Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prostokątna rabata

Pokaż wątki Pokaż posty

Prostokątna rabata

paola1a 21:47, 08 lut 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Witam
Na forum jestem od jakiegoś czasu podglądając Wasze piękne ogrody. Mój ogród jest w trakcie tworzenia a raczej przetwarzania ponieważ przejęliśmy go wraz z domem po dziadkach mojego M.

Do tej pory większość funduszy szła w remonty domu a teraz powoli przychodzi czas na ogród. Mam już trochę roślin ale brakuje tego co równie ważne- alejek, obrzeży i innych tego typu elementów. Nie mniej jednak w tym roku chciałam się głównie zając jedną z rabat która widoczna jest zaraz przy wjeździe na posesję.

Niestety nie mam żadnego odpowiedniego zdjęcia zresztą i tak nie wiele by ono dało. Niemniej jednak chodzi o to, że jest to odrębna rabatka nie powiązana z resztą ogrodu znajdująca się pod ścianą starego garażu. Po ścianach na pewno puszczę winobluszcz żeby zasłonić ten nieciekawy budynek.

Sama rabata ma 5 metrów długości i 2 szerokości. Znajduje się na tzw. patelni ( strona południowa) - w lecie słońce od 11 do samego wieczora. Ponadto kiedyś leżały tam dolomity i teraz wziemi jest dużo wapnia. W związku z tym myślałam o następujących roślinach: jako tło być może pęcherznice albo może z wyższych klon jesieonolistny.

Na pewno bukszpany bo ten któy tam był do tej pory rósł tam świetnie, poza tym na takiej ziemi dobrze się ponoć udają: lawenda, goździki, dzwonki, szałwia, tawuły. Tylko, że mnie kompletnie brak zmysłu " organizacyjno- estetycznego" i nie mam pojęcia jak to sensownie poukładać. Coś tam próbowałam projektować w gerden puzzle ale nawet wirualnie mi to nie wychodzi więc bardzo proszę Was o pomoć.

Może ktoś będzie w stanie coś wymyślić
____________________
Prostokątna rabata
Gardenarium 23:13, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsza uwaga, nie sadź klonu jesionolistnego, to drzewo to chwast. Jest na mojej liście niepoelcanych gatunków. Jest tyle ładniejszych drzew (miłorzęby, śliwy wiśniowe, ambrowce, wiśnie japońskie, dlaczego akurat taki klon? Ale pewnie zmienisz zdanie jak poczytasz o klonie

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1055-drzewa-i-krzewy-lisciaste-gatunki-niepolecane?page=2

Możesz skopiować taką rabatkę

Róże, lawenda, obwódka z bukszpanu, zamiast cisów na pniu śliwy dziecięce z purpurowymi liśćmi













____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:23, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tej rabacie potrzebujesz 3 - 4 gatunków roślin posadzonych geometrycznie - symetrycznie




1 - Spiraea japonica "Goldmund" cięta ładnie w kulki (lub czerowny berberys Bagatelle ale wtedy zamiast lawendy coś innego bo za słąby kontrast będzie.
2 - karłowe drzewko na pniu lub inne drzewko kuliste (miłorząb Mariken, śliwa dziecięca na pniu, trzmielina "Emerald'n Gold na pniu szczepiona itp. Dwa jednakowe drzewka
3 - Pennisetum alopecuroides
4 - Lavandula angustifolia 'Hidcote'


Obwódka bukszpanowa powinna być sadzona w ilości co najmniej 5 szt bukszpanów na metr bieżący i od razu ucięta w ładny żywopłocik.
Dla uatrakcyjnienia bukszpanu może zza niego jeszcze wyglądać Carex testace 'Praire Fire' po 5 szt z każdej strony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:40, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Druga propozycja




1 - Ginkgo biloba Pendula
2 - Spiraea japonica 'Golden Princesse' - kulki lub żółty bukszpan kulki
3 - Miscanthus Morning Light
4 - Carex 'Evergold' lub Festuca gautieri (poduchy zielone)
5 - Heuchera 'Berry Smoothie lub Berberis 'Admiration ( posadzony w kostkę)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paola1a 11:13, 09 lut 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Danusiu jesteś wielka

Oczywiście najprostsze rozwiązania nie przyszły mi do głowy, bukszpan na pewno będzie i lawenda też ale o różach nie pomyślałam. Sądziłam, że one potrzebują bardziej żyznej ziemi a nie takiej wapiennej, miejscami wręcz białej. Projekty bardzo fajne, tawułki już się mnożą nawet fajne kulki już z nich można zrobić.

Jak przy szkole tworzyliśmy parę lat temu ogród to sadziliśmy je z dzieciakami i rozsiewają się tak ładnie że co roku po kilkanaśie sztk przynosiłam siewek, które się łądnie rozrosły. Co do kulistego drzewka to czy mógłby to być iglak na pniu, np. mam ładne okrągłe tuje szmaragdy na pniu ale nie wiem, czy nie potzrebują bardziej " kwaśnego miejsca i czy dadzą radę w tym wapnie ( oczywiście nie w każdym miejscu jest go tak dużo).

I nie pomyślałam o miskantach, widziałam tam tylko carexy ale skoro sama Szefowa twierdzi, że się nadają to pewnie będą.
A teraz lecę sprawdzić w necie czymże jest to tajemniczo brzmiące dla mnie Pennisetum alopecuroides
Dziękuję Ci za zainteresowanie
____________________
Prostokątna rabata
paola1a 11:17, 09 lut 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
No i zagadka rozwiązana- zwykła rozplenica a tak skomplikowanie brzmi. Jestem pod jej urokiem i skoro może tam rosnąć to ją tam posadzę. Jesienią Alinka przysłała mi sadzonki i na wiosnę będą na tę rabatę jak znalazł. Oj jak dobrze że tu jestem, inaczej nie wiedziałabym co sadzić i pewnie wszystko by tam wylądowało bez ładu i składu tworząc ogólny misz-masz.
Tylko tak się zastanawiam czy w ten pierwszy projekt nie można by wkomponować jeszcze róży okrywowej. Mam kilka krzaczkó Merkury- piękne czerwone kwiatuszki przez cały szeon aż do późnej jesieni i nie bardzo mam ją gdzie umieścić. Czy można by było wsadzić ją jeszcze za lawendą czy już za tłoczno i za pstrokato się zrobi?
____________________
Prostokątna rabata
paola1a 14:26, 09 lut 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
No więc dalej snuje moje rozważania. Zastanawiam się czy tym drzewkom na pniu nie mogłabym zrobić skarpetek z żurawki, np. polecanej przez Danusię Berry Smothie albo ze sparkling burgundy- ona ponoć rośnie dobrze na słońcu a mam jej już zamówione kilkanaście sztuk na wiosnę.
____________________
Prostokątna rabata
paola1a 21:38, 09 lut 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
A gdyby coś takiego zrobić:


Trochę to niewyraźne bo zdjęcie z komputera robione więc opisze: te drzewka to surmia ale ja bym dała tuje na pniu, pod nimi skarpetki z lawendy, złote kulki to tawuła goldmund a otaczające ją zielone na dole trawki- jakaś turzyca. 3 kule to bukszpan a czerwone....tu sama nie wiem, może berberys kulki ( oczywiście nie tyle sztuk) a może róża okrywowa Merkury. Kwitnie cały sezon a nie mam gdzie jej wsadzić więc może tu? Środek wyszedł trochę łysy ale w rzeczywistości nie będzie takiej luki
I jak to wygląda?
I oczywiście nie ma tam żadnycg kamieni to tylko tło z garden puzzle, podłoże będzie wysypane korą
____________________
Prostokątna rabata
Gardenarium 10:07, 10 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co do posadzenia roślin na tej rabacie jeszcze dopowiem. Otóż pod nasadzenia trzeba pryzgotować glebę, taka biała nie może być.

Jeśli chcesz mieć pięknie, to nie polecałam Ci roślin na "rumowiska" bo zakładam, że włożysz trochę pracy w sadzenie i przygotowanie.

Jak przygotować glebę poczytaj tutaj, pod róże musisz wybrać sporo ziemi i nawieźć kompostu, przekopać.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:09, 10 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
paola1a napisał(a)

Tylko tak się zastanawiam czy w ten pierwszy projekt nie można by wkomponować jeszcze róży okrywowej. Mam kilka krzaczkó Merkury- piękne czerwone kwiatuszki przez cały szeon aż do późnej jesieni i nie bardzo mam ją gdzie umieścić. Czy można by było wsadzić ją jeszcze za lawendą czy już za tłoczno i za pstrokato się zrobi?


Można wsadzić, po prostu skasuj lawendę te krzaczki przy pniu, co są podwójnie i wsadź róże.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies