Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród średniowieczny i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród średniowieczny i nie tylko

MarekW 16:31, 06 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Witam. jestem tutaj nowy, choć forum śledzę już od dłuższego czasu. Mam okazję zaprojektowania ogrodu od zera i mam pomysł na urządzenie fragmentu w stylu ogrodu średniowiecznego z elementami Hortus conclusus - może to dla niektórych dziwne, ale jestem też historykiem sztuki i nic nie poradzę, że lubię to co stare . Otóż mój ogród średniowieczny nie będzie duży bo przestrzeń na niego przeznaczona to zaledwie wąski prostokąt o wymiarach ok 3 x 20 m od wschodu ograniczony murem wys. ok. 2 m, nachylony lekko ku północy, od zachodu jest skarpa dość stroma ok 3 - 4 m wys. a od południa w odległości ok 10 m jest dwukondygnacyjny budynek. jak więc widać przestrzeń ograniczona z każdej niemal strony - ale tak powinno być w Hortus conclusus.
W jesieni teren wyglądał mniej więcej tak

teraz jest już znacznie lepiej, bo zakończył się remont muru

na skarpie na wiosnę pojawią się irgi i 4 cisy kolumnowe, przy murze zaś zaplanowałem kolekcję powojników, które nazwałem patriotycznymi. Pojawią się tam clematis Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Jerzy Popiełuszko, Kardynał Wyszyński, Monte Cassino i dodatkowo Błękitny Anioł, clematis viticella i flammula. Moje pytanie dotyczy tego jakie podpory zastosować do powojników, i jak je posadzić, czy w wydzielonych kwaterach, czy może przy murze stworzyć rabatkę? Myślałem o podporach bardzo "swojskich" - takie stożki z wilkliny, ale odradzają mi, że nie są trwałe. co wy na to???
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 16:38, 06 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
W tej części ogrodu marzy mi się też warzywnik z małymi grządkami opasanymi wiklinowymi obwódkami i może jakaś atrapa studzienki na środku
może taka jak ta:

Problemem są też ścieżki - z czego je wykonać aby wyglądały na stare średniowieczne . W planach mam też od strony skarpy ławy darniowe - żeby było jak w historycznym ogrodzie. Czekam oczywiście na dalsze propozycje.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 16:41, 06 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Aha jeszcze jedna sprawa . Chciałbym przy murze na środku umieścić formowane w kształcie kandelabra drzewko. Proszę o poradę jakie wybrać oraz o informacje czy mogę je tak bezpośrednio przy murze posadzić (chodzi o korzenie) bo mur z drugiej strony jest odkryty jeszcze ok. 2 m niżej.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Martek 16:51, 06 lut 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Marku mnie tam nic nie dziwi ,że masz średniowieczne ciągoty
Ładny budynek i ładny murek ,zapowiada się ciekawa i piękna przygoda z łopatą!
Palenisko też zauważyłam to już było mi cieplej))
Nie jestem fachowcem,na temat podpór wypowiem się swoim bardzo subiektywnym zdaniem jako estetka.Lubię jak pewne pomocnicze rzeczy są zamaskowane dlatego jestem za podporami kupionymi w sklepie ,mam na myśli pręty w zielonej sztucznej osłonie.Są w różnych wymiarach ,gięte na różne sposoby tylko trzeba o to pytać.
Niestety wszelkie drewniane czy wiklinowe rzeczy pod wpływem pogody niszczeją ,ale jeszcze zaimpregnowane ,drewniane listwy będą dłużej służyły niż wiklina
Wyobrażasz sobie co 2 lata odplątywać pnącza ...Chyba by Cię nie kochały))
Witam Marku na forum,już widzę ,że będziesz miał pięknie i życzę powodzenia w realizacji planów.
Pokaż kiedyś jak postępują prace
Pozdrawiam Marta
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
monteverde 16:59, 06 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
co do powojników to musisz wziąć pod uwagę wysokość,ulubioną wystawę,porę kwitnienia i wysokość cięcia i czy powojnik powtarza kwitnienie, powodzenia)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Matka 17:04, 06 lut 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Witaj Marku,
Mnie ciekawi ta skarpa(forumowicze wiedza dlaczego)więc ją w szczególności będę śledzićona juz taka była czy została usypana sztucznie?
____________________
U Matki
MarekW 17:04, 06 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Dziękuję za miłe słowa. Oczywiście pokażę postępy w pracy jak przyjdzie pora Te metalowe podpory są praktyczne ale jak je pogodzić z charakterem ogrodu. Raczej w średniowieczu nie używano elementów metalowych w osłonkach już prędzej kute z żelaza (ale to raczej kosztowna podpora)
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MarekW 17:08, 06 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Witaj Bogda. Co do skarpy to już jest dość stara ma jakieś 1000 lat !!!! Bo to fragment wałów ziemnych dawnego Przemyśla - już w zasadzie ostatni jaki w mieście się ostał i dlatego możliwa jest na niej tylko roślinność okrywowa. Z tego powodu też mój pomysł na ogród średniowieczny.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Martek 17:20, 06 lut 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
MarekW napisał(a)
Dziękuję za miłe słowa. Oczywiście pokażę postępy w pracy jak przyjdzie pora Te metalowe podpory są praktyczne ale jak je pogodzić z charakterem ogrodu. Raczej w średniowieczu nie używano elementów metalowych w osłonkach już prędzej kute z żelaza (ale to raczej kosztowna podpora)

Marku one będą nie widoczne,są też i w kolorze brązu czyli gałęzi ,bo niby z czego robiono podpory ?Ja taka oblatana z historii nie jestem ,ale czy te powojniki nie tuliły się do drzew,może krzewów?Sznurek już był prawda???)))))))
Chcesz odpoczywać czasem? To nie bądź taki uparty w detale
Żartuję Marek Twój ogród ,Twoja sprawa.Możesz wieszać pianino na ścianie nic mi do tego
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
monteverde 17:20, 06 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
w okolicach Starego Pola jest Zwierzno i tam mieszka kowal samouk ,który wykuwa piękne rzeczy do ogrodów)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies