Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród 30 arów- prośba o pomoc w zagospodarowaniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród 30 arów- prośba o pomoc w zagospodarowaniu

Kacha 10:37, 12 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
Witam,
jakiś miesiąc temu trafiłam na stronę Ogrodowiska i jestem pod wielkim wrażeniem, Waszych ogrodów, Waszej wiedzy i tego, że chętnie coś doradzacie, nie krytykujecie - super sprawa.

Długo nosiłam się z myślą, że skoro tyle ludzi może pisać na forum i prosić o pomoc to może ja również
Czytałam wasze wypowiedzi, rady, oglądałam Wasze piękne ogrody, obserwowałam jak powstawały, najbardziej podobałam mi się relacja z powstawania Ogrodu z Lustrem nie mogłam spać bo jeszcze tyle stron muszę zobaczyć ;D nie mogłam się doczekać końcowego efektu i musiałam zajrzeć na końcowe strony, a potem pomału wracałam na początek (czy tylko ja tak mam ? )

Jestem szczęśliwą posiadaczką ogrodu 30 arowego na uroczej wsi pomału z mężem staramy się stworzyć nasz kawałek raju na ziemi, mąż dzielnie buduje dom, a ja szukam pomysłów na ogród. Oboje bardzo kochamy góry (mieszkam niedaleko Beskidów) i Chorwację, chciałabym aby nasz ogród nawiązywał do tych klimatów. Myślę głównie o świerkach serbskich, kosodrzewinach, ale również sosny (które w lecie pięknie pachną żywicą), lawenda, wrzosy. Nie za bardzo podobają mi się tuje, a mąż ma na nie alergie Chcialabym mieć również kilka drzewek owocowych, miejsce na warzywnik (świeża sałata, ogórki, rzodkiewka z własnego ogródka mmm sama rozkosz na borówki, porzeczki, maliny, kompostownik.

Działka jest "płaska" bez żadnych wzniesień, obok pola rolników, zasiewane zawsze zbożami. Usytuowanie działki zobaczycie na dołączonym szkicu narazie dołączę tylko tę cześc nad którą "myślę" planują co zasadzić. Długośc tej częsci 42.06 metra, szerokośc 36 metrów. Zaznaczyłam równiez kierunki świata.

Na szkicu zamieściłam to co narazie znajduje się na działce.
Wzdłuż wschodniego płotu jest pas świerków (chciałam serbskie, ale Pani w szkółce doradzała białe i wzięłam białe, teraz wychodzi na to, że źle zrobiłam bo podobno chorują na przędziorka), świerki są posadzone co 2 metry ( nie zależy mi na szczelnej ścianie). W rogu stoi "wychodek" (bardzo przydatny podczas budowy ), na stronie północnej posadziłam sosny czarne. Niedaleko domu na stronie zachodniej jodła koreańska ( po analizie forum, wiem, ze nie jest polecana Mam jeszcze brzozy, ale planuję je przesadzić.

Ale się rozpisałam,czy ktoś dotarł do końca ?



____________________
Kacha 10:38, 12 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
1. świerki białe (posadzone co 2 metry, 1,5 metra od płotu)
2. jodła koreańska
3. sosny czarne
____________________
Gardenarium 10:44, 12 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz skorzystać z takiego schematu nasadzeń, dopierając rośliny po swojemu. Oczywiście wyspę wurzuć bo tutaj była altana zbudowana.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kacha 10:51, 12 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
Przeglądając różne realizacje waszych ogrodów naszkicowałam mniej więcej co widziałabym na swojej działce. Co o tym sądzicie? i co z tymi tujami? zostawić ?
4. świerki serbski
5. choina kanadyjska
6. cisy Hicksil
7. tuja smaragd

To chciałam posadzić jako tło, pierwsza nasada żeby oddzielić działkę od sąsiadów.
Co sądzicie ?
czy kolejnosć może taka zostać czy nuda ?
zrobić lepszy rysunek ?
____________________
Kacha 10:52, 12 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
Dziękuje za szybką odpowiedź
już mi się w głowie rozjaśnia
____________________
Kacha 10:53, 12 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
A gdzie ten warzywnik wsadzić ?
a kompostownik ? zastanawiam się czy kompostownik nie dac blizej domu? jak go ładnie wkomponować ?
____________________
Kacha 12:44, 12 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
Czy mogę prosic o informcję co jest posadzone w lewym górnym rogu ? ja w tym miejscu mam bramkę 3,6 m długą, ale myślałam, moze wzdłuż płotu posadzę świerki serbskie, a w rogu 3 brzozy, żeby dalo się przejść ? przejeżdzac niczym nie będę jak wróce do domu umieszcze zdjecie z działki
____________________
Gardenarium 12:56, 12 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Warzywnik może być gdzieś po prawej stronie, albo dalej, żeby tak go nie było widać z domu.
Kompostownik obok, oddzielony cisowym czy grabowym żywopłotem

Dobrór roślin iglastych zrobiłaś dobry, możesz dołożyć żółte tuje dla rozweselenia kompozycji

Tu masz pomysł z warzywnikiem i kompostownikiem poprawej




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:57, 12 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dostosuj te propozycje do swojej działki, to nie jest dla Ciebie gotowe rozwiązanie a ma jedynie jakoś nakierować jak zaprojektować ogród.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Michael 21:53, 12 lip 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
No proszę Danusia zawsze dobrą radą służy
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies