Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

08:37, 23 lip 2013
Mamy zamiar zrobić odprowadzenie wody deszczowej i teraz mam pytanie.W planach skrzynki rozsączające,rury drenarskie,geowłóknina,obsypka żwirowa i teraz mam pytanie...w jaki sposób sprawdzić ( za jakiś czas ) czy w rurach nie ma zanieczyszczeń,czy wszystko dobrze działa,bo doczytałam,że jednak zbierają się zanieczyszczenia,tym bardziej,że u nas rury nie będą w lini prostej tylko będą zakręcać.Jak uniknąć potem ponownego rozkopywania trawnika? A jak zanieczyści się to co potem?
Który żwir do obsypania geowłókniny lepiej sie sprawdza,drobniejszy czy grubszy? Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewizji tzn chodzi mi o połączenie rury spustowej z dalszą częścią która idzie już w ziemię,z jakimś okienkiem przelewowym? Czy jeszcze coś innego? wolę teraz dopytać się niż potem martwić się,że coś źle zrobiliśmy.Na co jeszcze zwrócić uwagę?Mamy działkę przepuszczalną,woda nigdy nie stała.
Gardenarium 23:54, 23 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najważniejsza sprawa to studzienka rewizyjna w miejscu połaczenia rynny w ziemi, chodniku, taka aby miała możliwość otwarcia i wybrania zanieczyszczeń, liści itp. Rur w trawniku się nie sprawdza, skoro są owinięte włókniną, to zanieczyszczenia inaczej niż rynną nie przedostaną się.

Przecież nikt nie będzie tam kamery w rury wkładał. Żwir grubszy lepszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
00:05, 24 lip 2013
Dziekuję Danusiu.Zaraz poczytam o tych studzienkach rewizyjnych.
12:55, 01 sie 2013
Czy skrzynki rozsączające deszczówkę,które będą zabezpieczone geowłókniną obsypać kamieniem i dopiero ziemią czy tylko samą ziemią?
Gardenarium 16:42, 01 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obsypać kamyczkami,
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
19:47, 01 sie 2013
Dobrze Danusiu.
Loosiuu 00:23, 22 sie 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Jeżeli gleba w ogrodzie jest stale wilgotna, ale nie mokra i woda wsiąka nie zostając na powierzchni to trzeba robić drenaż? Rosną na niej m. in. stokrotki, tojeść rozesłana i dużo mchu i to wszystko samo się pojawiło. Poza tym wydaje się jakby gleba była trochę martwa. Tak jakby się udusiła pod wodą, ale nigdy nie była zalana. Nigdy woda nie stała na powierzchni. Zawsze wsiąkała, a mimo to jest wilgotno. Na pewno trzeba zrobić odkrywkę i sprawdzić czy nie ma przypadkiem na spodzie samej gliny, ale czy konieczny będzie drenaż z rurami, taki porządny, czy wystarczy wykonać odwierty i zasypać żwirem? Może wystarczy tylko przekopanie z piaskiem?
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Gardenarium 23:45, 26 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba uzdrowić glebę poprzez wprowadzenie materii organicznej plus ewentualnie piasek, ale moim zdaniem jak przekopiesz z kompostem, to się poprawi. Nie trzeba robić drenażu.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fuksja 11:31, 09 sty 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witam. Mam kilka pytań dotyczących drenażu w ogrodzie. W związku z tym, że mam pompę ciepła jako ogrzewania to niestety ziemia w ogrodzie została totalnie przekopana. Mimo, że ziemie (glinę) przekopano na głębokość ok.1,6 m , wymieszano z piaskiemi, wzbogacono czaroziemem to i tak jest mokro i można sadzić ryż.
I teraz mam kilka pytań odnośnie drenażu.
Czy rury drenarski fi 100 wystarczą?
Co lepiej położyć? "Tradycyjnie" geowłókninę, żwir i rury czy może lepsze są rury z otuliną z kokosa lub geowłókniny? Z otuliną mniej roboty ale czy lepsze?
Jeżeli "tradycyjnie" to ile potrzeba żwiru na 10 m długości rury i jakiej szerokiej geowłókniny?
Proszę o radę.
____________________
pozdrawiam,Ania
Gardenarium 11:59, 09 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy takie rury czy inne to aż nie ma takiego znaczenia, ważne żeby były dobrze położone, czyli ze spadkiem i żeby woda miała odpowiednie odprowadzenie, czyli studnie chłonne, odprowadzenie do zbiornika lub z wykorzystaniem tzw. biobloków.

Czy rury będą owinięte to zaoszczędzi czasu na cięcie włókniny i owijanie, ale nie ma "przepisu" że one są gorsze czy lepsze. Liczy się właściwie wykonanie i prawidłowa ocena jak je poprowadzić i gdzie odprowadzić.

Trudno mi teraz obliczyć ilość żwiru na 10 mb. Nigdy tego nie robiłam ale około 1200 kg na 10 mb.

Kupujesz wywrotkę z wiadomą ilością ton, sypiesz, patrzysz na ile mb wystarczyło i obliczasz ile jeszcze potrzeba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies