Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Jagna 20:37, 15 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Gardenarium napisał(a)


Twoje bukszpany zimowane w piwnicy miały prawdopodobnie zimą za mało wody, dlatego nie przezimowały w dobrej kondycji, a jak ze światłem?

Objawów pokazanych na listkach nie ma w mojej książce, muszę poszukać może na angielskich stronach.


Wody miały wystarczająco- to na pewno bo miałam tam też moje sadzonki pelargonii i byłam tam systematycznie z konewką. Z powodu wysokich wód gruntowych brałam wode z drenów a mam ujscie w piwnicy. Moze woda była za zimna? tak sobie teraz pomyślałam.
Co do światła to mogły mieć go mało bo tam jedno okienko jest.
szkoda, ż enie iwesz co to ta opuchlizna szukałam długo w internecie i nie mogłam nic podobnego znaleźć. Chyba przyjdzie mi dzielnie znieść te stratę. Dziękuję ze zajrzałaś Danusiu.
Pozdrawiam.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 20:40, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
malwes napisał(a)
A to na moim stożku zrobiło się w 3 dni, od środka stożka....tyle byłam w delegacji, wracam i niespodzianka...





Mam w domu Topsin, Aliette, jakąś malutką paczkę Previcur i Mospilan

Czy jeśli będę pryskać i podlewać Topsinem w stężeniu 10ml na 10litrów wody raz na 7-10 dni, 3-4 razy i Mospilan powiedzmy raz i za 2 tyg raz (2g (nieczubata mała żyżeczka) na 10l wody to będzie dobrze. Ten stożek Mospilenem był podobno tydzień temu psikany, jemu chyba grzyb bardziej dolega?

Jeśli mam w domu opryskiwacz 10 litrów który tydzień temu był użyty do Roudupu (ale podobno) myty, to ile go muszę płukać, żeby móc użyć do oprysków?






Spóbuj z Topisnem, jest często używany w chorobach grzybowych bukszpanów, podlej i opryskaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:43, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
zuzanka napisał(a)
prosze o radę bo jestem nowiciujszem a już wiem że nie mam reki do roślin bo przenawoziłam tuje i teraz schną więc może z Waszą pomocą choć bukszpany uratuję





To samo co u Abiko.

To może być zamieranie pędów i liści uszkodzonych przez niską temperaturę i porażanych wiosną przez grzyb Macrophoma candollei. Źródło infekcji stanowią zarodniki, które wraz z kroplami wody przenoszone są na sąsiednie rośliny. Zdrowe krzewy, w dobrej kondycji bardzo rzadko chorują.

Co robić? - Wycinać chore pędy, a rośliny opryskiwać preparatami grzybobójczymi (jednym z nich) Sarfun 500 SC, Sportak Alpha 380 EC, Topsin M 70 WP.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:45, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagna, nie widziałam nigdzie takich objawów, te pęcherze mnie męczą

Poszukam zaraz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:50, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj mamy nietypowe różne szkodniki bukszpanu

Tłumacz automatyczny, ale są poglądowe zdjęcia może się przydać.

Są Jagna Twoje pęcherze - to może być to. trzeba doczytać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:53, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagna napisał(a)

A od tyłu ma pęcherz:




Linka napisał(a)
Ja dziś zauważyłam u swoich bukszpanów dwa rodzaję objawów:

1. takie jakby nadmuchane listki







Poczytaj odpowiedź dla Jagny. To może być to samo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:58, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam jeszcze zdjęcie tego owada, który powoduje te pęcherze, popatrzcie czy tak jest u Was.

Monarthropalpus buxi

Cykl rozwojowy

Owad produkuje jedno pokolenie rocznie. Zimuje jako przezroczyste żółto-zielone larwy wewnątrz liści. Podczas pierwszych ciepłych dni wiosny szybko tworzą się żółto-pomarańczowe poczwarki. Dorosłe owady wyłaniają się jako muchy wiosną w początku kwitnienia weigeli.
Dorosła mucha przypomina pomarańczowego komara. Lata od liścia do liścia i składa białe jaja głęboko w tkance liścia. Szczególnie narażone są okazy osłabione i zagłodzone. Jedna samica składa około 30 jaj, które rozwijają się przez 3-4 tygodnie.

Larwy wnikną w liść, wysysają biomasę i zostaną tam przez lato, jesień aż do początku następnej wiosny. Większość uszkodzeń roślin występuje jesienią i końcem zimy.

Zwalczanie opryski środkami kontaktowymi pod koniec kwietnia - na początku maja. Ponadto skuteczna kontrola larw latem przez oprysk środkami systemicznymi (krążącymi z sokami w roślinie) w połowie czerwca.

Sprzymierzeńcami są ptaki (kowaliki np.) które słyszą szum poczwarek w bukszpanie i dziobią je od spodniej strony liścia.

Niskie temperatury nie powodują śmiertelność larw w czasie zimowania, ale wysychają one i giną z powodu braku wilgoci w gorące, suche lata.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 21:06, 15 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Gardenarium napisał(a)
Mam jeszcze zdjęcie tego owada, który powoduje te pęcherze, popatrzcie czy tak jest u Was.

Monarthropalpus buxi

Tu więcej zdjęć tego co to paskudztwo robi:
http://dkbdigitaldesigns.com/clm/species/monarthropalpus_buxi
Jutro sprawdze ale to chyba nie to. Aż takich spustoszeń chyba nie mam. Tzn mam nadzieję.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 21:18, 15 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powyżej opisałam cykl rozwojowy, nie miałam świadomości że taki szkodnik istnieje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martika 21:23, 15 maj 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Moje bukszpany mają miodówkę, spryskalam je ostatnio Mospilanem. Kiedy powtórzyć oprysk i czy w ogóle?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies