Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Mazan 16:18, 31 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tuchan

Oprysk możesz wykonać po 7 - 10 dniach. Dawki/stężenia są podane. Magus jest przeciw przędziorkom i innym czerwcom i jeżeli masz na roślinach 'babie lato' czy inne objawy żerowania tych szkodników to stosuj.
Pomysł na wykręcone gałązki może i mam, ale jest tak surrealistyczny, że go nie podam - dotyczy sosen, a świerka chyba nie rusza. Nazywa się skrętak sosny.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
tuchan 20:08, 31 lip 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Mazan, a zerknij na te "powykręcenia". Czy nie są to "nibyszyszki" vel galasy charakterystyczne dla ochojnika?
____________________
Mazan 12:57, 01 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tuchan

"Artysta". To ochojnik tylko symuluje, że to ktoś inny. Kohinor lub Mospilan jeżeli żeruje.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
tuchan 21:25, 01 sie 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Dzięki serdeczne Mazan. Szukałem potwierdzenia swoich przypuszczeń, bo pierwszy raz się spotkałem na świerku z tym dziadostwem. Myślę, że zanim zajmę się rdzą, to powalczę z ochojnikiem - może on powoduje to schnięcie. Przeczytałem już parę rzeczy odnośnie tej walki i rzeczywiście w tym okresie potraktuję go mospilanem. Jeszcze raz dzięki za pomoc Również pozdrawiam.
____________________
Cetezo 13:45, 07 sie 2016

Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 1
Cześć, mój świerk woła S.O.S.
Zrobiłem parę zdjęć. Drzewo ma dobre 20 lat. Pożółkło partiami jak na foto. Końcówki gałęzi są jeszcze zdrowe. W sklepie sprzedano mi na to środek saprol (chyba tylko to mieli). Ale na chybił trafił wolę nie zniszczyć drzewa już na amen. Dlatego wyszperalem ten wątek. Byłoby miło gdyby ktoś obeznany w temacie na to zerknął. Czy to w ogóle to odratowania?
Pozdrawiam
Bartek]
kris2682 17:22, 20 sie 2016

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Witam
Ostatnio odkryłem na serbach takie kokony. Nie wiem czy to przedziorek czy zwykły pająk i czy zaszkodzi moim drzewką. Może pomożecie?



W środku siedzi pełno małych pająków. Na jednym drzewku, są dość małe ok 60cm, jest po jednym takim kokonie.

Mazan 21:17, 20 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
No, to zabiłeś klina. O pająkach w kokonie wiem, ale są zazwyczaj sparaliżowane, nie ruszają się, a gromadzi je osa fachowo zwana szczerklina pająkówka, potocznie gliniarz naścienny. Zgromadzone pająki są pokarmem jej potomstwa. Pochodzi z Afryki, u nas notowana nawet w pobliżu Warmii. Czyżby to był kolejny przypadek?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kris2682 21:37, 22 sie 2016

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
To w ramach żartu oczywiście? Może źle to nazwałem nie jestem arachnologiem czy jak się tam oni nazywają.
Więc inaczej: pajaczki siedzą w tym czymś co widać na zdjęciu. Niby narazie nie widać żeby drzewka cierpiał ale mam ich prawie 400 i na każdym jest to cos a w każdym jest z 40/50 sztuk małych pajeczakow. Jak zaczną szkodzić to nie opanuje. Jak pożyteczne to nie chce pryskac
kris2682 21:37, 22 sie 2016

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
To w ramach żartu oczywiście? Może źle to nazwałem nie jestem arachnologiem czy jak się tam oni nazywają.
Więc inaczej: pajaczki siedzą w tym czymś co widać na zdjęciu. Niby narazie nie widać żeby drzewka cierpiał ale mam ich prawie 400 i na każdym jest to cos a w każdym jest z 40/50 sztuk małych pajeczakow. Jak zaczną szkodzić to nie opanuje. Jak pożyteczne to nie chce pryskac
Mazan 14:00, 23 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kris2682

Niestety, to nie żart. Na świerku masz jednego z 'naszych' pająków. Mają prawdopodobnie dużo pokarmu, a nie niepokojone budują kokony, w których zimują młode pająki i wiosną rozchodzą się w poszukiwaniu zdobyczy. Takie kokony z pająkami można spotkać w lasach, gdzie jest spokój i obfitość pokarmu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies