Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

RafalB 10:41, 09 lip 2019

Dołączył: 09 lip 2019
Posty: 1
witam
Mam pytanie co moge zrobic z trawa w lipcu - jest miejscami bardzo zbita ziemia i słaba. Czy moge wertykulowac teraz? Potem posypac ziemia torfowa i dosuiac tylko w tych miejscach dookoła ?
Gardenarium 16:20, 12 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nakłuwaj ziemię kolcami, nie wertykulacja a aeracja czyli napowietrzanie jest jej potrzebne.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 12:16, 26 sie 2019

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Jestem po wykonywaniu wertykulacji. Pracę wykonałem w sobotę. Pomimo wertykulacji na wiosnę, ponownie wyszło dużo siana.

Wertykulację zrobiłem tak wcześnie, ponieważ zaraz po niej chciałem rozsypać ostatni raz w tym sezonie nawóz YaraMila Complex.

Czy jednak nie za wcześnie wykonałem tą wertykulację? W sobotę wydawało mi się to sensowne, teraz nie jestem pewien. W połowie wrześnie chcę rozsypać już ostatni raz w tym sezonie nawóz jesienny (bez azotu).
rpr 15:53, 18 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Czy ktoś ma doświadczenia z używaniem perlitu po aeracji trawnika?
waldek727 02:34, 19 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
W jakim celu?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
rpr 12:05, 19 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Sąsiad chce to dać zamiast piachu po aeracji na rozluźnienie gleby i nie wiem co mu powiedzieć. Wygląda na to, że nie zaszkodzi, ale czy to ma sens i będzie lepsze? Spotkałem się z używaniem przy "piaskowaniu" mączki bazaltowej, ale nie perlitu.
waldek727 02:53, 20 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Moim zdaniem użycie perlitu jest jak najbardziej uzasadnione jeżeli czynność tę wykonuje się przed wysianiem nasion. Perlit powinien być wymieszany z glebą do głębokości 15-20 cm. Punktowe wprowadzenie tej skały w drodze aeracji będzie bardzo utrudnione. Najczęściej stosowanym zabiegiem przy aeracji jest piaskowanie które ułatwia dostęp tlenu do korzeni.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 08:04, 23 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Perlit jest bardzo lekki i jego stosowanie jest utrudnione, ja bym nie robiła tego perlitem, perlit służy do wysiewów (mieszanie z glebą).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magara 23:50, 29 gru 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6953
Jakiś czas temu zamarzyła mi się łączka krokusowa w murawie, jesienią posadziłam cebulki a właśnie przed paroma minutami sobie uświadomiłam, że przecież ten fragment "trawnika" też trzeba będzie na wiosnę zwertykulować...
Zła jestem na siebie, że nie pomyślałam wcześniej i mądrzejszych nie zapytałam bo posadzenie dwustu prawie cebulek w trawie było niełatwe a teraz uświadomiłam sobie, że może być problem

Wydaje mi się, że jedno (=cebulki) wyklucza drugie (=wertykulację) ale może się mylę???
Da się coś na to zaradzić np. zrobić wertykulację jesienią zamiast wiosną czy umarł w butach???
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gardenarium 14:51, 30 gru 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, trzeba było zrobić wertykulację we wrześniu. Wiosną nie rób, bo krokusy wcześnie wychodzą, moje już są na wierzchu, więc zniszczysz je. Oznacz teren krokusowy patykami i omiń.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies