Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia.

Gardenarium 01:24, 20 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak ja lubię określenie "Szefowa", superowo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
badara 11:04, 20 lut 2011


Dołączył: 04 lut 2011
Posty: 1347
gardenarium napisał(a)

W tym ogrodzie mam laurowiśnie i na pniu i normalne.

[img size=640x480
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/0/4475/original.jpg[/img]



Danusiu,czy ta laurowiśnia jest szczepiona ,czy wyprowadzona na pniu ?
____________________
Cały rok w ogrodzie zapraszam http://www.zkwiatkanakwiatek.blogspot.com/
badara 11:06, 20 lut 2011


Dołączył: 04 lut 2011
Posty: 1347
gardenarium napisał(a)
Joanko, laurowiśnie miałam również, na pniu także. Jak przemarzły, to po przycięciu odbijały.
W centrum Twojej kompozycji bym jednak polecała bardziej niezawodne rośliny na pniu, czyli trzmieliny Fortunego, albo cis, czy zielony ostrokrzew. Te pstre odmiany trzymam w garażu

W tym ogrodzie mam laurowiśnie i na pniu i normalne.





Czy ta laurowisnia jest szczepiona ,czy wyprowadzona na pniu ?
____________________
Cały rok w ogrodzie zapraszam http://www.zkwiatkanakwiatek.blogspot.com/
Gardenarium 13:47, 20 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta laurowiśnia jest szczepiona. Bywało, że podmarzła, ale po przycięciu odbijała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joanka 21:04, 21 lut 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Tak sobie patrzę na to zdjęcie i coś mi zaczyna świtać... Mogę laurowiśnię zastąpić ostrokrzewem, (w tle strzyżony, z boku szczepiony) albo dać wzdłuż podjazdu pasek trzmieliny a na końcu trzmielina szczepiona podsadzona danicami.


Co do bylin to widziałabym szałwie omszoną, kocimiętkę, jeżówki, liatry, tawułki Andersa, tojeść orszelinowa, hortensje, w kącie może parzydło leśne lub świecznice?
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Joanka 21:19, 21 lut 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Oj chyba za dużo rzeczy mi się podoba, ale mam nadzieję że mi pomożecie i razem zrobimy selekcję naturalną

Podoba mi się robinia szczepiona, w towarzystwie krzewuszki formowanej w kulę i tawuł. Katalpa karłowa nana także, ale czy nie za dużo tych drzew? Wiąz będzie na 100%. Może dla różowej kompozycji z robinią znajdę inne miejsce, np. przed drewutnią?
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Gardenarium 21:43, 21 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Joanka napisał(a)
Tak sobie patrzę na to zdjęcie i coś mi zaczyna świtać... Mogę laurowiśnię zastąpić ostrokrzewem, (w tle strzyżony, z boku szczepiony) albo dać wzdłuż podjazdu pasek trzmieliny a na końcu trzmielina szczepiona podsadzona danicami.


Co do bylin to widziałabym szałwie omszoną, kocimiętkę, jeżówki, liatry, tawułki Andersa, tojeść orszelinowa, hortensje, w kącie może parzydło leśne lub świecznice?


Jako "stara" ogrodniczka podpowiadam:

Ostrokrzew jest ok, zamiast laurowiśni, "Danica" to jednak zawsze będzie "namiastka", ja bym nie zrezygnowała z kul bukszpanowych

Jak będzie szałwia omszona, to już nie musi być kocimiętka. Kocimiętka gorzej wypada na rabacie bo wylega bardziej. Jak świecznica, to już proponuję bez parzydła, albo na odwrót?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joanka 21:46, 21 lut 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Tak też myślałam, czyli nici z cięcia kosztów hi hi
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Gardenarium 21:49, 21 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Joanka napisał(a)
Oj chyba za dużo rzeczy mi się podoba, ale mam nadzieję że mi pomożecie i razem zrobimy selekcję naturalną

Podoba mi się robinia szczepiona, w towarzystwie krzewuszki formowanej w kulę i tawuł. Katalpa karłowa nana także, ale czy nie za dużo tych drzew? Wiąz będzie na 100%. Może dla różowej kompozycji z robinią znajdę inne miejsce, np. przed drewutnią?


Nigdy więcej robinii "Umbraculifera", tak sobie postanowiłam. Kiedyś też byłam nimi zachwycona.
Ale: którejś zimy jedna strona, bardziej narażona na mrozy całkiem wymarzła i zostało takie jednostronne drzewo. Jest krucha, bardzo kolczasta, a trzeba ją ciąć silnie, więc rany na rękach
Jak nie tniesz, wyrasta strasznie, zamiast tego posadź albo Prunus "Umbraculifera", albo Acer "Globosa" albo Catalpę "Nana" - ta z kolei późno puszcza (koniec maja) i czasem liście łapią choroby grzybowe i mają brązowe plamy, przez co nie są zbyt efektowne.
Te trzy wymienione mają mniejsze rozmiary i nie będą taką udręką, jak robinia.

To takie moje obserwacje z ostatnich 10 lat. z ogrodów, które wykonywałam.

Były takie na początku, potem poszły pod "nóż"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joanka 22:28, 21 lut 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Acer "Globosa" wygrywa. To był mój typ do posasdzenia na ulicy przed ogrodzeniem.
Co do cięcia to nie mam żadnego doświadczenia. Panicznie się tego boję. Po prostu mam zdolności do przedobrzenia
Chyba by się przydały korepetycje

Może lepiej posadzić przy drewutni czerwonolistny szczepiony buk pendula, zrobić kompozycję z trawami (m.in. red baron) i berberysami bagatelle, hmmm... tylko czy nie za dużo czerwieni...
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies