Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Jakie pnącze wybrać

Pokaż wątki Pokaż posty

Jakie pnącze wybrać

Beatusia 15:40, 07 mar 2013


Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 5
potrzebuje porady ,,, jakiedać szybko rosnące pnącze{ moze byc jednoroczne} na pergolę????
Ale takie aby mi zarosło w jeden sezon>>>
dziękuje za porady!
____________________
Gardenarium 16:26, 07 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szybko rośnie winobluszcz pięciolistkowy.

Może Clematis tangutica? Botaniczny powojnik.

Jednoroczne i żadne nie zarośnie w jeden sezon, winobluszcz musi się dobrze ukorzenić i potem już rośnie szybko, nawet 3-4 metry rocznie, Ale potrzebuje dobrej ziemi i wody w pierwszym roku.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 16:51, 07 mar 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
coś czego nie dostałem w zeszłym roku ale w tym już na 100%

chmiel zwyczajny 'Aureus' (Humulus lupulus 'Aureus')

chcę go wykorzystać do zacienienia paproci zamiast winobluszczu
co roku wypuszcza nowe pędy do 6m -jak będzie 4 też wystarczy

warto spróbować - najwyżej wywalę za płot
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Moniika 17:39, 07 mar 2013


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Kobea - jednoroczna o ile zdążysz jeszcze wysiać w domu lub w maju uda Ci sie gdzieś na rynku znaleść sadzonki . Kilka lat z rzędu próbowałam i zawsze rosła bardzo bujnie do późnej jesieni ale lubi raczej słoneczne miejsca. I moze rdest Auberta- wieloletni , szybko rośnie ale jakoś śliczny za bardzo to nie jest... Mam u siebie więc wiem ze nie zachwyca .
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Gardenarium 18:18, 07 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ZbigniewG napisał(a)
coś czego nie dostałem w zeszłym roku ale w tym już na 100%

chmiel zwyczajny 'Aureus' (Humulus lupulus 'Aureus')

chcę go wykorzystać do zacienienia paproci zamiast winobluszczu
co roku wypuszcza nowe pędy do 6m -jak będzie 4 też wystarczy

warto spróbować - najwyżej wywalę za płot


Nie sadź chmielu, to chwast, ładnie wygląda tylko na zdjęciu i jak jest młody. Kłuje, nie sposób go potem usunąć niczym. Powinien być zabroniony do sadzenia.

Poza tym latem dostaje mączniaka i okropnie wygląda, trzeba ścinać a ścinanie jest koszmarem i karą normalnie. Nigdy nikomu bym go nie posadziła

A wywalenie za płot może okazać się niemożliwe i już nigdy się go nie pozbędziesz. Będziesz przeklinał tę chwilę kiedy go wsadziłeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:22, 07 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odradzam kobeę, zwykle nie zdąża zakwitnąć, szkoda czasu na nią.

Rdest robi się okropny, w starszym wieku, jeden kołtun z niego się robi.

Tak na prawdę to nie ma pnącza idealnego.

Dla mnie liczy się jedynie bluszcz (Hedera), powojniki wielkokwiatowe w połączeniu z różami pnącymi i winobluszcz ale tez nie zawsze, Na słup elektryczny owszem.

Nad tarasem jak wisi a latają pszczoły to niemożliwe jest wysiedzenie.

Wisteria jest piękna, ale przemarza a jak dobrze rośnie to potrafi rynny obrywać i dachy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:24, 07 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może w wyborze pnączy pomoże ten artykuł

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/245-pnacza-dodatkowy-wymiar-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 19:29, 07 mar 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Danusia chyba muszę sprawdzić jak z nim jest faktycznie prawdopodobnie będę u autorki tego bloga

http://kattka.blogspot.com/2011/07/chmiel-zwyczajny-aureus-humulus-lupulus.html
tu na zdjęciach prezentuje się nieźle

kiedyś zarabiałem na wakacyjne wypady na plantacji chmielu i mam respekt, zerwanie starych pędów z delikatnej pergoli może skończyć się katastrofą budowlaną
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 20:13, 07 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
On się na zdjęciach prezentuje, owszem ale nie radzę. Ja też mam takie zdjęcia podobne i równie ładne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beatusia 20:17, 07 mar 2013


Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 5
Ojej kochani dziekuje bardzo.... mam rdest auberta urosl jak szalony w pierwszym sezonie. Jutro wrzuce fotki... nie wiem jak bedzie porem ale narazie wyglada ok... a co myslicie o fasoli ozdobnej?

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies