Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

grzybek 12:54, 10 cze 2016

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 19
Póki co okazało się, że były posadzone za głęboko. Czy to mogło spowodować takie zasychanie igieł?
____________________
olga
Mazan 14:18, 10 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Grzybek

Oczywiście, później po kilku tygodniach wystąpiłyby choroby zgorzelowe nasady pnia.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
annamazur 16:02, 16 cze 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 30
Witam,

na świerkach serbskich wsadzonych w kwietniu tego roku pojawiła się osutka, na jodle koreańskiej i sosnach karłowych też; znalazłam na forum, że mogę zrobić oprysk z Topsin M 500 SC i za ok 10-14 dni Dithane Neo Tech 75 WG. W ogrodniczym powiedziano mi, że Dithane wycofano. Co mogę użyć zamiast tego preparatu?

Pozdrawiam
Mazan 17:28, 16 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annamazur

Każdy o szerokim spektrum działania, np Bravo/Gwarant, Curzate M lub Cu i in.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
annamazur 17:33, 16 cze 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 30
Mazan bardzo dziękuję.
Lolanka 08:05, 18 cze 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Witam,

Na niektórych przyrostach jest takie białe lepkie coś, niektóre przyrosty są lepkie ale bez tego białego, ponadto znalazłam chyba jednego galasa i jakąś mszyce na tym lepkim przyroście. Zdjęcia poniżej. Poza tym sypią się od dołu zeschnięte igły .

Czy na te mszyce(co prawda tylko jedna znalazłam, ale mam tylko pseudo lupę niestety) mogę psikać HT, którą mam na pomidory i poziomki oblezione mszycami? Czy trzeba już jakiś Mospilan czy coś?

Dziękuję


____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
Lolanka 08:06, 18 cze 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
I jeszcze ten chyba galas


Pozdrawiam
____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
Mazan 08:28, 18 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lolanka

Opryskuj, nie zastanawiaj się. Mospilan może okazać się skuteczniejszy - ma działanie systemiczne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Lolanka 08:40, 18 cze 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Dzięki Mazan,

Zaraz idę pryskać zanim zacznie grzać na całego, po porannym obchodzie jeszcze odkryłam inne małe czarne mszyce.

I jeszcze jedno pytanie, też przed chwilą odkryłam.
U dołu wgłębi drzewko rudzieje, co to może być i czy powinnam się martwić?

____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
Mazan 08:55, 18 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lolanka

Każda zmiana powinna wzbudzać czujność, gdyż służby fitosanitarne przestrzegają przed chorobami, które wcześniej nie stanowiły problemu stwierdzając, że ocieplenie klimatu staje się faktem, a to oznacza, że są coraz korzystniejsze warunki dla rozwoju chorób, o których tylko czasem było słychać, że istnieją. Stąd konieczność oprysków profilaktycznych.
Sprawdziłaś stan kory u nasady pnia i nieco wyżej? Może to efekt braku światła? Przy takich zmianach trzeba użyć profilaktycznie HT i dokładnie opryskać całą roślinę kilkakrotnie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies