Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród pod bukami

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pod bukami

MamaMagda 23:50, 18 kwi 2013


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
Witam
Dużo Was czytam, uczę i działam w swoim ogrodzie.
Mój ogród to głównie byliny i rośliny jednoroczne. Kocham kwiaty i motyle w ogrodzie. Jednakże z racji, że urodziłam Maluszka nie mam tyle czasu na prace w ogrodzie. Postanowiłam zrobić w nim rewolucję i przerobić go na mniej pracochłonny. Dlatego bardzo proszę Was o pomoc. Cześciowo zaczęłam prace juz jesienią jednak mam dwie rabaty, które sprawiają mi problem i proszę o radę. Zmiany mogą być drastyczne - jestem odważna

Na początek chciałabym się przedstawić: ja i moja psunia:



a to moje ukochane Dalie + mam ich duuuużo więcej to tylko mały wycinek:



to malwy pod oknem w kuchni:


a taki misz-masz zwykle mam w ogrodzie:


A teraz do rzeczy - poniżej rabata o zmianę której Was proszę:



Do wczesnego lata wygląda pięknie - niestety potem juz tak pięknie nie jest Obsadzam ja kwiatatami jednorocznymi jednak kosztuje mnie to bardzo dużo czasu i pracy, którego przy małym dziecku i pracy zawodowej niestety nie mam. Proszę o podpowiedź jak ją zaaranżować żeby było mniej pracochłonnie. Nie musi być tak kolorowo. Rabata jest w centrum ogrodu, w pełnym słońcu.
Poniżej jak wyglada teraz i opis co mam tam posadzone.


I druga rabata - zmiany zaczełam w ubiegłym roku jednak nie jestem zadowolona. Częściowo musiałam użyć maty pod rośliny (nie mogłam sobie poradzić ze Słonecznikiem bulwiastym /Topinambur/). Przesiewałam ziemię, wymieniałam a to cholerstwo ciągle wyłaziło - mam plan na jesien ją zlikwidować - położyłam ją tylko na fragmencie rabaty. Co tam posadzić/przesadzić aby było lepiej?
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
Gardenarium 10:18, 19 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Na tej rabacie, która nota bene jest śliczna latem to normalne przy tylu roślinach ginących zimą. Nie ma liści, nie ma nic na rabacie.

Najpierw słup, trzeba go zasłonić, I w tym przypadku najlepsza będzie tuja, urośnie kolumnowo, Żaden bluszcz tego nie zasłoni, bo zmarznie na metalu. Więc powinna zostać tuja, trzeba jej tylko przywiązać ten odchylający się kawałek, bo odkształci się na stałe

Jeszcze napisz jaką odmianę posadziłaś, jeśli nie kolumnowa to posadź Smaragd, wtedy spełni zadanie.

Złotokap siłą rzeczy musi wylecieć stąd, bo zabije tuję, która z braku światła się ogołoci z tamtej strony.

Wg mnie akurat rośliny są świetne, ale nie wszystkie w tym jednym zestawie.Jeśli planujesz rabaty, zawsze zastanawiaj się ile roślin w zestawie ginie w sensie, że ginie cała część nadziemna.

Tutaj najszybciej ginie serduszka, to lider w "ginięciu" więc nie nadaje się bo hosty też giną, piwonie mają ładne liście, ale to wielka bylina.

Moim zdaniem Hostę można zostawić, no i tuję jeśli jest kolumnowa.

Tu gdzie funkie posadź wysoki miskant przed nim dokup jeszcze dwie takie same hosty (najlepiej żeby były biało obrzeżone np. Patriot). Czyli 3 szt Patriot.

Potem dosadź kilka takich samych żurawek np. Berry Smoothie, a przed tują łan wrzośców. Załączam mały planik.









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:19, 19 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dodałam szybki rysunek



W zasadzie wszystko na nim jest zimozielone i te kolory będziesz miała na tej rabatce nawet zimą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:26, 19 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Białe korkusy


czarny Ophipogon



Carex 'Silver Sceptre'



Wrzosiec - Erica




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Evchen 10:30, 19 kwi 2013


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
Gardenarium napisał(a)
Dodałam szybki rysunek



W zasadzie wszystko na nim jest zimozielone i te kolory będziesz miała na tej rabatce nawet zimą.

No i zrobione
Danusia ma prędkość światła w projektowaniu Cudnie będą wyglądać te rabaty!
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
Gardenarium 10:35, 19 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Heuchera Gerogia Peach



Carex testacea (te zielone włosy)




Carex Evergold




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:37, 19 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Jeśli chodzi o tę rabatę to wszystko tutaj jest szare i smutne. W tle masz wielki srebrny świerk (Picea pungens) podgolony od dołu.
Moim zdaniem usuń wsystkie te smutasy czyli jałowce i posadź łąn hortensji Limelight, będzie cudnie od lipca aż do wiosny, Ptrezd hortensjami posadź żurawki i tuzryce Carex testacea lub inne "piórka" np. Hakonechloa macra 'Aureola" Będzie zjawiskowo.


Hortensja ' L:imelight' rozjaśni i rozweseli



Hakonechloa macra 'Aureola"

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:38, 19 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wywal palisadę a kostki koniecznie ułóż równo.
Zasiej i dbaj o ładny trawnik, to bardzo ważne. Nawet nie wiesz jak ważne

Gdyby tutaj była łysa trawa ta rabata by tak dobrze nie wyglądała




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Selly 11:41, 19 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Witaj wśród nas
Jestem pod wrażeniem Twoich pięknych rabat . Rozumiem powody , dla których chcesz wprowadzić zmiany, ale mimo wszystko chyba trochę żal tych pięknych bylin.
Propozycje Danusi są bardzo interesujące.
Jesteśmy ciekawi zmian , na jakie się zdecydujesz.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
MamaMagda 15:26, 19 kwi 2013


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
Danusiu, jesteś cudowna! Bardzo dziękuję już sobie drukuję Twoj plan i to co napisałaś i lecę do ogrodu analizować

Na pierwszej rabatce z wodą tuja to Smaragd. Złotokap też miał zasłaniać słup z drugiej ale niestety kiepsko mu to wychodzi ;/
Z wrzoścami już próbowałam w różnych miejscach - giną mi po zimie wszystkie - nie mam pojęcia dlaczego. Próbowałam też na tej rabacie sadzić lawendę - także nie wytrzymuje zimy.
Przed tują z przodu nie mogę nic posadzić, ponieważ mamy tam bardzo wąski ciąg komunikacjny i nie mogę już powiększyć rabaty w tamtą stronę..

Poza tym pomysł bardzo mi się podoba! Muszę tylko wymyślić co zrobić z piwonią bo to moja ukochana wiosenna roślina

Co do drugiej szaro-burej rabaty to nie napisałam, że ona jest praktycznie cały czas w cieniu. Nad nią rosną potężne sosny, które nie dość, że zabierają wodę to jeszcze mają rozłożyste gałęzie i cały czas robią cień.
Jak kupiliśmy działkę sony rosły niemal jedna przy drugiej w nie wciśnięty był ten srebrny świerk - niestety na dole przez ten gąszcz zupełnie suchy
Posadziłam pod nim bluszcze i mam nadzieję, że będą się płożyć.
Jednakże przez ten cień nad rabatą nie wiem czy mogę posadzić hortensje?
Ogólnie działka nie jest duża - ma około 6 arów z czego sporą część zajmuje część przed domem, garaż no i moja część warzywna

o trawie.. nic nie mówię, wiem że zaniedbałam ją w ubiegłym roku ale nie miałam jak z bobasem latać ze szlaufem ogrodowym zeby podlewać... za to w najbliższy weekend kopiemy studnię i potem będziemy robić system automatycznego nawadniania więc liczę, że trawa będzie żyć

____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies