1202 18:17, 18 mar 2014


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Dziękuję za rady tak drogocenne Anito . Hortensje mają być na samym tyle . Co do red Baron to się zastanowie może faktycznie zbyt cieniste miejsce . Z czasem napewno bede uzupełniac tą rabatę o inne gatunki.
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Tess 22:25, 18 mar 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
U mnie pod daglezją rosły - świetnie - hortensje ogrodowe.

Red barona zostaw na inne ciekawe miejsce.

Pomiędzy Anabelki możesz wsadzić irysy syberyjskie (są niebieskie i białe).
Anabelki późno startują, a kwitną dopiero w lipcu(?), potrzebne jest coś, co będzie wiosną kwitło. Irysy wcześnie dadzą akcent kolorystyczny, a potem będą udawać trawy, tworząc fajne pióropusze.

Pomiędzy hostami tawuła nie jest potrzebna.
Jakie masz hosty? Potrzebne są urozmaicone, zarówno kolorystycznie jak i gabarytowo.

Pamiętaj, że hosty także z opóźnieniem startują.
Więc albo pomyśl o czymś zimozielonym na tę rabatkę, albo o cebulowych wcześnie kwitnących.


Albo o jednym i o drugim
Edytuję, bo tym zimozielonym mogłaby być bergenia. Daje radę na każdym stanowisku.

Edytuję powtórnie, by pokazać Ci horti bukietowe z trawami i irysami syberyjskimi.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1049-bockowe-perypetie-ogrodkowe?page=175
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Monika1202 23:36, 18 mar 2014


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Tess dziękuję za dobrą radę bardzo podoba mi się rabatka z linku chciała bym aby właśnie stworzyć tył a potem muc iść z czasem z nasadzeniami do przodu i wychodzic z pod tych daglezji. A co z paprotką nadała by się ?
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Tess 05:06, 19 mar 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Pewnie, że by się nadała, jeśli chcesz rabatkę utrzymać w stylu naturalistycznym.

Ja lubię paprocie, co zresztą widać będzie niebawem w moim ogrodzie.
Paprocie dodałam do.... kul bukszpanowych

A oprócz paproci dodałam jeszcze zawilce wielkokwiatowe
Tak wyglądają:
http://zojalitwin.wordpress.com/2012/07/31/zawilec-wielkokwiatowy/

Paprocie pięknie komponują się też z tulipanami. Z hostami też.

Daj paprocie.
Powinno wyglądać pięknie. A jak nie będzie, to z nich zrezygnujesz

Jakie masz paprocie?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
MarlenaBH 16:05, 25 mar 2014


Dołączył: 10 kwi 2013
Posty: 87
Na cieniste i trudne miejsca swietna jest runianka japonska mozna z niej stworzyc swietna otoczke dla calej rabaty a przed nia np. begonie czerwona, tak sobie pomyslalam.....
____________________
Mój ogród dużo pracy, trochę efektów.
nina 09:32, 09 kwi 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85
Witam,
Poleci ktoś może rośliny,które są ozdobą przez cały rok i nadają się do cienia?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies