Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z mchu i paproci

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z mchu i paproci

dorota2 17:34, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77
Witam Wszystkich bardzo serdecznie, mam na imię Dorota i wraz z rodziną mieszkam w Nowym Sączu, nasz ogród jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, należał jeszcze do moich pradziadków ale wtedy jak to w większości ogrodów bywało, miał funkcje głównie uprawne a nawet hodowlane, i spacerowały w nim głównie kurki i hasały króliki i jeszcze inne pierzasto-futrzaste zwierzaki. Dziadek mój był ogrodnikiem z zawodu ale szewc w dziurawych butach chodzi i jego prace bardziej można było podziwiać w zieleni miejskiej niż w jego ogrodzie ,niestety. Dzisiaj ogród tworzy moja mama i ja , oj przeszłyśmy przy nim nie mało, ale ciężka praca cieszy kiedy daje efekty. Powolutku(bardzo)zaczyna się wyłaniać jego zarys, a dzięki ogrodowisku zobaczyłam oczami wyobraźni jak może on wyglądać. W ogrodzie nie ma zbyt dużej różnorodności roślinnej, ale teraz wiem że jest to, zaleta i łatwiej będzie go ogarnąć, to taki ogród z mchem i paprocią, hortensjami ogrodowymi i bukietowymi, rododendronami , świerkami i bylinami, mamy też warzywnik i kilka drzewek owocowych. W tym roku planujemy likwidację blaszanego garażu i postawienie drewnianego wraz z wiata, oczywiście wiąże się to z zmianami ogródkowym,(na które się barrrrrdzo cieszę bo łopata to siostra moja. Mam nadzieję , że brać ogrodowiskowa pomoże w tych rewolucjach.
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
Eve 17:37, 07 lut 2014


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 1128
Witaj Dorotko Wrzucaj zdjęcia Taki dojrzały ogród na pewno jest piękny

____________________
ogród Ewy
dorota2 17:38, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77
Działka nasza nie jest położona niestety wśród pięknych pól i lasów tak jak bym sobie marzyła ,a w centralnych punktach miasta, niedaleko głównej ulicy, a co gorsza za płotem mam tzw." wylęgarnię " jak nazywa to miejsce mój kolega (mam nadzieję że nikogo tą nazwą nie urażę) czyli oddział położniczy, sąsiedztwo mało malownicze i ruchliwe, od drugiej strony stadion piłkarski sandecja, jupitery ze stadionu oświetlają mi cały ogród w czasie meczu i nie muszę dodawać że głośno jest.
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 17:45, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77
ewo dzięki za przywitanie, wkleiłam kilka zdjęć w wątku powitanie więc je teraz przekleję tutaj
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 17:51, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77
a tak było jeszcze kilka dni temu i to mam nadzieję ostatnie zdjęcie w zimowej aurze
a tak wyglądło dzisiaj-piękna wiosna za pasem, czuję to w swoich kościach
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 18:58, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77

a tak było w lecie
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 19:11, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77

no a teraz bardziej problematyczne miejsca za tym tarasikiem była do niedawna folia i warzywnik, szkielet po tunelu został a folia przeminęła z wiatrem wraz z wichura w grudniu, szkielet usiłuję sprzedać jak na razie mało skutecznie a warzywnik mam zamiar umieścić w skrzyniach, których mój m zrobił mi na dzień dzisiejszy AŻ 2 sztuki (ale nadzieja jest), problemem są szpecące betonowe murki, które zostały po szklarni mojego dziadka, wiem że najprościej było by je wyburzyć ale ... jest to fajna i praktyczna osłona tych moich warzywnych grządek , może macie jakieś pomysły
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 19:17, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77
tak to wygląda z góry ..wiem tragedia grządki rozkopane bo już mnie łopata w ręce swędziała a ziemia nie zamarznięta to co miała tak leżeć ugorem, jak zaczęłam kopać głębiej to okazało się że na głębokości 20 cm ś same kamienie otoczaki, kiedyś płynęła tu rzeka i działka jest w jej korycie, także kamieni u mnie pod dostatkiem, dlatego muszę podnieść ten warzywnik bo nic nie chce rosnąć, wszędzie kamienie.
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 19:24, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77


a tu ma powstać garaż taki drewniany z dodatkową wiata na drugi samochód zobaczymy jak się m postara ,kiedyś był tu ogromny warzywnik mojej babci ale odkąd sąsiedzi wybudowali dom to przez większość dnia panuje cień i nic nie rośnie
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
dorota2 19:30, 07 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 77

a ten kawałeczek jest obok domu w lecie stoi tu basen taki na 3,6 m więc niewiele miejsca zostaje, huśtawka tez do przeniesienia, ja tu widzę powiększone rabaty ale nie wiem jeszcze co ma na nich być tak żeby nie trzeba było kosić za basenem i placyk na leżaczek dla mamusi bo przecież dzieci w basenie trzeba pilnować, ten drugi dom to tez nasz ale nie zamieszkały, pod ściąną domu taki cień że tylko mech bujnie rośnie no i paprocie
____________________
dorota- Ogród z mchu i paproci
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies