Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiąz - Ulmus glabra 'Camperdownii'

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiąz - Ulmus glabra 'Camperdownii'

BEwa 22:31, 21 paź 2013

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 6
Witajcie
ja również posadziłam wiąza Camperdownii na wiosnę. Już latem zaobserwowałam nadmierne żółkniecie następnie brązowienie a w końcu opadanie liści. Teraz mój wiąz jest już całkiem łysy. Na spodzie liści widoczne były białe plamki jak poniżej. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co mu dolega. Czym go opryskać i kiedy?






Pozdrawiam
Ewa
Gardenarium 10:27, 22 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiązy są atakowane przez przędziorki i moim zdaniem to przędziorek, zobacz przez lupę od spodu liścia

Zdjęcia przędziorków


Zwalczanie należy wykonywać najpóźniej do momentu pojawienia się zimujących samic przędziorka. Teraz to pewnie już jest za późno bo samica składa jaja zimowe do końca lata a właściwie do końca sierpnia.

Najlepiej pryskać w maju, kiedy z jaj wylęgają się larwy.

Preparaty: Nissorun 10 EC, Magus 200 SC (0,06%).

W późniejszym okresie do końca sierpnia, gdy pojawią się osobniki dorosłe, można użyć preparatu Talstar 100 EC.

Teraz nic nie rób bo nie pomoże. Liście spadną i już, zawalczysz w maju.

Innym mozliwym szkodnikiem mogą być wciornastki.

Zdjęcia wciornastków

Aby zniszczyć jego larwy i przędziorków najlepiej opryskiwać rośliny w połowie maja mieszaniną preparatów Marshal 250 EC i Talstar 100 EC .
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BEwa 20:59, 22 paź 2013

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 6
Dziękuję za odpowiedź. Przy zwalczaniu przędziorka polecane są też preparaty na bazie oleju parafinowego. Czy zastosowanie takiego preparatu wczesną wiosną byłoby dobrym pomysłem? Od maja natomiast postępowanie zgodnie z Pani zaleceniem.
Pozdrawiam
Ewa
Gardenarium 21:00, 22 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, Promanal można w terminach wczesnowiosennych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BEwa 21:40, 22 paź 2013

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 6
dziękuję za odpowiedź.
iwonadm 13:27, 27 gru 2013


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
czy to drzewo nadaje się przed dom jako soliter
czy szybko rośnie czy ma dużą koronę
czy można je przycinać?
jak uważacie czy mogę go posadzić jako soliter w tym miejscu
w kostce z bukszpanu

oczko oczywiscie będzie przedłużone




____________________
Iwona ogrodowe-przygody
Sebek 17:29, 27 gru 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Każde drzewo da się ciąć - tylko niektóre odchorują, a niektóre nie Korona może osiągnąć nawet kilka metrów, więc musi być oddalony od domu w odpowiedniej odległości....Jeśli chcesz mniejsze drzewo to najwyżej posadź wiśnię "Umbraculifera" albo graba fastigiata Nie będą to duże drzewa i nie zasłonią Ci widoku z okien ani podjazdu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
iwonadm 18:17, 27 gru 2013


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
dziękuję przerzucę się na wiśnię a ten wiąz dam z tyłu działki, bo mi się bardzo podoba
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
Sonka 21:36, 27 gru 2013


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2252
Mam tego wiąza i bardzo go lubię, za pokrój i za kolor liści w głębokiej zieleni, nie stwarza większych problemów, to najdroższe drzewo w moim ogrodzie, szczepione wysoko,
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
P_Kemot 14:50, 28 lip 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 39
Mam takie dwa drzewka - wiązy "Camperdowni". Są szczepione na wysokości około półmetra. Wszystkie przyrosty opadają wzdłuż palika na którym go prowadzę. Próbuję go podnieść do dwóch i pół metra, może trochę wyżej. Co byście doradzili, jak i co można z nim zrobić? Wsadziłem go w maju 2013 roku. Dziś ich przyrosty mają ponad metr, załączę jutro zdjęcia.


P_Kemot


Zdjęcie z 18 maja br.





Zdjęcie z 28 lipca br.

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies