Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dylematy ogrodowe czyli...jak z brzydkiego stworzyć coś ładnego...

Pokaż wątki Pokaż posty

Dylematy ogrodowe czyli...jak z brzydkiego stworzyć coś ładnego...

katerina 20:50, 25 wrz 2013


Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 32
Marzenko, dziękuje za odwiedziny i słowa otuchy.
Pęcherznice zawsze mi sie podobały, tylko nie myślałam, ze tak mocno się rozrosną, a teraz, kiedy część łodyg mają już mocno zdewniałych nie wiem czy mogłabym je jeszcze przyciąć-uformować ? Możesz mi w tej sprawie doradzić?Do tej pory wycinałam tylko przy ziemi te gałęzie, które za bardzo rosły do przodu i wchodziły na wierzby.
Zastanawiam się czy z 6-ciu pęcherznic, które tam rosną nie zostawić 1-2 sztuk a resztę wykopać i może jedną z nich wsadzić na rabatę nerkę ? Czy pasowałaby obok żótolistnego krzewu?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3838-dylematy-ogrodowe-czyli-jak-z-brzydkiego-stworzyc-cos-ladnego
katerina 22:04, 25 wrz 2013


Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 32
Witaj Borbetko,
jak miło, że jesteś tak blisko. Ja mieszkam z innej strony Poznania (20km od-w stronę Gniezna), a Borówiec troszkę znam, ponieważ jeżdżę tam w związku z pracą zawodową .

Sądząc po wielkości ogrodów niektórych Forumowiczów, mój jest chyba taki mniejszy średni.Zajrzę do polecanych przez Ciebie wątków, może uda mi się coś podpatrzeć.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3838-dylematy-ogrodowe-czyli-jak-z-brzydkiego-stworzyc-cos-ladnego
katerina 01:58, 26 wrz 2013


Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 32
O rany! Chyba dzisiaj nie zasnę.Czytam, oglądam i napodziwiać sie nie mogę tych Waszych ogrodów!

Mam już takie bardzo wstępne przemyslenia:

- kształt mojej działki najłatwiej chyba będzie pokazać na tym oto zdjeciu sprzed kilku lat, tylko się nie przestraszcie, straszne wówczas były roztopy, ale jest kompletnie "łyso" i wszystko widać

Obecnie za domem są 3 rabaty, jak juz wczesniej pisałam- po lewej (zaczyna się kawałek przed linią brzóz i ma 17 m dł), po prawej (sięga od tarasu do linii brzóz) i w kształcie nerki za brzozami
myślę, że powinnam zacząć od tego, aby jakoś ujednolicić ich kształt.

Proszę doradźcie, czy spłaszczyć tę z rózowymi rozchodnikami aby była węższa i mniej pofalowana na podobieństwo tej drugiej?
Czy nadać im kształty prostokątów?
Nie mam pojęcia i strasznie mnie to męczy.

____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3838-dylematy-ogrodowe-czyli-jak-z-brzydkiego-stworzyc-cos-ladnego
Aga 17:11, 26 wrz 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
katerina napisał(a)
Witaj Aga,
Twoje słoneczniki są świetne, możesz mi podpowiedzieć jak nazywają sie te drobne białe kwiatki w kępkach obok tui? Wyglądają bardzo ładnie i delikatnie.

Te kępki koło tui to pięciornik trójząbkowy ale nie polecam poniewaz robi sie bardzo brzydki kiedy listki opadaja to w środku robi sie takie gniazdo jedyne co to bardzo szybko puszcza pedy w ziemi i bardzo głęboko.Ja usunełam go z ogrodu .
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
katerina 22:30, 29 wrz 2013


Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 32
Przez ostatnie kilka dni oglądałam zdjęcia Waszych ogrodów i doszłam do wniosku, że bez gruntownych zmian się u mnie nie obędzie.
Pomyślałam, że mogłabym zacząć od zrobienia planu działki.
No i zrobiłam, 1cm oznacza na nim 1 m.

Na planie zaznaczyłam na czarno linie istniejących rabat i większych roślin, które chciałabym pozostawić tam gdzie teraz rosną (są już dość duże i trudno byłoby je usunąć lub przesadzić).
Innych roślin znajdujących się obecnie na rabatach nie zaznaczałam, ponieważ i tak mają zostać przeniesione w inne miejsca lub wymienione na inne.

Różnymi kolorami zaznaczyłam natomiast to co zaplanowałam, że można by w niektórych miejscach posadzić (kolory na planie są przypadkowe, nie oznaczają planowanych kolorów roślin).


____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3838-dylematy-ogrodowe-czyli-jak-z-brzydkiego-stworzyc-cos-ladnego
katerina 22:58, 29 wrz 2013


Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 32
N planie napisałam hortensje a miałam na myśli rododendrony

Na razie obmyśliłam tylko kawałek, nie mam pomysłu co zrobić z prawą stroną i przedogródkiem, który powinien być najładniejszy.
proszę o radę, czy tak będzie dobrze to wyglądało?

Doszłam do wniosku, że najrozsądniej byłoby wykorzystać chociaż część roślin, które już mam w ogrodzie (ze względów finansowych i dlatego, ze są to już podrośnięte rośliny).

Zrobiłam listę tego co teraz u mnie rośnie, gdyby chociaż część z tego udało się ładnie zestawić, to by było świetnie!
pęcherznice diabolo
pęcherznice jasnozielone
wierzby szczepione (hakura?)
tawuły żółte golden princess
berberysy (bordo)
berberysy małe żółte
tuje szmaragd
4 różne żółte tujki, każda inna
świerczki zwykłe
sosenki zwyczajne
kulki bukszpanowe
jaśminowce wonne
tawuły szare grefsheim
żółte trzmieliny
lawendy fiolet
lawendy białe
rozchodniki różowe
niskie rozchodniki blade lila
bzy lilak zwykły blady fiolet
funkie zielone
funkie duże limonowe liście
funkie z białym brzegiem
10 szałwie fioletowe
budleja fiolet
różowe piwonie
czyściec wełnisty

____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3838-dylematy-ogrodowe-czyli-jak-z-brzydkiego-stworzyc-cos-ladnego
Gardenarium 08:15, 30 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
katerina napisał(a)







Wg mnie ta prawa rabata "chmurkowa" przy tarasie jest zbyt wbrzuszona. Postaram się pomóc.



Poprowadź linie rabaty szerzej, wyłagodź różnice.
Kompostownik zasłoń ekranem z grabów, krzewów użytkowych jako przedłużenie tego co po prawej. Kompost widoczny z domu nie będzie zdobił.

Budynki wiata na drewno i gospodarczy otocz jakimś utwardzeniem , płyty, kostka. PO lewej posadź duże drzewo typu platan, będzie górował nad budynkami i je zrównoważy.

Rabatę po prawej wychudź a w to miejsce doklej do domu rabatkę bardzo ozdobną. Zasłoń się na tarasie ekranem z cisa, smaragdów itp. Będzie przytulniej.

Po lewej stronie naprzeciw tarasu wykroj jeszcze kawałek rabatki i zrób tam rabatę żwirową , podniesioną jakieś 30 cm, posadź tam cudne drzewko typu klon plamowy, bonsai albo coś innego cudnego, wyżwiruj kamyczkami, Dodaj do niego azalie japońskie, trawki, może żurawki, zależy jakie drzewko będzie.

Również przu dodmu dodaj rabaty, będzie m ilej i łądniej. Skup się na froncie i okolicach tarasu.

W trawniku posadź solitery, czyli drzewa samotne typu buk, inne ulubione drzewa.

Wierzba płacząca to nie jest dobry wybór na środku prawie ogrodu, Kiedyś dojdzie do tarasu i zasłoni cały widok.

Po prawej stronie na froncie w trawniku posadź miłorząb Pendula albo Mariken na wysokim pniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:29, 30 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze mam takie coś, skoro jest ta rabata z brzozami, to może następna jest za blisko? i Nieco przekombinowana bo "fasolka" leci w inną stronę. Trzeba ją inaczej ustawić. I dalej, nie na środku tylko nieco w prawo i bardziej "postawić do pionu"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mathildis 21:39, 30 wrz 2013


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
heh jak patrzę na pomysły Danusi to wszystko wydaje się oczywiste a sama nad taką koncepcją myślałabym tydzień i tak bym nic mądrego nie wymyśliła


____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
Katkak 23:02, 01 paź 2013


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Cześć Kochana Widzisz? i już wszystko wiesz. Jest naprawdę bardzo ładnie, a będzie cudownie Głowa do góry. A ten czerwono wybarwiony winobluszcz cudo Mój się tak ładnie nie przebarwia. I ta ławeczka pod brzozami, echhhh, tak romantycznie Ja lubię brzozy ale w swoim ogródku mogę zmieścić co najwyżej miniaturową. Dzięki za odwiedzinki u mnie. Będę zaglądać
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies