Gdzie jesteś » Forum » Rozmowy » Zmiany w ustawie śmieciowej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmiany w ustawie śmieciowej.

zuza12 10:08, 22 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
Kochani Ogrodowicze,
Pozwoliłam sobie poruszyć temat, który uważam jest bardzo ważny i kontrowersyjny. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego co nas niebawem czeka. Ośmielę się nawet powiedziec, że wiekszośc z nas wogóle nie ma pojecia o czekających nas zmianach. Przekonałam sie o tym prowadząc w pracy szkolenie na ten temat.

Sprawa dotyczy zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wszystkie gminy z dniem 1. 07.2013r. przejmą "władztwo" nad odpadami. Dotychczas sami podpisywaliśmy umowy na wywóz nieczystości. Musimy je sami wypowiedzieć, aby od 01.07.2013r. nie płacic podwójnie. Zdaję sobie sprawę, że pewne obowiazki narzuciły na nas przepisy unijne. Zmiany mają zmusić nas do selektywnej zbiórki odpadów i zwiększenia odzysku odpadów, recyklingu i unieszkodliwiania odpadów w sposób inny niż składowanie. Jako osoba odpowiedzialna i żyjąca w zgodzie z naturą zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji. Przecież do tej pory najpopularniejszym sposobem unieszkodliwiania odpadów było ich składowanie. Nie zliczymy również dzikich wysypisk śmieci. Ja to wszystko rozumiem i zdaję sobie sprawę, że przed Gminami ogromne wyzwanie i ogrom pracy. Trzeba zorganizować nowy system, który umożliwi prawidłowe gospodarowanie odpadami komunalnymi. W naszej gminie powołani już Zarząd Usług Komunalnych, uchwalono szereg uchwał związanych z odpadami, wybrano również metodę obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. I wybór tej metody budzi najwięcej emocji.
Nasze władze przeprowadziły swego czasu w internecie sondę na ten temat. Niestety nie wzięto pod uwage wyników tej sondy. Podobno, bo nie poznałam niestety oficjalnych wyników sondy, wiekszość osób była za naliczaniem opłaty od ilości zużytej wody. Jednak nasi radni wybrali wariant 3 - opłata za gospodarowanie odpadami stanowi iloczyn powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty ustalonej przez Radę Miejską. Zrobiłam takie krótkie rozpoznanie w naszej okolicy i nie natrafiłam na inną gminę która wybrałaby tak absurdalną metodę. Wszystkie okoliczne gminy wybrały wariant 1 - od liczby mieszkańców zamieszkujących dana nieruchomość.

Większość mieszkańców gminy jeszcze nie wie co ich czeka. Brak wiedzy obywateli na ten temat jest zatrważający. Obudzą się jak dostaną pierwsze rachunki.

Nie wiem dlaczego nasi radni wybrali metodę najmniej sprawiedliwą. Jaki jest związek tej metody z zasada "zanieczyszczający płaci", jaki ma związek powierzchnia nieruchomości z ilością wytworzonych odpadów. Metoda ta jest wielce niesprawiedliwa dla osób samotnych zamieszkujących większe powierzchnie. Wątpliwość budzi również jej konstytucyjność z punktu widzenia zasady równości wyrażonej w art. 32 Konstytucji.

Jestem ciekawa, jak sytuacja przedstawia sie w Waszych gminach.

Może jest wśród Was ktoś, kto posiada wiedzę jak taką uchwałę Rady Miasta można zaskarżyć? Jesteśmy zgodnie z tym artykułem jedyna gminą z ta absurdalną metodą.


http://www.bankier.pl/wiadomosc/Smieciowy-chaos-trwa-Ale-na-pewno-zaplacimy-wiecej-2715056.html
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
Gabriela 12:24, 22 sty 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Oczywiście, że można zaskarżyć - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale wymaga to od skarżącego uprzedniego wezwania rady do usunięcia naruszenia prawa; brak wezwania będzie skutkował odrzuceniem skargi przez WSA.
Więcej na ten temat jest np. w tym artykule: http://prawo.rp.pl/artykul/57296.html
W opisanym przez Ciebie przypadku, będziesz miała interes prawny w domaganiu się zmiany uchwały rady gminy.
W mojej gminie cisza na ten temat na razie, ale ja mam umowę na śmieci zawartą z ZGK, więc najprawdopodobniej nie będę musiała wypowiadać umowy. Fakt, że ludzie niewiele wiedzą o zmianie przepisów a i gminy nie palą się zbytnio z rozgłaszaniem tematu.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
zbigniew_gazda 13:30, 22 sty 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11181
W mojej gminie przeprowadzono zebrania wiejskie i poinformowano że przyjęto metodę liczenia od liczby mieszkańców . Praktycznie ma wzrosnąć cena za wywóz . Śmieci muszą być segregowane . Kto się nie podporządkuje - będzie płacił jeszcze więcej.
Dziwnym trafem na wszystko ceny wzrastają - bilety komunikacji , śmieci , woda itd.
Myślę że powinniśmy radnych i zarządy dobrze wyspowiadać (zebrania ) , czytać protokoły z sesji aby mieć pogląd na gości przy następnych wyborach.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Moniika 20:48, 22 sty 2013


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Powiem szczerze ze mnie tez to bardzo martwi... Nie rozumiem związku wielkości ( metrażu nieruchomosci ) z ilością śmieci ... Zgadzam sie ze jest to niesprawiedliwie - moja gmina jeszcze nic nie wymyśliła... Jeśli u mnie zrobią opłate od metra moi starzy rodzice bedą płacić bardzo bużo ... Tez będę próbowała zaskarżć bo sie z tym ńie zgadzam. Opłata za śmieci ma być opłata za śmieci , podatek od nieruchomosci ( płacony od metrów ) juz płacimy ! Za śmieci powinno sie płacić dokładnie za ich ilośc. Od liczby osób zamieszkujących jest moim zdanie najsprawidliwsza.
M
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Gabriela 20:55, 22 sty 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Poczekajcie z tym skarżeniem, ustawa ma się zmienić lada chwila, jest jeszcze trochę czasu.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Moniika 21:08, 22 sty 2013


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
No wiadomo Gabrysiu ze trzeba mieć co skarżyć ale mnie dziwi że coś takiego może komuś przyjść w ogóle do głowy ( chociaż właściwie w naszej rzeczywistości nic nie powinno dziwić) ...
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
dajana 21:48, 22 sty 2013


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
W mojej Gminie nic nie słychać w powyższym temacie Napiszę jak to funkcjonuje u mnie na dzień dzisiejszy Gmina rozdaje ludziom worki w trzech kolorach ( segregacja śmieci) plastiki szkło ,papier .Raz w miesiącu zostawia się te pełne worki przy drodze po czym odpowiednie służby je zabierają i zostawiają zamiennie puste Absolutnie za to nikt nie jest obciążony finansowo Gmina to robi za darmo Pozostałe śmieci wywozi inna firma którą sobie wybierzemy( wolny rynek ,wolny wybór) Mnie wystarcza jeden pojemnik na miesiąc 250 litrowy Płacę za to 25 zł miesięcznie Nie mam problemu ze śmieciami a koszt niewielki Moje plastiki to jedynie butelki od mleka bo kartonowych nie kupuję Szkła nie wyrzucam bo zazwyczaj to są słoiki Do sklepu chodzę z lnianymi własnymi torbami Staram się w miarę możliwości nie znosić tego do domu Sporo odpadów zasila kompostownik .W sklepach nie pozwalam sobie na pakowanie w plastiki ,podaję pani woreczki papierowe Nie są drogie i są lekkie (można je nosić w torebce tak jak torbę lnianą)na początku pani się buntowała i nie chciała tego robić Oznajmiłam ze nie będę zatem u pani robiła zakupów bo ja nie chcę sera z folii ani niczego co może spokojnie być zapakowane w torebkę śniadaniową Nie będę płaciła za chemiczną folie która zmienia smak żywności i szpikuje mój organizm szkodliwymi substancjami Dlaczego mam jeszcze za to płacić?Pewnie ludzie mieli ze mnie ubaw ale to moje zdrowie i moje pieniądze i moja ziemia której zaśmiecać nie mam zamiaru .Ludzie mój sposób łyknęli i juz więcej osób tak robi ku mojej radości .Wracając do tematu .Zuza Radnych można odwołać za taką Uchwałę ba !!nawet należy to zrobić!! Skoro dotyczy to mieszkańców Gminy to ci sami którzy są pokrzywdzeni mogą odwołać tych geniuszy i po sprawie.Nie trzeba czekać do wyborów !! Kij ma zawsze dwa końce Tak nas traktują jak sobie na to pozwalamy.Macki ignorantów są coraz dłuższe i to nie tylko w Gminach Az mnie paluchy świerzbią żeby coś napisać ale nie mogę bo to już polityka .Miłego wieczoru
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Madzenka 22:00, 22 sty 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Zaznaczam wątek do obserwacji
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Sebek 22:25, 22 sty 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wiem tylko tyle, że teraz opłata będzie liczona od ilości osób zamieszkujących dany dom - u nas jest to 8 złotych za osobę.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gabisia 22:47, 22 sty 2013


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
zaznaczam, będę śledzić
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies