Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Projekt małego ogrodu... mojego azylu :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Projekt małego ogrodu... mojego azylu :)

magdalena_so... 13:22, 27 maj 2013

Dołączył: 12 kwi 2013
Posty: 2
Dzień dobry
Jestem tu "nowa" a zadanie pt:"Zakładamy ogród" troche mnie przeraża. Wszystko zapewne spowodowane jest moją niewiedzą i nieznajomością roślin. Bardzo proszę Was o pomoc, sugestie, porady.
Poniżej wrzucam plan działki (jej ogrom to jakieś 500m2 ). Wzdłuż granic chce posadzić tuje, żeby stworzyły gęsty żywopłot. Od strony garażu, na siatce chcę "puścić" jakieś pnącze, najlepiej zimozielone, wiosną i latem kwitnące i pachnące...tylko nie wiem jakie :/
Pomiędzy podjazdem a chodnikiem będą wysypane kamyczki a przy samym garażu chcę posadzić coś żywego, żeby nie stworzyć przed domem tzw. "betonowego miasteczka"-chociaż jeden, góra dwa krzaczki (?!)-początkowo myślałam o trzmielinie ale teraz to już nie wiem-chyba uzależnić to trzeba od tego, co będzie się pięło po siatce. No i mam problem z prawą stroną-pod oknem kuchennym. Obecnie wybieramy ziemię na całej działce (glina taka, że lepić dzbanki z niej można) i się zastanawiam czy nie wyrównać tego krawężnika pod oknem i zrobić małą skarpę z nasadzeniami (tam gdzie wystają dwie pomarańczowe rury-przeznaczone do likwidacji). Chociaż początkowo marzyła mi się tam prostokątna drewniana albo z imitacji rattanu donica, alke teraz to już sama nie wiem-może ktoś miałby jakiś ciekawy pomysł?
Z lewej strony budynku (kierunek północny) planuję jakieś rododendrony, różaneczniki. Może też coś pnącego...
W górnym prawym rogu planowana jest budowa altanki (takiej 4x4m, z huśtawką, stołem z drewna i krzesełkami, z miejscem na grilla) a po jej ściankach będą pięły się maliny które uwielbiam , może znajdę też miejsce na borówki i jeżyny
W lewym górnym rogu, zaplanowałam sobie mały ogródek warzywny. Biorąc pod uwagę, że za półtora miesiąca w domu pojawi się najmłodszy mieszkaniec to dobrze jest mieć swoje warzywka (ale to pewnie dopiero w przyszłym roku). Chcę go odgrodzić niskim płotkiem (takim do kolan), żeby psina mi tam szkód nie narobiła.
Na całej reszcie mojego kolosalnego ogrodu -nie mając za bardzo dużego wyboru, ze względu na drenaż rozsączający- musimy się zadowolić trwą. Ewentualnie po lewej stronie zrobimy jeszcze małą skarpę, na której posadzę jakąs wierzbę albo jakieś świerki, żeby odgrodzić się od gapiów z ulicy. Bardzo cenię sobie prywatność na swoim terytorium
Dodatkowo na tarasie planuję pergolę (czy jak tam się coś takiego zwie- drewniane zadaszenie przed słońcem, które świeci tam od południa do samego wieczora), na którewj puszczę od strony południowej i zachodniej wiciokrzew, albo inne pnącze, które ładnie pachnie i stanowić będzie osłonę przed słońcem.
To chyba na tyle moich przemyśleń (póki co). Pod spodem wklejam rzut mojej działki ze wstępnym planem jej zagospodarowania.

Jeżeli macie jakieś pomysły bądź sugestie, to będę za nie bardzo wdzięczna. Pomóżcie proszę
Gardenarium 10:33, 28 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W początkowym okresie planowania ogrodu i sadzenia czegokolwiek, skup się na miejscu przy wejściu do domu. Po prawej stronie ścieżki zrób wyżwirowaną kamyczkami rabatę, posadź jedno drzewko czy okaz i daj mu towarzystwo na dole.

Narysuj linię rabat na całym ogrodzie. Zamaluj trawnik a na reszcie planuj nasadzenia, korzystaj z naszych wzorców, przeglądając wątki i inne ogrody.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magdalena_so... 13:06, 28 maj 2013

Dołączył: 12 kwi 2013
Posty: 2
Pani Danusiu,
dziękuję za wskazówki jak tylko coś wymyślę i "wykminię"to się pochwalę. A póki co... biorę się do podglądania ogrodów

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies